Jak si hrát s roční dítětem?

Já už skoro chodím! Vidíte? No vidíme, vidíme. Rozhodně už to notně mrštné a pohyblivé děťátko v klidu moc neudržíte. Jak ho tedy zabavit, jak si hrát v tomhle úžasném věku, kdy je maminka, no a vlastně i dítě, rádo, když si na chvíli odpočine u něčeho klidnějšího?

Není to sci-fi? Možná si říkáte? Neposedné, živé a už i trochu vzdorující dítě je tak těžké zabavit, aby si u své všetečné zábavy neublížilo. Sice chvilku vydrží u pohádky v televizi, ale… aktivně strávený čas s rodiči je tím nejcennějším, co mu můžete dát. Takže kam sáhnout?

05c52ef53db9f1-jak-si-hrat-s-rocnim-ditetem

Pojď mi pomáhat a dělej celý den se mnou!

Nejúčinnější rada našich babiček. V tomto věku dítě potřebuje stále ten živý kontakt s matkou a už vás bude i napodobovat. Věnujte čas přemýšlení a třeba i drobné reorganizaci svých činností tak, aby pokud možno s vámi mohlo dítě všechno dělat. Maminky se většinou shodují v tom, že když dítě pečlivě separovaly od své činnosti, byly víc unavené. Protože v mezidobí musely vymýšlet program pro dítě, když usnulo, tak rychle dodělat činnosti v kuchyni, koupelně apod.

Dítě se navíc cítilo odtržené od dění, stoupal počet zákazů „na to nesahej, to nedělej“. To nejenže není motivující, ale přiděláváte si tím do budoucna problémy i sobě. Dítě se nebude chtít ničeho účastnit, protože bude mít pocit, že to nemá cenu. Děti aktivně, leč bezpečně zapojené do běžné činnosti se tímto učí. Odkoukávají. Ví si později lépe rady ve svých vlastních situacích. Například pak nemusíte složitě učit
puberťáka mýt nádobí. Dítě to už bude umět!

z5c52f0d29ef28-jak-si-hrat-s-rocnim-ditetem2

Vyžaduje to ale trochu přerovnat kuchyň, koupelnu, udělat koutky pro dítě, kde může pracovat se svým/vaším nádobím, pokličkami, hrnci nebo nějakou důmyslnou hračkou, třeba bezpečně uzavřenou pet lahví naplněnou rýží (přesýpání bude super efekt), s prázdnými lahvičkami od
šamponu, čistými krabičkami od krémů apod.

A co umí nejlíp?

Třeba vyházet prádlo z prádelního koše (sice se do pračky většinou netrefí), to je přesně ta činnost, kterou dítě rádo udělá za vás!
U hraní se prostě v tomto věku musí něco dít! Skvělá jsou třeba tato vyskakovací motorická zvířátka, která zabaví a rozesmějí!

b5c52b68fa801d-vyskakovaci-zviratka (1)

První skládání kostek! Krabičkové věže jasně vedou

A u toho se pobaví i rodiče. Třeba tyto krabičkové věže jsou překrásně zpracované a ať je postavíte do jakékoliv věžičky, bude to pastva pro oči. Krása pohledět! navíc jsou krásně ilustrované, můžete tak dětem ukazovat zvířátka, tvary, barvy. A pozor, v tomto věku děti milují bourání těchto kostek. Nebojte, nemusíte se bát, věž je z lehkého, ale pevného kartonu. Nic se vašemu zlatíčku nestane.

959e225b2e7491-krabickova-vez

Dítě už si začíná uvědomovat posloupnost činností, tedy to, že prádlo vyházené z koše patří do pračky. Vysvětlete mu to a věřte, že pár kousků vloží do bubnu správně. Víc jich však skončí na zemi, protože, jak sami uznáte, tam je to větší švanda! Ale s kostičkami to půjde ještě lépe. Menší patří na větší, protože opačně to nedrží. A vůbec, je fascinující vidět, že něco dám na něco a ono to tam drží!

Nebo první vkládačky, kdy do otvoru vejde jenom ten tvar, který tam patří, či jednoduchá dřevěná puzzle. Dřevěná puzzle s praktickými úchyty jsou nejlepší.
Zkuste se při hře s dítětem vžít do jeho kůže, do jeho očí, které sledují svět jako fascinující divadlo neskutečných triků!

y5c52b7399d735-vkladani-tvaru-motoricka-hracka-legler2

Pozor už začínám chodit!

Maminko buď na pozoru! Malý začínající chodec se může lehce zranit. Podívejte se na tohle krásné motorické chodítko, nejenže pomáhá v první chůzi, ale také dítě na delší čas zabaví, je totiž plné didaktických hraček.

t5c52b7953a1d7-coditko-didakticka-kostka-2

Čtení a kreslení je ale také oblíbené!

Chvilky před spinkáním jsou věnovány soustředěné a klidné činnosti. Vede čtení a kreslení. V tomto věku děti milují, když si s nimi lehnete do postýlky a necháte je usnout ve své náručí. A pak ta hodinka, dvě… kterou budou spát, bude věnována jen a jen vám!