Vánoce

Stáhněte si Dopis pro Ježíška

Stáhněte si Dopis pro Ježíška

Vánoce, Vánoce přicházejí.... už pomalu a jistě ťukají za dveřmi a dětičky se chystají napsat svůj dopis Ježíškovi. Chytrá opička už je připravená a máme pro Vás opět krásnou verzi dopisu pro Ježíška. Můžete si ji zdarma stáhnout u nás na Chytré opičce. Pozor tentokrát je součástí i skládačka, ze které si děti vytvoří vlastní obálku na dopis pro Ježíška. Můžete ho určitě dozdobit pomocí nějakých krásných samolepek, které najdete u nás v obchodě.

A pozor máme pro Vás super tip na dárek do adventního kalendáře - Magnetické díly Vánoční knížky se dají pěkně rozdělit a jako poslední můžete dát samotnou knihu na skládání.

361631e8b31817-agneticka-vanocni-kniha-2

Dopisy ke stažení:

 

dopisjeziskovi v pdf

chytra-opicka-dopis-pro-jeziska-01 v pdf

dopisjeziskovi2020-1 v pdf

 

 

Tipy na vánoční dárky pro dvouleté děti

Co potěší dvouleté děti?

Taky máte pocit, že ten čas strašně rychle letí? Nedávno oslavily vaše děti první narozeniny, najednou jsou tu druhé a jede se dál! Dvouleťáci, to už je rozdíl ve srovnání s ročními miminky. Mluví, skáčou, běhají, objevují, zkrátka chvíli neposedí. Ze všeho nejraději teď tvoří, staví, bourají, třídí, míchají a jejich představivost jede na plné obrátky? Tak se mrkněte pro inspiraci, jaké zdravotně nezávadné, bezpečné a chytré hračky a hry uspokojí momentální potřeby vašich dětí. Budou mít zaručeně oči navrch hlavy a pusu od ucha k uchu :-).

Jemnou motoriku potrénují děti pomocí důmyslných hraček, které jsou koncipované tak příjemně, aby o tom tréninku vlastně ani nevěděly. Dřevěná motorická hra Rybaření procvičí koordinaci ruky s okem. Děti loví pomocí prutu s magnetem a zabaví se s ní i během cestování, když už třeba po cestě na hory nevíte kudy kam. Korálky ve tvaru zvířátek, květin a ovoce ze dřeva procvičí nejen malé prstíky při navlékání na šňůrku, ale také trpělivost a soustředění.  

Hravé děti budou nadšené z Lota. Nádherně ilustrované kartičky na motivy čtyř ročních období učí děti postřehu a postupně také hře, která má pravidla proto, aby se dodržovala. Hlavním úkolem je co nejrychleji přiřadit obrázky k jednotlivým tabulkám. Ale klidně můžete hraní prokládat i povídáním o tom, co se ve kterém ročním období nosí, dělá nebo co roste, ať si vaše dítko rozšiřuje slovní zásobu. 

Taky milujete, když jsou hry takhle multifunkční? Tak to vás, a hlavně vaše děti, nadchne i didaktická hra Hmatej a najdi. Uvnitř pevného kartonového kyblíku visí neprůhledný látkový pytlík plný dřevěných předmětů – krásně padnoucích do dětské ruky – ke kterým vždy pasuje jedna papírová kartička. S menšími dětmi si zahrajete loto – rozložíte před ně kartičky, aby k ní každý vylovený předmět mohly přiřadit. S trošku většími dětmi už hrajte bingo. Každý hráč má pár svých kartiček, které se snaží co nejrychleji zaplnit těmi správnými předměty, které ze sáčku loví podle hmatu. Určitě přijdete na spoustu dalších způsobů a zabaví se celá rodina s mladšími i staršími dětmi. 

Také puzzle je rozhodně stálicí, která by neměla mezi hračkami chybět. Vybírejte z mnoha druhů. Ekologické kartonové puzzle s motivem záchranných vozidel potěší malé záchranáře. Je pevné, velmi odolné a složené z velkých dílků pro začátečníky. O zábavu se postará i veselé magnetické puzzle v podobě čtyř postaviček zvířátek, jejichž dílky jsou volně kombinovatelné, a tak si děti složí postavičky podle vlastní fantazie. Také vzdělávací puzzle u vás určitě najde své místo. Tvrzené kartonové kartičky s půvabnými ilustracemi zvířat a jejich mláďat, které k sobě děti přiřazují, pomáhají rozvíjet motoriku, paměť, logiku a prostorové vnímání. V praktické krabičce děti najdou 12 dvojic v pestrých barvách. A posledním tipem je oblékací puzzle z kvalitního dřeva. Všechny kousky oblečení mezi sebou kombinujte a užijte si originální módní přehlídku pěkně v teple vašeho domova. 

 

Tipy na vánoční dárky pro roční dítě

Tipy na vánoční dárky pro roční dítě

Rytmus, zvuky, barvy, pohyb! To vaše roční dítě teď asi zajímá nejvíc, že? Zkuste vysledovat, co u něj právě teď frčí, o co se zajímá, co ho fascinuje a láká. To je totiž ta věc, díky které právě teď spontánně rozvíjí přesně to, co rozvíjet potřebuje. Uděláte mu velkou radost, když mu nabídnete pomůcky a hračky, které mu s tím pomůžou.

Užívá si vaše děťátko, když věci padají, boří se a bouchají o zem? Pak jsou ideální různé kostky a krabičkové věže ze dřeva nebo z tvrzeného kartonu. Pořídit je můžete i s vozíčkem, který se dítě naučí používat při pohybu nebo do něj může kostky dávat zpátky. Třeba dřevěná skládací věž od Little Dutch má i otvory na vkládání tvarů na procvičování jemné motoriky. Postavte věž, předveďte, jak se kostky vkládají, jak se dají vozit, sypat, skládat...a dítě vám na oplátku nadšeně předvede, jak se jakékoli dílo dá krásně zbourat a rozházet po celé místnosti. 

Vánoční dárek pro 1 rok

Pokud už batole více nebo méně chodí a chůzi rádo trénuje, dejte mu do ruky tahací hračky, třeba dřevěný tahací zajíc. Objevíte spolu spoustu posuvných a zvukových prvků, které vás společně rozesmějí. Různá natahovací autíčka a letadélka frnknou pryč, než se dítě stačí rozkoukat, a bude mít co dělat, aby je dohonilo.

Pro soustředěnou činnost je bezvadná dřevěná duha, jejíž jednotlivé pečlivě zbroušené oblouky dokáže dětská fantazie proměnit v mosty, cesty, domy, pelíšky nebo tunely. Oblouky do sebe krásně zapadají, procvičují trpělivost i jemnou motoriku a hlavně se díky ní může dítě ponořit do vlastního světa. Jen ho jednoduše nevyrušujte a dejte mu prostor, když od vás zrovna nepotřebuje pomoct.

Vánoční dárek jeden rok

Rádo se vaše batolátko stará o jiné děti, hezky je hladí, dává jim napít a najíst? Tak to nejspíš zabodujete s vkusnou látkovou panenkou. Bydlí ve svém vlastním domečku z papíru a máme ji ve dvou velikostech a ve dvou typech – holčička nebo chlapeček. Povzbudíte tak dětskou empatii a sociální schopnosti. 

Dárek pro rok holka

Klasickou dřevěnou věží, kdy děti nasazují jednotlivé díly na tyč, dopřejete dítěti pocit vítězství a dobře vykonané práce. Nemusí je skládat podle velikosti, hlavní je, že tam jsou všechny. Dítě tak zažívá příjemný pocit, je na sebe hrdé a vy na něj můžete být také pyšní.

A o takové hezké pocity hrdosti, radosti a štěstí přece jde. Dopřejte je sobě i dětem, hračky vám s tím pomůžou!

Víme, jak na štěstí: Štědrovečerní rituály k večeři

Víme, jak na štěstí: Štědrovečerní rituály k večeři

Sváteční večeře a kouzelný večer může být ještě kouzelnější. Je to nahlédnutí do starých časů našich předků, nebo inspirace k znovuobjevení starých zvyků, které ladí s moderním způsobem života? To necháme na vás...

Milujete atmosféru hvězdiček, svíček, světýlek a toho magického kouzla, které, když se správně pojme, má tu moc nám zajistit úspěšný a šťastný nový rok? Víte, jaké zvyky a rituály údajně fungují?

A víte co, FUNGUJÍ, protože v tento čas prostě funguje všechno!

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které mají nejsilnější moc.

PENÍZE POD TALÍŘEM

Chcete-li rozmnožit svoje peníze příští rok, hezky je k sobě přivolat, také je přizvěte k štědrovečernímu stolu. Vezměte maximum papírových peněz co můžete (no a nebo symbolicky i jednu bankovku) a dejte ji při štědrovečerní večeři pod talíř. Energie peněz do sebe nasaje hojnost a celý příští rok k vám budou chodit peníze rádi…. Děti si můžou přizvat pokladničku nebo prasátko vedle talíře.

POD UBRUS SEMENA

Jestli plánujete příští rok pěstovat vlastní dýni, koření, bylinky nebo cokoliv ze semínek, dejte tato semínka na Štědrý den pod ubrus. Bude jim požehnáno a bude se jim dobře dařit.

SVÁZANÉ NOHY POD STOLEM

Aby celá rodina byla pospolu i příští rok a měla se ráda, svazují se nohy stolu červenou dlouhou mašlí. Jako sváteční nit vás takový zvyk udrží pohromadě i celý příští rok. Nemáte stuhu? Odmotejte jeden řetěz ze stromečku a použijte ten!

POD STŮL DEJTE SVOU OBŽIVU

Tento zvyk pochází z dob, kdy hospodáři a sedláci potřebovali zajistit hojnost úrody a to, aby se stejnou činností směli živit i v roce příštím. A tak se pod stůl hodily vidle, přizvali se slípky, kočky, truhlářské dláto nebo rozdělaná švecova práce, švadlenka přihodila jehlu a nit. Jistě máte také nějaký symbol svého zaměstnání a tak – zkuste to. No a dětičky si mohou pod stůl přidat svoji žákovskou knížku. To stojí za pokus, ne?

Vždyť takoví, jací jsme ve štědrovečerní noc, chceme být po celý další rok.

A ještě existovaly i jiné zvyky:

Se zvědavostí byl očekáván ten, kdo jako první na Štědrý den vstoupil do domu. Pokud žena, narodí se dítě nebo hodně jaloviček, pokud muž, budou peníze a hodně býčků. Děvče nosilo štěstí a chlapec zase radost. Co z vašich štědrovečerních návštěv vyvodíte vy?

JAK SE MŮŽOU ZÚČASTNIT DĚTI?

Třeba se svojí krabičkou na poklady, do které pečlivě vyberou to, co by si přáli, aby se příští rok splnilo, nebo s nimi zůstalo. Plyšáček, hračka, pastelky, diář…

TIP: A jestli se vám zachce zkrášlit domov elegantními dekoracemi, tak tady jich najdete plnou náruč...

Udělejte si dnešní den nejkrásnějším dnem v roce!

Vánoční magické a nejvoňavější čaje ve zpívající konvičce

Vánoční magické a nejvoňavější čaje ve zpívající konvičce

u5c08edb088640-nadobi-nordic-2

Vánoce jsou barevné, krásné a cinkavé. Představte si, že o Vánocích k vám domů vejde zpívající konvička na čaj, barevná, krásná a v zástupu za ní i neméně zdobené hrnečky. A nimi vůně skořice a hřebíčku. Tomu rozhodně budete chtít otevřít dveře...

A všechno v rámci hry s dětmi můžete skutečně použít, uvařit čaj do skutečných hrníčků, do těch malovaných magických JENOM JAKO (přece jenom je to hračka, navíc z poctivého plechu) a… udělat si pohádkovou pohodu.

Nádherná sada KOVOVÉ NÁDOBÍ NORDIC - a ten kufřík a tác, podšálky . Ach, oči přechází...

Pojďme si udělat pohodu s vánočním kořením, které nám má přinést hojnost a prosperitu celý rok?

Zaměříme se na koření, kterým můžete obohatit obyčejný černý čaj nebo horké mléko. Abychom si ho pořádně VYCHUTNALI.

V adventním čase je všechno mnohem magičtější a snadno se nám prý stane, že nám právě nyní v pohodě vypitý čaj s hřebíčkem nebo skořicí přinese probuzené duševní síly, moudrost nebo peníze.

Říká se,...

VÁNOČNÍ KOŘENÍ A JEHO MAGICKÉ ÚČINKY

Skořice: vůně skořice uklidňuje mysl, působí protizánětlivě, a přináší hlubší myšlenky, vnuknutí, klid, rozjímání, telepatické schopnosti, pomáhá všestrannému uzdravení a nese úspěch, lásku a peníze.

Hřebíček: protizánětlivé účinky známe ze zubního lékařství, ale také to je afrodisiakum. Magie mu přisuzuje hlavní roli v rituálech na lásku, ochranu před nepříznivými vlivy, dodává energii, zdraví a pocit síly.

Muškátový oříšek: u něj je dobré vědět, že předávkování působí až halucinace a tak zůstaňme jen u pár špetek, pro jistotu. Uvolňuje mysl, usnadňuje spánek a navozuje rovnováhu. To oceňuje i magie, smysl pro spravedlnost, štěstí, vhledy do budoucnosti a nese také peníze a bohatství.

Kardamon: vyvařený ve víně přivolává lásku a vášeň. To samé i v magii, využívá se v rituálech posilujících tělesnou vášeň a pocit prožitku přítomnosti.

Vanilka: i ta je svou sladkou vůní spojena s pohodou, duševní rovnováhou a láskou. Magie ji využívá hlavně pro oslazení již existujících vztahů a přivolání správného partnera.

Myslíme si, že špetka vanilky nebo skořice do čaje při večerní předvánoční pohodě bude to pravé.

Škoda jen, že naše nádobíčko nelze skutečně použít. Chtělo by to takové najít i v dospěláckém provedení!

S dětmi je čas na nové vánoční tradice?

S dětmi je čas na nové vánoční tradice?

f5c1f8ce065d81-couch-2597380-1280Vánoční čas je k zamilování. V rodině se většinou schází dva lidé, někdy i z rozdílných rodinných tradic, a tak nově vznikající rodiny přemýšlí, jaké tradice od koho přejmout, a řeší i otázku, jestli si neudělat nějaké nové, své vlastní rodinné tradice. 

V prvních letech se stejně všechno otáčí nejvíc kolem dětské radosti, vánočního stromečku a dárečků… Jen si na to vzpomeňte. Jak nezapomenutelný a silně se do vzpomínek a emocí otiskující byl čas, ve kterém jsme věřili, že nám téměř pohádková mýtická bytost přinese dárečky v ten jeden jediný kouzelný večer. Večer, ve kterém se dějí zázraky.

 

Je dobré si uvědomit, že část zázraků můžeme vzít i do svých rukou, protože všechno je v tento den tak ZÁŘIVÉ... a jeden nikdy neví, jaké kouzlo se stane v následující chvíli.

Nasypat ptáčkům, nakrmit zvířátka

To je krásná tradice pro nejmenší děti. Než my dostaneme dárky, vezmeme dobroty pro ptáčky. Na podzim nasbírané kaštany nebo žaludy. Lojové koule pro ptáčky, klidně i doma vyrobené. Zvířátka budou mít radost. A druhý den se můžete jít podívat, jestli ubylo...

Štědrovečerní procházka mezi domy

A jestli máte v blízkosti bydliště přírodu, tak taková štědrovečerní procházka v temném lese má určitě něco do sebe. A své kouzlo má i procházení se mezi domy, za jejichž okny už probíhá horečné těšení se na to, až vyjde první hvězda… Někde už voní kapr, okna svítí zářivými světýlky… Když si předpřipravíte část sváteční večeře, jistě malou půlhodinku vyšetříte a věřte, že to bude patřit k nezapomenutelným vánočním zvykům.

Co už nepotřebujeme: Darujeme

Štědrý den si můžeme zpestřit tím, že si probereme staré hračky, oblečení, knihy, nádobí, cokoliv… a když to vše popíšeme, zabalíme do třeba loňských starých vánočních papírů, nebo do průhledných obalů, můžeme to darovat dál na ulici. Věřte, že ve sváteční den chodí ulicemi i spoustu těch, kteří takové štěstí nemají. A když najdou u kontejnerů, na lavičce v parku nebo náhodně na chodníku dárek, potěší je to.

A když jsme u toho: Pojďte si vybrat z nabídky tematických dárků pro děti:

Když si povídáme o zvířátkách, můžete si s nimi pohrát pak i doma....

Ještě vám chybí pod stromečkem kniha? Vždyť ty staré už možná dělají radost jinde...

65c1f96965740c-nocni-lampicka-jednorozec3-2

A ryze sváteční sněžítka a noční lampičky pro krásnou atmosféru už jistě znáte. Tak proč si je nepřipomenout, jejich kouzlo vynikne právě v tento čas nejvíc....

Budete vyhlížet první vánoční hvězdu?

Budete vyhlížet první vánoční hvězdu?

My víme, že tou nejdůležitější je ta první hvězdička, která vychází na Štědrý večer, ale celou zimu máme jedinečnou šanci vyhlížet první večerní hvězdu každý den. Víte, na jaká souhvězdí v prosinci narazíme?

V adventní dny se na nás z oblohy dívají asi nejvýrazněji hvězdičky souhvězdí Orion. Hned po nich je Velký vůz.

Nízko nad jihozápadním obzorem je Jupiter a Venuše, které bývají těmi prvními, jež na nás po setmění září.

A hlavně ten obr nad hlavou!

Součástí Orionu je známá hvězda Betelgeuze, se svou oranžovo-červenou barvou. Jak moc od nás je daleko si lze jen ztěží představit. Ale udává se, že její poloměr je až 1 milion km, a je tedy velká téměř jako většina naší sluneční soustavy a její svítivost a sálavost je 135 000x vyšší než našeho Slunce. Je to tedy parádní gigant na obloze a byla také snad první hvězdou, která byla detailněji prozkoumána.

Když v zimní noci vydržíte až do doby po půlnoci, tak můžete kousek pod souhvězdím Lva vidět i další planetu – Saturn.

TIP: vykouzlete si vánoční atmosféru i v dětském pokojíčku: Sada tří kusů nádherných papírových hvězd, které poslouží jako dekorace po celý rok.

Plňte si přání!

Kolem poloviny prosince můžeme někdy vidět padající hvězdy z rojů Geminid. Stejně jako jsou Perseidy známé v srpnu, tak i ryze zimní padající hvězdy jsou nepřehlédnutelné. Tak si zkuste něco přát….

Tip: Vytvořte si svítící souhvězdí přímo v dětském pokojíčku: Sada souhvězdí od Moulin Roty

Večernice je Venuší

Ta hvězda, kterou tak toužebně vyhlížíme na Štědrý den, je Venuše. Nazýváme ji Večernicí, a někdy také Jitřenkou, to podle toho, v jakou dobu se na obloze pohybuje. Patří mezi ty nejzářivější. Podle mýtů je Venuše planetou lásky, hojnosti a plodnosti a rodinného zázemí. Všechno, na co shlížíme s láskou, je pod vládou planety Venuše.

A to je vlastně hezká sváteční symbolika. Adventní čas je přesně o tom samém… tak zkuste dnes s dětmi vyhlížet hvězdy! A něco si přát.

A pokud zrovna zataženo (nebo vaše děti vesmír pohltí svým tajemstvím a kouzlem), pak pro vás  máme jeden tip. Krasohled, KALEIDOSKOP, nádherně vybarvený, doslova k zamilování. A co uvidíte uvnitř, to je nádherná soustava barevných měnících se sklíček a zrcadýlek.

Necháte se unést fantazií?

Udělejte si horký čaj a dívejte se...

af7414b335df51b7c0be9776c37cf1aa-kaleidoskop-vesmircd5ca5e6576fe782f9aad743acf8e319-moulin-roty-souhvezdi61d9ed3eb381c87041136a497aa561a5-papirove-hvezdy-djeco

Adventní inspirace: Třpytivé pěnové polštářky

Adventní inspirace: Třpytivé pěnové polštářky

Víte, co nejvíce milujeme na Vánocích? Třpytivé ozdoby, světýlka, útulno, odlesky a barvy, pohádková atmosféra a vůně vanilky.

Dnes se zaměříme na ten třpyt a jas. Právě v umělém osvětlení vypadá famózně a tak je dobře, že vánoční stromečky byly vymyšleny na tohle nejtmavší období roku. Stačí pár svíček, hebké světlo lampičky a věřte nám, že i takové hračky a kreativní vyrábění, ve kterém třpytky hrají hlavní roli, bude hned vypadat jinak.

Svátečně.

Spojíme pohádkové s vánočním, řekněme…. Protože tu pro vás máme tip na kreativní mozaiku DJECO. 

Výjevy jako z dětských snů...

Sada obsahuje tři šablony s obrázky, na které můžete doplnit přes 300 třpytivých samolepek, které jsou jako malé drahokamy. A jak se jejich třpyt mění v teplém domácím osvětlení svátečních dnů? Jestli si budete hrát už v adventním čase a nechat tyto krásné obrázky jako součást vánoční výzdoby, nebo si je vaše ratolest rozbalí až pod stromečkem, to necháme na vás…

Ale těžko vybrat, co je lepší, to je rozhodně pravda. Stejně tak není jednoduché se rozhodnout, která ze tří šablon je nejkrásnější.

Jdeme na to: Co si procvičíme?

Děti si nad tímto typem skládanek se samolepkami procvičí jemnou motoriku, protože kamínky jsou menší a musí se přesně vložit na patřičné místo. Toto místo musíte vymyslet a logicky na něj přijít a ještě tu jsou navíc barvy, které je potřeba co nejlépe poskládat, takže cit pro estetično bude maximálně využit.

Zvířátka jak piňaty!

Pohled na vytvořené obrázky je naprosto luxusní. Dokonce se dá říct, že si o nich můžete vymyslet spoustu pohádek a příběhů a v nejednom možná budou vystupovat jako piňaty plné lesku a radosti a sladkých vánočních překvapení. Právě piňaty nám postavičky nejvíce připomínají!

Už vás také napadlo, že něco tak krásné by se hodilo i jako vyrobený dárek pro babičku a dědečka?

To rozhodně stojí za úvahu a za pokušení rozbalit tento vánoční dárek ještě před Štědrým dnem. Nebo ne? 

No, a zase jsme u toho těžkého rozhodování!

 

Silvestra oslavit mejdanem! Dětským!

Silvestra oslavit mejdanem! Dětským!

Dnes vám nabídneme nejen parádní sadu pro dětské oslavy, třeba pro plyšáčky, ale také pár opravdových tipů na opravdové silvestrovské dobroty pro děti. Aby rodiče nepřišli zkrátka! A protože děti chtějí být všeho účastny, ale někdy je prostě k horké vodě a nožům a salámům nemůžeme pustit, musíme jim ten tvůrčí rozlet v kuchyni, ten pravý mejdanový, zajistit prostě jinak!

k5c1ff52d85e18-bokeh-child-firework-792692-1-2 (1)

Děti pohostí plyšáčky a panenky

Samozřejmě! A víte proč je taková hostina důležitá? Aby se jim doma líbilo, když už jich Ježíšek několik nových jistě přinesl… takže to můžete brát i jako uvítací večírek pro nově příchozí do dětského pokoje. Uvítací hostina vyžaduje eleganci a třeba čajovou párty.

h5c1ff535d8fbe-cajovyset-djeco-10-blog

Využijete ji i jako narozeninovou, protože obsahuje dřevěný dort se čtyřmi svíčkami. Ale rozhodně využijete čajové šálky, dřevěné čajové sáčky, podnos, cukřenku i čajovou konvici. Všechno komplet a nic k pořádnému odpolednímu čaji nechybí!

g5c1ff6a7790a3-cajovyset-djeco-1-blog

Dřevěná restaurace

Jestli to budou děti chtít pojmout ve větším, pak prosím! Je tu rovnou celá restaurace! Dřevěná restaurace Djeco. Jednotlivé ingredience máte pěkně po ruce, jsou dřevěné a vydrží být na menu opravdu dlouhou dobu. Nic se jen tak nezničí. A vařit můžete podle návodu, nebo si jídla vymýšlet sami. V nabídce je ryba, šunka, salát, sladkosti, sušenky, zelenina, vajíčko… nač si vzpomenete. A možná je takováto restaurace dobrým motivem k tomu si pak doma třeba z kartonu nebo malých dřevíček, ještě nějaké jiné ingredience přivyrobit!

Rodiče pak pohostí děti

A když už se bude blížit večer, je čas, aby se najedli také malí hostitelé, kteří právě plyšáčky a panenky a autíčka uložily ke spánku. A abyste měli, milí rodiče, malou inspiraci, našli jsme pro vás a vyzkoušeli několik pomazánek, které se hodí na miniaturní nakrájené rohlíčky a bagetky a děti jimi rozhodně nepohrdnou. Kdepak – zůstávat jen u vajíčkové pomazánky je hřích! I když, nic proti ní!

Neuvádíme množství, neb to si každý přidá podle chuti. Základem jsou vyvážené chutě.

Krémová mrkvová pomazánka

Vtipem této pomazánky je krémová konzistence mrkvičky, kterou do pomazánky dáváme. Vařenou mrkev buď rozmačkáme vidličkou najemno, nebo rozmixujeme. A smícháme s tuhým krémovým sýrem typu „lučina“. Osolíme a můžeme ještě okořenit troškou červené papriky. Hotovo!

Celerovo masová pomazánka

Přece jen trochu masíčka nezaškodí, a tak tu máme najemno nakrájené kuřecí nebo jiné jemné maso, které smícháme s nastrouhaným vařeným celerem, přidáme kapku tamari omáčky, která dodá výraznou chuť a spojíme krémovým sýrem nebo sojanézou.

Šunková s jablíčkem

Nastrouhané jablíčko, asi tak jedna lžička na dvě lžíce nakrájené šunky, spojit majonézou a možná podle chuti okyselit kapkou citronové šťávy – dokonalost sama.

Tak přejeme krásný a chutný vstup do nového roku 2018!