Opičárny s Dobrodruhem

Na návštěvu ke zvířátkům

Na návštěvu ke zvířátkům

Vedra už nás teď nejspíš trápit nebudou, tak co takhle udělat si příjemný výlet mezi zvířectvo?  Máme pro vás jeden super tip přímo kousek od Prahy. Navštivte vesničku Měšice nedaleko Prahy.

Dejte na nás a navštivte vesničku Měšice nedaleko Prahy. Tamní jezdecká škola se totiž kromě výuky jízdy na koních stará i o různorodou skupinku zvířat. Už z dálky vás budou hlasitě vítat hýkající oslíci Pepa, Mikuláš a Edward. Pohladíte si kozy, krávu Johanku, prasata, poňuchňáte králíčky a kočičky a uvidíte skákat klokany a běhat pštrosy. Předem si pro vaše děti můžete domluvit i procházku na poníkovi, areál je velký. Svačinové boxy vyprázdněte u povedeného hřiště, ale ještě Měšice neopouštějte.

Byla by škoda minout opečovávaný zámecký park, který se točí kolem budovy současné měšické nemocnice. Letité vzrostlé stromy pokryté břečťanem vám učarují. Projdete kolem houpací sítě, interaktivních naučných tabulí s kvízy o stopách zvířat, vylezete na stromovou prolézačku u jednoduchého labyrintu a jste u bosé stezky. Sundejte boty dětem i sobě a příroda vám poskytne důkladnou masáž. Stezka je vysypaná různými materiály, jako je kůra, kameny, klacíky, špalky nebo šišky. A na konci skočte do dálky do písku, abyste na namalované stupnici zjistili, které zvíře doskočí stejně daleko jako vy. Možná ještě využijete i repelenty, my jsme byli celkem poštípaní. :-)

Užívejte posledních pár prázdninových dní, ať ještě stihnete dokončit úkoly v Deníku! :-)

4ee87adb5e8ddd321e82a2a9fbe74f05-zviratka-mesice-2Visačka na kufr k dotvoření - ke stažení zdarma

Visačka na kufr k dotvoření - ke stažení zdarma

Prázdninová sezóna je v plném proudu a ať už cestujete kamkoliv, bude se vám jistě hodit originální visačka na zavazadlo. Ale pozor není to jen tak obyčejná visačka, děti si ji mohou krásně domalovat a vznikne tak parádní originál. Nebudete se tak muset bát, že si zavazadlo děti třeba na letním táboře zamění. Líbí se vám visačka? Pochlubte se nám na Instagramu nebo Facebooku. 

 

Postup:

1) Vytiskněte si předlohu

2) Vystřihněte a vymalujte cedulku

3) Přeložte ji

4) Výsledné dílo můžete (ale nemusíte) zalaminovat nebo obalit lepící páskou, tím zajistíte dostatečnou odolnost

5) Stačí udělat dírku a přivázat na kufr

 

opicarny-visacka-ke stažení zdarma pdf

 

A kdo ještě nemá pro děti zápisník na výlety s garantovanou odměnou? Uvnitř najdete nejen prostor na zapsání 10 výletů, ale také spoustu užitečných tipů, rad a zábavy na cesty. Nechybí ani 3 archy samolepek na dozdobení a 10 samolepek medailí za splněné výlety. A když nám pošlete fotku zápisníku s 5 medailemi, dostanete od nás, Malého dobrodruha a Cleverminds sportovní vak. A možnost soutěžit o let balónem od firmy zazitky.cz.

 

 

Tip na výlet s dětmi - Monínec

Máme pro vás jeden skvělý tip na výlet s dětmi. Monínec je ideálním místem pro všechny akční rodiče a jejich ratolesti. Monínec je oblíbeným místem lyžařů, my vám ale ukážeme, že užít si ho můžete všichni i v létě. Najdete ho asi 3 km od obce Sedlec - Prčice (ano, místo proslavené pochodem Praha-Prčice), 70 km od Prahy.

Aktivity park Monínec

Zábavný park pro malé i velké. Nejmenší děti ocení 100 metrů dlouhou kuličkovou dráhu (kulička je dřevěná, veliká), pro starší a dospělé je určená vodní maxiskluzavka, tubbing, lukostřelba, trampolíny, lanový park a spousta další zábavy.

V rámci našich opičáren s dobrodruhem pro vás máme 10% slevu na celodenní vstupné do aktivity parku Monínec. U pokladny stačí nahlásit heslo: opičárnysdobrodruhem

Pilský rybník

Místo na vodní radovánky. Udržovaný rybník s pláží a skvělým přístupem do vody pro malé děti. Můžete si tu zaplavat, skočit z mola do vody nebo využít blízkou půjčovnu paddleboardů.

Vnitřní dětská herna

V případě nepříznivého počasí můžete využít krytou hernu pro děti s velkým množstvím aktivit.

Bikepark

Pro milovníky kol je tu bikepark. Lanovka vás vyveze na vrchol a vy můžete jet dolu po vyznačených cestách. Různé trasy pro různou obtížnost. Nechybí ani Family trail, jednodušší trať, která je určena pro všechny nezávodní jezdce a především pro děti! 

Lanová dráha

Na lanové dráze se mohou svézt jak pěší, tak cyklisti, vyvezou i kočárek pro dítě. Monínec je také rájem pro cyklisty, těm určitě přijde lanovka vhod, pokud se nechtějí ztrhat výšlapem do kopce

Stará poštovna

Na Monínci najdete nejstarší českou poštovnu, která byla zachráněná před demolicí a přesunuta na Monínec ze Sněžky. Dnes ještě slouží na poskytování poštovních služeb a jako občerstvovací stanice.

Bizoni

Za návštěvu také stojí farma proslulá chovem plemenných býků a penzion se slavnou hospůdkou U bizona. Ano, právě bizony tam můžeme obdivovat, najdete jich tam opravdu velké množství.

Praktické informace

Parkovat můžete dole u lanové dráhy nebo u Hotelu Monínec. Restaurace najdete přímo u lanovky, dole i nahoře a hezkou restauraci také přímo v hotelu.l

Recept na žahavé placky

Recept na žahavé placky

Recept na žahavé placky

 Taky jste slýchali, vždycky když jste se spálili o kopřivu, že je to dobré na klouby? Nejspíš to svým dětem teď říkáte taky, i když pan Google říká, že to na revma žádné prokazatelné účinky nemá… S kopřivou se ovšem dají dělat i jiné a mnohem užitečnější věci, než se nechat popálit. Vyzkoušejte třeba naše kopřivové placky!

 Máme pro vás tip od čtyřletého Matěje, který nám poradil, jak na trhání kopřiv, a ještě vyšvihl i jednoduchý recept s postupem. Větší dobrodrůžo to bude, když si placky zkusíte udělat venku, stačí na to jen mít to správné vybavení. A kdyby to náhodou nevyšlo, dobrůtky to jistí.

Tak tady je, jeho vlastními slovy. Prý mu ho poradila teta ze školky.

 Kopřivy se musí natrhat tak, že se sahá na tu čáru, na který rostou ty pálivý lístky. Nesahá se na ty lístky, ty pálej. Čára nepálí. Placky se dělají tak, že si uděláte horkou vodu, do ní dáte ty kopřivy (nejspíš tedy bez čáry), posypete to bílou moukou (nebo jakoukoli jinou), taky tam dáte koření, ale nepamatuju si jaký (takže takové, jaké máte rádi), osmahnete to a bude to. A pozor, budou pálivý od těch kopřiv! 

 Kopřivy se prý dají trhat až do září. Tak si naplánujte společné vaření a nasdílejte nám, jaké opičárny nebo dobrodružství jste u toho společně zažili. Určitě to bude stát za zmínku do Zápisníku malého dobrodruha od Clever Minds

 #opicarnysdobrodruhem  

 

Jak si vyrobit domácí repelent na klíšťata?

Jak si vyrobit domácí repelent na klíšťata?

Letošní prázdniny budou tak trochu jiné. Poprvé letos nejedeme na delší rodinnou dovolenou, ale plánujeme celé léto tábořit a výletovat. Pořídili jsme dětem zápisník na výlety a už odpočítáváme poslední dny do konce školního roku. Chceme pro vás v rámci #opicarnysdobrodruhem otestovat několik míst v České republice, kam se vyplatí jet s dětmi. S pobytem v přírodě a lese se ale pojí i jedno nebezpečí. Klíšťata!!!

Máme pro vás praktický návod, jak si vyrobit jednoduše doma repelent na klíšťata. Letos se bude klíšťatům obzvláště dařit a to díky mírné zimě. Klíšťata jsou stále odolnější, náš Daník letos chytil už 4 klíšťata na zahradě, kde je nízká tráva. Protože mu jsou ale necelé 2 roky, hledala jsem přírodní repelent, který bych se nebála použít. Nakonec nám skvěle poradila Pavla Šatrová, která vyrábí dětskou bio kosmetiku pod značkou Toriie.

o5ef25e824b006-jak-vyrobit-sprej-na-klistata

Recept:

Všechny ingredience máte určitě doma, je to jednoduché.

Budeme potřebovat:

1 litr vody
Pytlík sušeného rozmarýnu
1 lžíce hřebíčku
1 lžíce bílého vinného octa

Do vody nasypeme rozmarýn a přivedeme k varu. Odstavíme a přidáme hřebíček. Necháme 12 hodin louhovat, pak scedíme a přidáme ocet. Repelent je hotový, přelijeme do lahvičky se sprejem a uchováváme v lednici.

Můžeme udělat menší množství nebo někoho obdarovat ��

Pro starší děti není doporučujeme tento sprej, je ideální na tábory nebo školy v přírodě. Působí až 8 hodin a jeho obsluhu zvládnou i děti samy.

P.S. Nezapomeňte si zaznamenat, kdy přesně vaše dítě mělo klíště, v případě nežádoucích reakcí se to bude hodit. 

Tak opičárnám a dobrodružstvím v lese zdar!!!

 

Venkovní hledačka ke dni dětí od #opicarnysdobrodruhem ke stažení zdarma

Venkovní hledačka ke dni dětí od #opicarnysdobrodruhem ke stažení zdarma

Všechny děti budou mít 1.6. svůj svátek a my se letos musíme obejít bez větších organizovaných akcí. Nic nebrání ale tomu vyrazit s dětmi do přírody, na výlet nebo třeba k vodě. Chytrá opička a její kamarád Malý dobrodruh si pro vaše děti připravili zábavnou venkovní hru tvz. hledačku. 

Připravte si pro děti nějaký poklad a tužku. Pak už stačí hru jen vytisknout a zábava začíná. Hru můžete vzít sebou i na výlet do přírody nebo třeba jen tak na procházku. 

Na vytisknutém papíře děti najdou několik obrázků, které mají v přírodě najít. Když ho najdou , mohou si políčko odškrtnout. Po nalezení všech obrázků (menším dětem zadejte třeba jen 3) dostanou od vás malou odměnu.

A jaká odměnu jsme pro děti připravili my? U nás jednoznačně zvítězila čelovka pro děti. Bude se jim totiž hodit na celé léto. Chystáme se letos kempovat, bude se hodit i na noční bojovku (krásně bliká) nebo na návštěvu parku Mirakulum. Pro toho nejmenšího jsem vybrala zamykací zvířátka. Jsou totiž veliká a ideální i na cesty. Zabaví nejmenší děti ve vlaku, autě nebo třeba při čekání ve frontě.

hledacka-opicarnysdobrodruhem-ke stažení v pdf

 

Jak oblékat děti v první jarní teplé dny?

Jak oblékat děti v první jarní teplé dny?

Poradíme vám, jak si užít první sluníčko, o němž se právem říká, že je zrádné. Hřeje, ale vzduch a země ještě studí. Jak se obléknout a krásně osvěženi pak přijít domů a něco dobrého si uvařit? Máme pro vás pár tipů:

Oblečení alá slupky cibule

Ještě není čas odhazovat spodní košilky a teplejší prádlo. V prvních jarních dnech se snáze zapotíme a studený vítr pak profoukne až na vlhkou kůži a můžeme se nachladit. Je proto lepší, když je pot odváděn od těla kvalitním přiléhavým spodním prádlem.

Další oblečení by mělo být lehké, tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem, lehká bunda, případně svetr, mikina… Je vhodné, aby se dalo snadno svlékat a zase navlékat. Prostě – ještě je čas oblékání se jako CIBULE.

DŮLEŽITÉ: Žádná holá záda!

Na jaře, právě kvůli snadnému opocení a následně ofouknutí platí, že žádná holá záda. Pro malé dětičky bodýčka (ostatně máte-li bavlněná body ve svém arzenálu i jako dospělí, právě je jejich funkční čas).

Bunda, která neprofoukne

Bundy a mikiny, které neprofouknou, jsou v teplém větrném jaře ideálním oblečením. Ovšem pozor na nekvalitní materiály, které naopak neodvádí pot a vlhkost ven, takže byste se za chvíli koupali se vlastním potu. Dovnitř nesmí proniknout nic, ale ven všechno – volte jarní bundy, které dýchají.

Nám se pro Daníka osvědčila softselová bunda od značky Unuo , strašně se mi líbí, že  oblečení jde sladit. Ve stejném vzoru vyberete kalhoty, bundu, nákrčník i čepici. Kalhoty mají vysoký pas, takže i lezoucí děti mají dokonale krytá zádíčka. Materiál je nepromokavý, ale zároveň pěkně prodyšný a děti se nepotí. Podvejte se na video, jak má náš Daník pěkně vyladěný outfit do přírody. 

A u starších dětí Didriksons, která je rostoucí a vydrží až 3 roky nebo tento kabátek pro slečny, který záda chrání dokonale. 

Teplákové mikiny

A je čas na teplákové mikiny. To už sluníčko pořádně hřeje. U těch je výhoda, že si pod ně můžete vzít tričko s krátkým rukávem, později klidně i tílko, a klidně podle počasí vyrazit.

Máme pro vás pár tipů z obchodu, kde nakupuji oblečení pro děti já. Tady najdete výběr obrovský.

Fleece, svetrovina, kvalitní bavlněné látky, které hřejí, ale propouští vlhkost – to je základ pro jarní oblékání. Některé mikiny a svetry z Pro malé dobroduhy, jsou dokonce s UV faktorem, což pro jarní měsíce je skvělá volba!

A následně toto oblečení užijete i na hory nebo na letní horskou dovolenou.

A NĚCO NAVÍC: DOMA, DOMA, DOMA….

Chci kus jara a dobrodružství doma!

Ovládlo vás jarní nadšení a ten svěží, neopakovatelný jarní vzduch vám vlil do žil nový život?

Co si třeba společně s dětmi zaskákat na staré dobré skákací gumě

Nebo si doma pořádně zaházet nafukovacím balónkem? Že hned praskne? Kdepak, využijte potah na nafukovací balónky, můžete ho brát kamkoliv sebou a máme vyzkoušené, že vždy rozproudí zábavu.

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Některým to zůstane celý život – láska k historii, hradům, zámkům, rytířským soubojům a středověku. Ale téměř všechny děti si projdou obdobím, kdy je tyto napůl historické a napůl pohádkové téma fascinuje. Pojďme se vypravit na místa, kde můžete takovou atmosféru zažít na vlastní kůži, nebo na místa, kde můžete v takovém prostředí přespat a možná zažít nejedno noční dobrodružství. Občas totiž někde pořádají i půlnoční strašení!

Tip: Na zkoumání hradu nezapomeňte dětem vzít čelovku

Středověký hotel Dětenice

Ten patří asi mezi nejznámější tematická místa. Dokonale upravená místa, interiéry i exteriéry jsou fascinující zejména v noci. Pravidelně se tu konají vystoupení kejklířů, šermířů, historických skupin, břišních tanečnic. O půlnoci se tu straší, děti tu můžete zavést i do pekelné expozice. Uf! To je síla, což? Rodiče ocení romantiku i středověkou krčmu. Hotel navíc pořádá i různé tématické pobyty jak pro rodiny s dětmi, tak pro rodičovský oddech – kousek romantiky na dosah ruky!

TIP: A cestu můžete dětem ukrátit třeba super samolepkami s rytířkou bitvou

Hrad Bečov nad Teplou

Hrad z poloviny 14. století je asi nejzachovalejším středověkým hradem u nás. Důraz se při všech rekonstrukcích klade na zachování tehdejšího stavu a rázu, ačkoliv kdysi sloužil také jako obilná sýpka. Výlet tedy ocení především ti, kteří mají rádi nefalšovanou středověkou kulturu a cenné historické malby, portály, krovy a další autentické stavební prvky. Hrad je zrekonstruován opravdu s pečlivostí a láskou.

Penzion Hrad Frýdek Místek

Ve Frýdku-Místku najdete neobvyklý penzion přímo na hradě dona Quichota de la Mancha. Nevěříte? Ano ano, i tady totiž každý víkend zažijete nejrůznější vystoupení se středověkou tématikou, vyhlídkovou věž, restauraci a romantické ubytování. Pár dní tu rozhodně stojí za to strávit! Rytíři na koních děti uchvátí!

Hotel Kampa stará zbrojnice

V centru Prahy, konkrétně na Kampě, najdete hotel Stará Zbrojnice, kde najdete v interiéru repliky zbrojnošů, mušketýrů, rytířů a doslova na vás dýchne středověk. Velmi blízko je Karlův most a střed Prahy zaplněný turisty, ale pokud si budete chtít užívat jen středověkého ubytování, výtečného jídla a klidu pražské Kampy, jste vítáni.

Hrad Kost a středověká mučírna

Na hradě Kost můžete navštívit středověkou mučírnu. Silné kafe pro děti? Tak je nechte doma a vyražte jen ve dvou. Kdysi byl ve sklepě Vartenberského paláce vinný sklep, ale expozice středověkých mučících nástrojů a technik je mnohem více lákavá pro turisty. Je to poněkud pochmurné téma, ale o to realističtěji zpracované. Vezmeme-li v potaz i středověké prostředí hradu, je to dokonalou iluzi postaráno!

TIP: Zkuste si zahrát na rytíře, tento meč a štít ze dřeva je skvělou hračkou pro malé rytíře

 Muzeum středověku Praha

I pražské muzeu, konkrétně hlavní budova muzea v ulici Na Poříčí má svou středověkou expozici (a v centru Prahy naleznete také Muzeum mučení), která se zabývá spíše dokumenty, exponáty a historií vzniku Prahy a jejích malebných zákoutí. Projdete se tu celou historií Prahy a vzácností je i velké množství předmětů pocházejících z domácností tehdejších Pražanů.

Přejeme krásnou poslední třetinu prázdnin!