Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Některým to zůstane celý život – láska k historii, hradům, zámkům, rytířským soubojům a středověku. Ale téměř všechny děti si projdou obdobím, kdy je tyto napůl historické a napůl pohádkové téma fascinuje. Pojďme se vypravit na místa, kde můžete takovou atmosféru zažít na vlastní kůži, nebo na místa, kde můžete v takovém prostředí přespat a možná zažít nejedno noční dobrodružství. Občas totiž někde pořádají i půlnoční strašení!

Tip: Na zkoumání hradu nezapomeňte dětem vzít čelovku

Středověký hotel Dětenice

Ten patří asi mezi nejznámější tematická místa. Dokonale upravená místa, interiéry i exteriéry jsou fascinující zejména v noci. Pravidelně se tu konají vystoupení kejklířů, šermířů, historických skupin, břišních tanečnic. O půlnoci se tu straší, děti tu můžete zavést i do pekelné expozice. Uf! To je síla, což? Rodiče ocení romantiku i středověkou krčmu. Hotel navíc pořádá i různé tématické pobyty jak pro rodiny s dětmi, tak pro rodičovský oddech – kousek romantiky na dosah ruky!

TIP: A cestu můžete dětem ukrátit třeba super samolepkami s rytířkou bitvou

Hrad Bečov nad Teplou

Hrad z poloviny 14. století je asi nejzachovalejším středověkým hradem u nás. Důraz se při všech rekonstrukcích klade na zachování tehdejšího stavu a rázu, ačkoliv kdysi sloužil také jako obilná sýpka. Výlet tedy ocení především ti, kteří mají rádi nefalšovanou středověkou kulturu a cenné historické malby, portály, krovy a další autentické stavební prvky. Hrad je zrekonstruován opravdu s pečlivostí a láskou.

Penzion Hrad Frýdek Místek

Ve Frýdku-Místku najdete neobvyklý penzion přímo na hradě dona Quichota de la Mancha. Nevěříte? Ano ano, i tady totiž každý víkend zažijete nejrůznější vystoupení se středověkou tématikou, vyhlídkovou věž, restauraci a romantické ubytování. Pár dní tu rozhodně stojí za to strávit! Rytíři na koních děti uchvátí!

Hotel Kampa stará zbrojnice

V centru Prahy, konkrétně na Kampě, najdete hotel Stará Zbrojnice, kde najdete v interiéru repliky zbrojnošů, mušketýrů, rytířů a doslova na vás dýchne středověk. Velmi blízko je Karlův most a střed Prahy zaplněný turisty, ale pokud si budete chtít užívat jen středověkého ubytování, výtečného jídla a klidu pražské Kampy, jste vítáni.

Hrad Kost a středověká mučírna

Na hradě Kost můžete navštívit středověkou mučírnu. Silné kafe pro děti? Tak je nechte doma a vyražte jen ve dvou. Kdysi byl ve sklepě Vartenberského paláce vinný sklep, ale expozice středověkých mučících nástrojů a technik je mnohem více lákavá pro turisty. Je to poněkud pochmurné téma, ale o to realističtěji zpracované. Vezmeme-li v potaz i středověké prostředí hradu, je to dokonalou iluzi postaráno!

TIP: Zkuste si zahrát na rytíře, tento meč a štít ze dřeva je skvělou hračkou pro malé rytíře

 Muzeum středověku Praha

I pražské muzeu, konkrétně hlavní budova muzea v ulici Na Poříčí má svou středověkou expozici (a v centru Prahy naleznete také Muzeum mučení), která se zabývá spíše dokumenty, exponáty a historií vzniku Prahy a jejích malebných zákoutí. Projdete se tu celou historií Prahy a vzácností je i velké množství předmětů pocházejících z domácností tehdejších Pražanů.

Přejeme krásnou poslední třetinu prázdnin!