Víme, jak na štěstí: Štědrovečerní rituály k večeři

Sváteční večeře a kouzelný večer může být ještě kouzelnější. Je to nahlédnutí do starých časů našich předků, nebo inspirace k znovuobjevení starých zvyků, které ladí s moderním způsobem života? To necháme na vás...

Milujete atmosféru hvězdiček, svíček, světýlek a toho magického kouzla, které, když se správně pojme, má tu moc nám zajistit úspěšný a šťastný nový rok? Víte, jaké zvyky a rituály údajně fungují?

A víte co, FUNGUJÍ, protože v tento čas prostě funguje všechno!

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které mají nejsilnější moc.

PENÍZE POD TALÍŘEM

Chcete-li rozmnožit svoje peníze příští rok, hezky je k sobě přivolat, také je přizvěte k štědrovečernímu stolu. Vezměte maximum papírových peněz co můžete (no a nebo symbolicky i jednu bankovku) a dejte ji při štědrovečerní večeři pod talíř. Energie peněz do sebe nasaje hojnost a celý příští rok k vám budou chodit peníze rádi…. Děti si můžou přizvat pokladničku nebo prasátko vedle talíře.

POD UBRUS SEMENA

Jestli plánujete příští rok pěstovat vlastní dýni, koření, bylinky nebo cokoliv ze semínek, dejte tato semínka na Štědrý den pod ubrus. Bude jim požehnáno a bude se jim dobře dařit.

SVÁZANÉ NOHY POD STOLEM

Aby celá rodina byla pospolu i příští rok a měla se ráda, svazují se nohy stolu červenou dlouhou mašlí. Jako sváteční nit vás takový zvyk udrží pohromadě i celý příští rok. Nemáte stuhu? Odmotejte jeden řetěz ze stromečku a použijte ten!

POD STŮL DEJTE SVOU OBŽIVU

Tento zvyk pochází z dob, kdy hospodáři a sedláci potřebovali zajistit hojnost úrody a to, aby se stejnou činností směli živit i v roce příštím. A tak se pod stůl hodily vidle, přizvali se slípky, kočky, truhlářské dláto nebo rozdělaná švecova práce, švadlenka přihodila jehlu a nit. Jistě máte také nějaký symbol svého zaměstnání a tak – zkuste to. No a dětičky si mohou pod stůl přidat svoji žákovskou knížku. To stojí za pokus, ne?

Vždyť takoví, jací jsme ve štědrovečerní noc, chceme být po celý další rok.

A ještě existovaly i jiné zvyky:

Se zvědavostí byl očekáván ten, kdo jako první na Štědrý den vstoupil do domu. Pokud žena, narodí se dítě nebo hodně jaloviček, pokud muž, budou peníze a hodně býčků. Děvče nosilo štěstí a chlapec zase radost. Co z vašich štědrovečerních návštěv vyvodíte vy?

JAK SE MŮŽOU ZÚČASTNIT DĚTI?

Třeba se svojí krabičkou na poklady, do které pečlivě vyberou to, co by si přáli, aby se příští rok splnilo, nebo s nimi zůstalo. Plyšáček, hračka, pastelky, diář…

TIP: A jestli se vám zachce zkrášlit domov elegantními dekoracemi, tak tady jich najdete plnou náruč...

Udělejte si dnešní den nejkrásnějším dnem v roce!