Rady a návody

Jak pečovat o produkty b.box

Jak pečovat o produkty b.box

Milí zákazníci,
abyste mohli zakoupené produkty používat co nejdéle, připravili jsme pro Vás tuto sekci s radami a tipy, jak o zakoupené zboží pečovat.

Při koupi každého produktu dostáváte v krabičce vložený nebo na obalu nalepený štítek s pokyny pro údržbu produktu. Tyto pokyny si prosím pečlivě přečtěte a uchovejte pro budoucí použití.

Všechny výrobky jsou testovány a schválené dle platných norem EU.

   Péče a údržba produktů značky b.box
 • Produkty před prvním použitím zbavte obalů a odstraňte je z dosahu dítěte.
 • Produkty před prvním a každým dalším použitím rozdělte na jednotlivé komponenty a umyjte v teplé vodě s jemným přípravkem na mytí nádobí. Pečlivě opláchněte a osušte. Nepoužívejte abrazivní prostředky na mytí nádobí, drátěnky nebo jiné hrubé prostředky, které mohou produkt poškrábat.
 • Rozdělením na jednotlivé komponenty při mytí a následné sestavení až po vysušení zamezíte vzniku plísní, které mohou vzniknout při nedostatečném umytím produktu.
 • Většinu produktů (platí především pro lahvičky a hrnečky) rozdělených na jednotlivé části lze mýt v myčce v horním koši. Do myčky nedoporučujeme dávat kovové produkty, kovové části produktů a střední a velké svačinové boxy. Barvy a polepky na produktech mohou mytím v myčce časem vyblednout. Toto nemá vliv na podstatu výrobku a nepovažuje se za důvod k reklamaci.
 • Před prvním použitím vyvařte savičky a kojenecké lahve po dobu 5 minut. Savičky a antikolikové lahve sterilizujte pravidelně.
 • Sterilizujete pouze produkty k tomu určené!
 • Všechny části produktů uchovávejte na suchém a chladném místě z dosahu slunečního svitu nebo zdroje tepla. 
 • Před uschováním nebo sestavením produktu se ujistěte, že všechny komponenty jsou suché. 
 • Zkontrolujte produkty před každým použitím, odstraňte produkt z dosahu dětí pokud se na produktu objeví první známky poškození.
 • Brčka a savičky je třeba pravidelně čistit kartáčkem k tomu určeným, přiloženém v balení nebo Sadou kartáčků na čištění. Kartáčky doporučujeme vyměnit každé 3-6 měsíců nebo dle potřeby.
 • Samostatně lze dokoupit náhradní brčka, savičky či jiné náhradní komponenty. Vždy používejte náhradní komponenty stejné řady značky b.box. V případě použití náhradního brčka či savičky jiné značky či typu není možné garantovat správnou funkčnost produktu.
   UPOZORNĚNÍ
 • Neponechávejte při používání výrobku dítě bez dozoru dospělé osoby. Vždy používejte výrobky pod dohledem dospělé osoby.
 • Všechny části produktů, pokud nejsou používány, udržujte z dosahu dítěte. Případné malé části produktu mohou dítěti zaskočit.
 • Nikdy nepoužívejte savičku nebo brčko jako dudlík a nenechte dítě produkt žvýkat nebo kousat (vyjma produktů k tomu určených z řady kousátek).
 • Nenechte dítě chodit nebo běhat s produktem.
 • Brčko není určeno pro děti mladší 6 měsíců.
 • Vždy zkontrolujte teplotu tekutiny nebo potravy před tím, než je podáte dítěti.
 • Před prvním a každým dalším použitím zkontrolujte, zda jsou všechny části produktu v pořádku. Zkontrolujte jemným tahem, zda savička nebo brčko nejsou uvolněny. Při známkách poškození nedávejte dítěti, odstraňte z jeho dosahu a vyhoďte.
 • Před prvním použitím vyvařte silikonové savičky a brčka a kojenecké lahve po dobu 5 minut.
 • Neustálé a dlouhotrvající sání z brčka či savičky může způsobit zubní kaz.
 • Neponechávejte produkty na přímém slunci nebo u zdroje tepla. Savičky či brčka nenechávejte ve sterilizátoru déle, než je doporučeno. 
 • Obzvláště pozorní buďte při ohřívání pokrmů nebo tekutin v mikrovlnné troubě (pokud to výrobek dovoluje). Před podáním pokrm nebo tekutinu zamíchejte a vždy zkontrolujte jejich teplotu před podáním dítěti.
 • Nepoužívejte pro tekutiny či pokrmy teplejší než 45 stupňů. Horké nápoje/potraviny mohou způsobit popáleniny. Pokud používáte produkt k tomu určený (např. termoska) s teplým nebo horkým nápojem, buďte obezřetní při otevírání, tlak vzniklý při chladnutí nápoje může způsobit malé vystříknutí nápoje při odklopení víčka.
 • Produkty nepatří do mrazničky (vyjma produktů k tomu určených - Silikonová kapsa na sendvič, Chladící sáček a Chladící vložka velká)
 • Některé tekutiny či potraviny mohou způsobit zabarvení produktu. Toto nemá vliv na funkčnost produktu a není důvodem k reklamaci.
 • Lahve a hrnečky nepoužívejte s horkými, vroucími nebo perlivými nápoji. Nepoužívejte brčka na džusy s dužinou nebo na instantní kojenecká mléka.
 • Neohřívejte v mikrovlnce (pokud to výrobek dovoluje) plastové produkty s víčkem či uzávěrem ponechaným na produktech. Ohřívání v mikrovlnné troubě může způsobit lokalizovaná místa o vysoké teplotě. Vždy  pokrm nejdříve promíchejte a zkontrolujte jeho teplotu před podáním dítěti.
 • Průhledná plastová základna svačinových boxů může být použita v mikrovlnce, maximálně na 30 sekund při jednom ohřevu. 
 • Do mikrovlnky nedávejte žádné kovové výrobky a výrobky z nerezové oceli. 
 • Nepoužívejte termosky s kyselými tekutinami či potravinami, může dojít ke korozi.
 • Produkty nejsou hračka. Pokud není uvedeno jinak, jsou určeny ke krmení, pití či přenášení jídla.
 • Chladící sáček a Chladící vložka velká nejsou hračka nebo kousátko, v žádném případě nepatří dítěti na hraní. Uchovávejte mimo dosah dětí. Nenechte dítě sáček vkládat do úst nebo kousat. Zmrzlé neohýbejte a nepřekládejte. Není určeno k obkladům, zmražené nepokládejte na kůži, může způsobit popálení mrazem. V případě zasažení očí nebo kůže, postiženou část omyjte/vypláchněte vodou. V případě spolknutí gelu vypijte velké množství vody a neprodleně kontaktujte lékaře.
 • U dětí či osob se speciálními potřebami použijte prosím svůj vlastní úsudek o vhodnosti každého produktu.
 
12 tipů, jak se zabavit s dětmi doma

12 tipů, jak se zabavit s dětmi doma

Je rozdíl mezi tím „zabavit děti“ a „zabavit se s dětmi“. Někdy zatoužíme po tom, aby to, čím děti
bavíme, bavilo i nás. Takový společně strávený čas se může stát relaxací, uvolněním a zároveň
pěknou vzpomínkou. Jak na to?
 
Psychická příprava: Co vás bavilo, když jste byli malí?
 
Jistě je mnoho moderních a nových činností, které baví i dospělé, ale není vůbec od věci se rozpomenout na to, co vás bavilo, když jste byli malí. Že to je těžké rozpomínání? Tím víc se do něj dejte, protože tím zjistíte, že i vy sami jste studnicí nápadů a hravosti.
Dospělí si skutečně zapomínají hrát, je třeba si znovu osvojit radostné nahlížení na činnost, kterou právě s dětmi děláme.
P.S.: A na chvíli vypnout hlavu plnou všednodenních starostí.
 
PEXESA, KARETNÍ A DESKOVÉ HRY
 
Zkuste i jednoduché pexeso nebo další deskové i karetní hry. Přitažlivost pro dospělé zvýší, když si stanovíte „cenu pro vítěze“(bude mít vanu plnou pěny, nějaké mlsání, večeři na přání), nebo „trest pro poraženého“ (kdo prohraje, uklidí, vyluxuje, umyje nádobí). Máte-li hry rozložené do vícero dnů, klidně uspořádejte turnaj a výsledky sčítejte, zvýší to napětí.
 
Do této hry můžete zapojit i mladší děti.
Závody zvířátek
 
ZALISTUJTE KUCHAŘKAMI A… zkuste něco nového
 
Často máme doma horu kuchařek, ale vaříme z nich? Je čas to napravit! Namlsejte se na obrázcích a
pak nějaký nový recept jednoduše zkuste. Čím bláznivější recept, tím lépe!
 
PEČUJTE O POKOJOVÉ KVĚTINY
 
Užitečné s příjemným. Je čas přesadit pokojovky, otřít jim prach a dát květinkám péči, jakou si
zaslouží. Snadno množitelné rostliny rozsaďte, dejte do vody oddenky.
 
ÚKOLY na pokračování
Vymyslete si hru. Rozmístěte po bytě lístečky s drobnými úkoly, které vedou vždy k dalšímu lístku. Na úplném konci bude odměna. Nechte děti vymýšlet své trasy pro vás a trénovat si tak logické myšlení.
 
HRY na obchody
Je čas otevřít si knihkupectví nebo obchod s kosmetikou. Rodiče u takové hry zjistí, kolik nepřečtených a vzácných knih vlastně mají. Nebo kolik kosmetiky, která by už potřebovala vyhodit. my jsme třeba doma vyrobili z dřevěných bedýnek prodejní stánek. Video najdete tady.
 
HRY S MODELÍNOU, která bude zdobit Zapomeňte na chvíli na to, že modelínová zvířátka musíte zase sbalit a zničit. Vezměte nyní modelínu jako něco, z čeho vytvoříte cosi trvalého. Vezmete-li na pomoc i lepící pistolku, můžete modelínou ozdobit květináče nebo skleničky po kompotu či jogurtu (vzniknou z nich vázičky na drobné květinky). tady je jedna skvělá sada.
 
TVŮRČÍ MALOVÁNÍ na prostěradla
 
Nemusíte mít ani barvy na textil, stačí obyčejné vodovky, temperky či jiné barvy (tlusté fixy). Zábavou bude to, že na chráněném povrchu (třeba igelit na podlahu) rozložíte staré, již vyřazené prostěradlo.
 
Další tipy s prostěradlem:
 
- Udělejte si bunkr, pamatujete, jaké to bylo?
- Vezměte si provázky, barvu na textil a udělejte si batiku
- Rozstříhejte ho na proužky a utkejte si kobereček před vanu
 
A když už jsem u malování:
- Malujte na kameny, hezky ozdobí květináče, truhlíky, skalky nebo zahrady
- Pomalujte staré skleničky, sklenice od zavařenin, jogurtů
Zápis do školy – jak pomoci předškolákovi s čísly?

Zápis do školy – jak pomoci předškolákovi s čísly?

V rámci předškolního vzdělávání se zaměřte zejména na zrakové a sluchové vnímání, orientaci v prostoru a čase, pohyb a jemnou a hrubou motoriku. Rozvoj v těchto oblastech významně ovlivňuje chápání a osvojení předmatematických a matematických dovedností. Dítě je pak schopné vnímat a porovnávat různá množství nebo délky, třídit nebo kombinovat množiny a také si upevnit geometrické představy. Zásobte se pracovními listy, dětskými časopisy a sešity. Hodit se budou i různé hry, čisté bílé a barevné papíry, nůžky, lepidlo, pastelky a modelína. Zdánlivě nesouvisející aktivity totiž nenápadně, ale velmi účinně rozvíjejí schopnosti potřebné k pochopení čísel.

 Uspořádání

Na začátek použijte pracovní listy, které procvičují uspořádání prvků podle velikosti i podle dalších kritérií – třeba podle množství, délky, výšky, šířky apod. Kombinujte úkol i s rozpoznáváním geometrických tvarů (kruh, čtverec, trojúhelník a obdélník). Přidejte tvarování z modelíny a lepení obrázku z geometrických výstřižků na papír.

 Za nás můžeme doporučit soubor karet s mazací fixou, které jsou zaměřené na děti předškolního věku.

m6244981a9dc96-cisla-pro-predskolaky

Porozumění výroku

Pro správné pochopení zadání je důležité soustředění a paměť. Zahrajte si hru na tichou poštu nebo na ozvěnu, čtěte pohádky před spaním. Napište popletený dopis nebo namalujte obrázek plný nesmyslů a hned uvidíte, jakou má dítě tendenci výrazy a obrázky rovnou opravovat.

 

Přiřazování, spojování, třídění

Přiřazování a spojování tvarů, barev a velikostí procvičujte hraním pexesa, domina nebo různými pracovními listy. Přiřazujte i konkrétní čísla s počtem prvků – budou stačit jednoduché číselné kartičky a předměty nebo suché potraviny, které máte doma. Rozdělte na hromádku třeba cizrnu, hrách, rajčata, kolečka okurek i něco sladkého za odměnu. Také třídění podle různých kritérií bude pro dítě zábava, když mu předložíte třeba hezké obrázky zvířátek, která žijí ve vodě a na souši, nebo na farmě a v lese.

 Tady můžeme doporučit obří domino, které má z jedné strany zvířátka a z druhé strany počty

q6244995c40b64-domino-cisla

Chápání celku

Aby dítě správně chápalo celek a jeho rozdělování, skládejte puzzle, čínské tangramy, lego a všechny možné stavebnice. Na trhu je jich spousta, bonusem můžou být magnetické stavebnice a také kuličkodráhy, sestavené tak, aby kulička opravdu dojela do cíle. Lego, kostky i tangram nechte dítě skládat buď ve volné hře, nebo mu předložte šablony. Využijte i naši chytrou omalovánku, kde má každé číslo svou barvu a dítěti teprve po správném vybarvení odhalí obrázek opičky.

Pro předškoláky máme velký výběr puzzle.

 j62449a107051b-puzzle-farma

Labyrint

Labyrinty mívají velký úspěch. Je sice snadné v nich udělat chybu, ale právě ta dítěti ukáže novou cestu. Vysvětlete mu, že není potřeba spěchat, ale naopak s chybou pracovat, soustředit se a mít trpělivost. Upozorněte ho také na to, aby vedlo čáru co nejplynuleji. Grafomotorické dovednosti jsou důležité jak pro psaní a počítání, tak pro čtení. A o tom zase v příštím článku.

4 tipy na nejlepší karetní hry pro děti od 3 do 5 let

4 tipy na nejlepší karetní hry pro děti od 3 do 5 let

Máte doma dítě ve věku 3 až 5 ti let a chcete si společně zahrát nějakou karetní hru? Máme pro vás 4 tipy na jednoduché karetní hry, které jsou zábavné, svižné a navíc dokonale zpracované. Všechny hra vyrábí francouzská firma Djeco a mají jedno společné. Jsou velice odolné, ideální pro malé začínající hráče. Někdy se může stát, že děti neunesou svou první prohru a tyto karty jsou k tomu přizpůsobené. Jsou z pevnějšího materiálu a speciálně upravené tak, že se nedají lehce roztrhnout jako klasické karty a zároveň mají i speciální voskový povrch, díky kterému je stačí setřít a třeba kapičky vody s nimi nic neudělají, Karty dokonale chrání pevná krabička, která zajistí, že se jim během cestování v batůžku nic nestane. 

TIP 1 - Prší pro nejmenší

Karetní hra, která se hraje podobně jako klasické Prší. Jen je o hodně jednodušší. Na kartách jsou obrázky zvířátek v různých barvách. Každému hráči se rozdají 4 karty a doprostřed se dá jedna karta lícem nahoru. Zbytek karet se dá do balíčku doprostřed lícem dolů. Hraje se stejně jako Prší, jen hráč se zbavuje karet tak, že dává zvířátko na stejné zvířátko ( motýl na motýla) nebo stejnou barvu na stejnou barvu (fialového motýla na fialovou kočičku). 

Ten hráč, který se zbaví karet jako první, vyhrává. 

Máma Lucka radí: U nás je tato hra velice oblíbená, je sice určena pro děti do 5 let, ale u nás starší Eliška i Péťa se do hry rádi přidají. Nebojte se ji tedy pořídit i pro sourozence s větším věkovým rozdílem.

TIP 2  - Zvířecí rodinky

Karetní hra pro malé děti na způsob kvarteta. Jen tady se hledají zvířátka do páru. Každému hráči se rozdají 4 karty a ty si dá před sebe tak, aby na ně ostatní viděli. Zbytek karet se dá do balíčku doprostřed lícem nahoru. Když je hráč na řadě, vezme si kartu z balíčku a položí si ji před sebe. Pak se podívá na karty na stole (prvně na svoje, pak na karty soupeřů) a snaží se najít kartu do páru: buď tu kartu najde u sebe, nebo u jiného hráče. Pokud kartu najde, pár si ponechá. Pokud ne, nechá kartu ležet na stole.

Hra končí, když se sesbírají všechny páry zvířátek a vyhrává ten hráč, který jich sebral nejvíce. 

761dee3332e189-img-1079-jpg_1

TIP 3 - Mláďátka

Karetní hra, kterou bez problémů zvládnou už děti od 2,5 let. V balíčku karet jsou totiž překrásné ilustrace mláďátek zvířátek. Všechny karty se rozdají na stůl obrázky nahoru. Dětem řekneme, že všechna tato mláďátka se ztratila a musí se rychle dostat domů, děti se tedy musí chovat jako jejich maminky.

Každý hráč si tajně vybere jedno ze zvířátek, aniž by to komukoli řekl, a začne napodobovat buď zvuky zvířátek (slepička dělá kokodák, pejsek hafhaf, ovečka béééé a žabka kvák nebo kuňk), jejich pohyby, nebo obojí. Zbylí hráči se snaží přijít na to, o jaké zvířátko se jedná. Pokud si myslí, že zvíře  poznali, řeknou jeho jméno, případně ukáží na obrázek (pro nejmenší děti). Pokud hráči zvířátko uhodli, může jít domů k mamince – karta se odstraní ze stolu, protože zvířátko „šlo domů“. Takhle hra pokračuje, dokud všechna zvířátka nenajdou své maminky. Když všechna zvířátka najdou své maminky, všichni vyhráli. Tato hra se bude líbit i dětem, které nerady prohrávají. 

j61dee3f248042-img-0955-jpg

961dee3ec64021-img-0963

TIP 4 - Malé rybky

U této zábavné hry jde o postřeh a rychlost. V balení je  karet, na každé kartě je půl rybičky. Rozložte všechny karty na stůl obrázky nahoru. Všichni hráči hrají najednou. Kdo sestaví jako první rybičky (jedna rybička ze stejných karet) vyhrává. Hra je opravdu zábavná a budete překvapeni, jak rychle to malé děti dovedou.

i61dee336a67d3-img-1078

j61dc6ef25ea9a-rybicky-djeco

Tip Mámy Lucky: Pro menší děti vyberte do začátku jen polovinu rybiček a postupně přidávejte.

Karetní hry jsou ideální na cesty, jsou rychlou záchranou, když jsou děti nemocné nebo musí trávit delší čas zavřené doma. Pokud zrovna takovou záchranu potřebujete, podívejte se na celou nabídku karetních her nebo na článek: 12 tipů, jak zabavit děti doma.

Jak přehledně ukládat puzzle a neztratit žádný dílek?

Jak přehledně ukládat puzzle a neztratit žádný dílek?

Výrobci si dávají na krabicích na puzzle velmi záležet, mnohdy jsou nápadité, zajímavých tvarů s milou grafikou.

Ale také se stane, že jsou nadměrně velké vůči svému obsahu, neskladné a tak nějak nezorganizovatelné. Některé dokonce žádný obal nemají. Dá se s tím něco udělat?
 
My jsme si na tento článek povolali toho největšího experta a tím je Báro ze zorganizováno.cz. Na pořádek je totiž Bára ten největší odborník.
 
Můžete použít tyto uzavíratelné sáčky s jezdcem a uložit je do jednoho boxu:
▫️ušetříte místo
▫️děti uvidí, co je uvnitř
▫️vše na jednom místě
t614862a88893c-organizace-puzzle-3

U nás doma jsem puzzle rozdělila ještě na tři části:
▫️pro Sáru: podlahová puzzle a ty s menším počtem dílků či oblíbeným motivem
▫️pro Marka: puzzle s větším počtem dílků
▫️do dřevěné bedny jsem uložila ještě dřevěné vkládačky a hlavolamy a k nim i skládací podložky pro některá puzzle
e614862a8ccb02-organizace-puzzle-2
 
Bílé boxy série Skubb z Ikea pasují do našeho závěsného systému, kde máme uloženy dětské hry a tak se staly jeho součástí. Ještě označit štítkem puzzle z Zorganizováno a děti mohou vesele skládat.
f614862a7aed1c-organizace-puzzle-6

Takto můžete v dětském pokoji ušetřit mnoho místa, hlavně ale dětem zpřehlednit, co vlastně mají a s čím si mohou hrát. Chtějí si skládat puzzle, jdou, vytáhnou si jeden boxík, kde mají vše. I úklid je pak pro ně mnohem jednodušší - když jsou boxíky označené piktogramem dané sekce, děti do nich neuloží něco jiného, dětská podstata to prostě nedovolí :)
 
Tip na krásné puzzle: Detektivní s lupou
 
66050dc5ea9804-d74822-detektivni-puzzle-domecek-ludattica-chytraopicka2
 
Máme pro vás 10 tipů na dárky za vysvědčení

Máme pro vás 10 tipů na dárky za vysvědčení

Je to neuvěřitelné, tak strašně ten čas letí. Děti si zase pomalu zvykaly na školní lavice a za pár týdnů už budou vítat letní prázdniny. Školáci se na prázdniny jistě už těší, ale ještě před tím je čeká jeden velice důležitý den. Bude se totiž rozdávat vysvědčení. Na tento okamžik se většina dětí moc těší, ale najdou se i takové, pro které je tento den hodně stresující. Nezapomeňte na to, že pro všechny byl tento rok obzvláště náročný, zvláště pro ty naše nejmladší. Většinu času trávily zavření doma u počítačů a jistě si nějakou tu i drobnou odměnu zaslouží každý z nich. Máme pro vás celkem 10 tipů, které mohou děti právě v poslední školní den jistě potěšit.

1. Zápisník na prázdninové výlety

Tento zápisník je doslova nabouchaný zábavou pro děti na cestách. Kromě toho, že se do něj zapisují výlety, lze ho dozdobit i pomocí samolepek, které jsou součástí balení, najdete uvnitř celkem 3 archy krásných samolepek. V deníku nechybí místo na přidání vlastních fotek a navíc je nabušený zábavou na cesty, uvnitř se skrývá spousta her a tipů, jak právě děti během cestování zabavit.

k5eda48c37c696-denik4

2. Nafukovací balón

Z tohoto balónu přecházejí až oči. Jsou nejen krásné, ale zároveň kvalitní. Je to ta pravá zábava na prázdniny, děti ho užijí jak v bazénu, u moře nebo prostě jen venku na zahradě nebo v parku. Jsou krásně ilustrované, obrázky mají na svědomí designéři z Francie.

q609ebdc59c50f-nafukovaci-mic-dino-djeco4609ebd6183ff6-nafukovaci-mic-kawai

3. Svítící samolepková sada

Krásná sada, která zabaví děti i na cestách. Navíc se díky této samolepkové knížce děti dozví spoustu nových informací. A pozor, stačí zhasnout a nějaké samolepky je rozsvítí. Vybírat můžete z motivů Lidské tělo, Hmyz, Oceán a Vesmír. 

p6080276f74b0b-samolepkova-knizka-svitici-ve-tme-jiri-models-hmyz0607ff5ac63a01-samolepkova-knizka-svitici-ve-tme-jiri-models-ocean

4. Tetovačky

Pokud chcete udělat dětem radost nějakou drobností, tak tetovačky jsou sázkou na jistotu. Ty od Djeca mají nádherné motivy a skvěle drží. Nechte je pěkně zaschnout a zaručujeme, že dětem nějaký čas vydrží. Navíc v balení jsou 2 archy tetovacích obrázků, mohou se tak tedy podělit i s kamarády.

05f0534d0c8d72-tetovani-djeco-temny-svetu604b998019f70-tetovani-djeco-vily-a-pratele

5. Magnetickou hru 

Tady rozhodně doporučujeme magnetické lodě, zabaví nejen kluky, ale i holky. Jedná se o tradiční hru v magnetickém provedení. Pokud ale vaše slečně tíhne spíše opravdu k holčičím věcem, zkuste sáhnout po protlačovacích obrázcích - módní návrhářka nezklame.

85b7d5b322388a-magneticka-hra-lode-djecox5c86b9a348b41-protlacovaci-obrazky-modni-navrharka

6. Logická dřevěná hra - Tajný kód

I o prázdninách je potřeba trochu zaměstnat hlavičky a logická hra tajný kód je na to přímo ideální. Úkolem je dekódovat čtyřmístný barevný kód svého protihráče, ale pozor cílem je objevit daný kód v co nejmenším počtu tahů.. Součástí balení je i praktický látkový pytlík, hru tak můžete vzít kamkoliv na cesty.

p62d0dff2b1511-logik-pro-deti

7. Kreativní sada

Vyberte dětem z naší pestré nabídky kreativních sad. Pro holky máme krásné tvoření se šperky od značky Janod a pro kluky třeba parádní mozaiky nebo svítící obrázky, kde děti musí sestavit elektrický obvod.

h5e6377b5280be-svitici-obrazky-hmyzc5f574ba83528b-sperky-panda-janod

8. Puzzle

Pořiďte dětem krásné puzzle, největší odměnou pro ně bude, když si postavíte společně. Nádherné jsou třeba od Djeco nebo od italské Ludatticy. Tak určitě doporučujeme puzzle detektivní, v balení je totiž lupa, kterou pak děti vyhledávají obrázky ukryté uvnitř puzzle.

8607ae3667abbe-detektivni-puzzle-ludattica-mestos58e33bfc81135-puzzle-slon-djeco-2

9. Karetní hra Sardinky

O tom, že tato hra úžasná rozhodla také porota, hra totiž získala řadu ocenění. Jedná se o karetní hru, kde vítězem se stává ten, kdo má nejlepší paměť a zároveň postřeh. Nejdete mezi svými obrázky sardinek přesně ty, které byly v konzervě? Pozor, hra má dokonalé ilustrace, za sardinkami se totiž skrývají rybičky v převleku za fešáky a dámy.

g590243b96b729-dj05161-karetnihra-sardinky

10. Lis na květiny

Prázdniny jsou tím pravým časem, kdy si můžete zkusit vyrobit s dětmi herbář. Je to jednoduché, pořiďte si praktický lis na květiny, a k tomu si od nás stáhněte úvodní listy do herbáře. Jsme si jistí, že vaše herbáře budou nádhernou vzpomínkou na prázdniny.

 

Jak pomoci dětem naučit se násobilku rychle a správně? Přehled násobilky ke stažení

Jak pomoci dětem naučit se násobilku rychle a správně? Přehled násobilky ke stažení

Ach ta násobilka!

Pro někoho je násobilka naprostá brnkačka, pro jiného je to velké trápení a možná i pekelné topení. Čím více však dítěti ukážeme názorných cvičení, postupů a
pomůcek, tím pravděpodobněji si najde svoji cestu k pochopení malé násobilky. Malá násobilka je násobení dvou čísel, které jsou menší nebo rovna deseti.
Důležité je naučit se řadu deseti násobků „jako když bičem mrská“.
Tedy u násobilky dvou: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 a tuto řadu umět vyjmenovat poměrně rychle a jistě i od nejvyššího čísla dolů až k nule.

Můžete si násobky nadepsat na papírky nebo je třeba použít z různých didaktických her, kde jsou napsané na dřevěných kostkách (Malá násobilka v krabičce Bigjigs) či mouchách (Malá násobilka do 100 Bum Bác). Násobky za sebou stále dokola číst a postupně je otáčet, aby nebyly vidět, až se dítě celou řadu naučí zpaměti.

r60cac2b4663f9-bum-bac-nasobilka-haba

Některým dětem pomůže vysvětlení, že je to vlastně opakované sčítání stále stejného čísla (3 . 2 = 2 +2+2). Zahrajte si hru na schovávanou. Schovejte jeden z deseti násobků
a dítě musí přijít na to, který násobek se schoval.

Zkoušejte s dětmi říkat, kolikátý násobek dvojky je číslo 12 (šestý). Děti si je mohou ukazovat na prstech. Někomu také pomůže názorná práce s obrázky či manipulace
s předměty. Namaluji si čtyři komíny a každý komín bude mít na sobě dvě kostky. Kolik kostek celkem jsem namaloval? (8) Vytvoř příklad…(4 . 2 = 8). Komíny nemusíte jen malovat, ale také je třeba
stavět z dřevěných kostek.

Máme 4 talířky, na ně rozdělíme 8 fazolí tak, aby na každém talíři bylo stejně. To už brousíme také k dělení. Znázorni za pomocí fazolí a talířů příklad 5 . 2=.

Také je možné při počítání používat násobilkovou tabulku a mít zrakovou oporu, ale nemělo by zůstat jen u té, protože děti už je pak jen opisují a nad násobením nepřemýšlí, i když si příklady
s výsledky alespoň fixují a zapamatovávají.

Záleží na domluvě s paní učitelkou! Jak jsme si řekli na začátku, čím více cest dítěti ukážete, tím snadnější pro něj bude najít si tu sobě vlastní.

 

Tip Chytré opičky: Super hra s násobilkou a krokodýlem. Spočítej, kolik módních doplňků má na sobě krokodýl a to číslo vynásob vylosovanou kartou, honem rychle ulov správný výsledek pomocí dřevěné přísavky. Tady se násobilku děti naučí opravdu rychle a zábavnou formou.

s60cabb7f5aca3-ga369-indoor-1000x667-2

Stáhněte si také naši pomůcku: Přehled násobilky s Chytrou opičkou. Ideální je tento přehled zalaminovat a můžete ho vozit sebou kamkoliv na cesty nebo třeba vložit do školního sešitu.

a60cac41af3b90-nasobilka-chytre-opicky-ke-stazeni-zdarma

 

opicka-nasobilka-ke stažení v pdf

Sníh a mráz: Jak si to užít i bez pobytu na horách a ještě se něco naučit

Sníh a mráz: Jak si to užít i bez pobytu na horách a ještě se něco naučit


Sníh a mráz nemusí být spojen jenom se sáňkováním, lyžemi nebo koulováním a sněhulákem. Chcete si s dětmi užít pořádně na vlastní kůži to, co nám nabízí jen vzácné zimní období a ještě se něco naučit.
Zabrousíme trošku do světa pokusů, ale bude to stát za to!

Lahev, voda a rozpínavost

Když voda mrzne, rozpíná se. Naplníte-li plastovou lahev vodou, ledu v ní bude víc než vody – a je-li jí hodně, lahev praskne. Vezmete-li skleněnou lahev, lahev praskne, střepy opadají a v ruce vám zůstane jen led vytvarovaný do tvaru lahve.

Voda a cukr, sůl a citronová šťáva

Jaké jsou rozdíly mezi mrznutím vody s obsahem soli (mrzne pomaleji), cukru nebo s kyselou složkou (ocet nebo citronová šťáva, může být i kyselina citronová). Zkuste v noci na mráz dát tři mističky s ochucenými vodami. Tipujte, jaký bude rozdíl mezi jednotlivými ledy?

Chutná přemrzlá voda měkčeji?


Dejte si pitnou vodu zmrznout ven. Poté ji vezměte zpět domů, nechte rozmrznout a vychladit, či jak máte vodu rádi a pak ji ochutnejte. Více zanícení milovníci vody mohou porovnávat, jestli přemrzlá voda skutečně chutná měkčeji než voda přímo natočená z kohoutku.

Kolik vody zbyde ze sněhu?


Je to jako s cukrovou vatou, ale to už asi tušíte. Není nad to si hezky připomenout fakt, že vody ze sněhu je mnohem méně než sněhu samotného. Nacpěte sklenici sněhem a nechte rozpustit. Kolik hmoty ubylo? Změřte si i centimetry na skleničce a třeba si procvičte zlomky.

Voda ve sněhu není čistá?

V roztátém sněhu je spoustu různých nečistot a prach. Zkuste nečistoty řádně prozkoumat.

TIP: Už máte zimy dost, udělejte si čaj a vyberte si nějakou pěknou tvořivou sadu

JDEME DO VĚTŠÍ ZÁBAVY!

Lední ozdoby i krmítka


Vezměte si větší plastové nádoby, lavory a velké misky (hodí se menší: muffinové formy, formičky na cukroví, bábovičky) a naaranžujte do nich různé ozdobičky, květiny, jehličnany, listy, hračky, co vás napadne. Zalijte vodou a nechte zamrznout. Ráno máte krásnou „skleněnou“ ozdobu. Kouzlit můžete i s vodou obarvenou barvivem.

TIP: necháte-li zamrznout semínka a potravu pro ptáčky a zároveň do vody postavíte třeba kovovou tužku (která se dá nahřát a vznikne pak díra pro protažení provázku pro zavěšení), můžete vyrábět i malá ledová krmítka, která budou postupně odtávat.

Ještě jednodušší je dát přímo do vody zamrznout celý provázek, ideálně po délce celé ozdoby, aby ozdoba co nejdéle vydržela. Uděláte-li ozdobičky do tvaru donutů, můžete je až hotové obvázat provázkem.

Zamrzající mýdlová bublina

Jsou-li opravdu silné mrazy, kolem – 10 až - 15 stupňů, lze učinit ještě jeden pokus. Zamrzající mýdlovou bublinu vytvoříte z klasického bublifuku. Jen to chce trpělivost. Bublina bude postupně zamrzat, čím větší mráz bude, tím dříve. Vytvoří krásnou kresbu jako když mráz kreslí na okna.

Barevné ledy

Stejné ozdobičky nebo třeba jen kostičky můžete vyrábět i přidáním potravinářského barviva do vody. Jako formičky se skvěle hodí silikonové formičky nebo formičky na vánoční cukroví. Malé barevné bábovičky nebo muffinky vám pak mohou ozdobit třeba okenní parapet.

Bábovky a svícínky!

Napadne-li dost sněhu, vytáhněte z kuchyně bábovkové formy, pečící formy a nacpěte do nich sníh a vyklápějte jako na písku. Do některých se vejde i svíčka, takže proč neudělat sněhový svícínek.

Karamel ve sněhu!

Uvařte karamel a naběračkou lijte malé kousky do sněhu. Ihned vám vzniknou parádní bonbony a lízátka!

Malování ve sněhu

Proč si neudělat z neškodných barviv a rozprašovacích lahviček barvy, kterými lze tvořit (rosit) do sněhu? Abstraktní umělecké dílo bude na světě!

Teploty v iglú

A když je sněhu dost a máte zahradu: což takhle zkusit iglú. Klidně může být i malinké. Kromě zábavy se stavbou a zabydlováním se můžete vrhnout do pokusu s teploměrem:
- Jaká je teplota venku, jaká uvnitř?
- Jaká je teplota v noci, udrží iglú vyšší teplotu i v noci?
- Jak se zvedne teplota, když v iglú necháte zapálenou čajovou svíčku?

A jak u toho všeho nezmrznout?

Rozhodně se vybavte dobrým oblečením i kosmetikou. 

b15d4786ffe4cf499d7565901f0d2a76-shutterstock-1891559713

 

Visačka na kufr k dotvoření - ke stažení zdarma

Visačka na kufr k dotvoření - ke stažení zdarma

Prázdninová sezóna je v plném proudu a ať už cestujete kamkoliv, bude se vám jistě hodit originální visačka na zavazadlo. Ale pozor není to jen tak obyčejná visačka, děti si ji mohou krásně domalovat a vznikne tak parádní originál. Nebudete se tak muset bát, že si zavazadlo děti třeba na letním táboře zamění. Líbí se vám visačka? Pochlubte se nám na Instagramu nebo Facebooku. 

 

Postup:

1) Vytiskněte si předlohu

2) Vystřihněte a vymalujte cedulku

3) Přeložte ji

4) Výsledné dílo můžete (ale nemusíte) zalaminovat nebo obalit lepící páskou, tím zajistíte dostatečnou odolnost

5) Stačí udělat dírku a přivázat na kufr

 

opicarny-visacka-ke stažení zdarma pdf

 

A kdo ještě nemá pro děti zápisník na výlety s garantovanou odměnou? Uvnitř najdete nejen prostor na zapsání 10 výletů, ale také spoustu užitečných tipů, rad a zábavy na cesty. Nechybí ani 3 archy samolepek na dozdobení a 10 samolepek medailí za splněné výlety. A když nám pošlete fotku zápisníku s 5 medailemi, dostanete od nás, Malého dobrodruha a Cleverminds sportovní vak. A možnost soutěžit o let balónem od firmy zazitky.cz.

 

 

Jak si vyrobit domácí repelent na klíšťata?

Jak si vyrobit domácí repelent na klíšťata?

Letošní prázdniny budou tak trochu jiné. Poprvé letos nejedeme na delší rodinnou dovolenou, ale plánujeme celé léto tábořit a výletovat. Pořídili jsme dětem zápisník na výlety a už odpočítáváme poslední dny do konce školního roku. Chceme pro vás v rámci #opicarnysdobrodruhem otestovat několik míst v České republice, kam se vyplatí jet s dětmi. S pobytem v přírodě a lese se ale pojí i jedno nebezpečí. Klíšťata!!!

Máme pro vás praktický návod, jak si vyrobit jednoduše doma repelent na klíšťata. Letos se bude klíšťatům obzvláště dařit a to díky mírné zimě. Klíšťata jsou stále odolnější, náš Daník letos chytil už 4 klíšťata na zahradě, kde je nízká tráva. Protože mu jsou ale necelé 2 roky, hledala jsem přírodní repelent, který bych se nebála použít. Nakonec nám skvěle poradila Pavla Šatrová, která vyrábí dětskou bio kosmetiku pod značkou Toriie.

o5ef25e824b006-jak-vyrobit-sprej-na-klistata

Recept:

Všechny ingredience máte určitě doma, je to jednoduché.

Budeme potřebovat:

1 litr vody
Pytlík sušeného rozmarýnu
1 lžíce hřebíčku
1 lžíce bílého vinného octa

Do vody nasypeme rozmarýn a přivedeme k varu. Odstavíme a přidáme hřebíček. Necháme 12 hodin louhovat, pak scedíme a přidáme ocet. Repelent je hotový, přelijeme do lahvičky se sprejem a uchováváme v lednici.

Můžeme udělat menší množství nebo někoho obdarovat ��

Pro starší děti není doporučujeme tento sprej, je ideální na tábory nebo školy v přírodě. Působí až 8 hodin a jeho obsluhu zvládnou i děti samy.

P.S. Nezapomeňte si zaznamenat, kdy přesně vaše dítě mělo klíště, v případě nežádoucích reakcí se to bude hodit. 

Tak opičárnám a dobrodružstvím v lese zdar!!!