Tipy na výlety s dětmi

Jak vybrat pro prvňáčka základní školu

Jak vybrat pro prvňáčka základní školu

Vybrat základní školu pro vašeho malého prvňáčka může být důležité a celkově se to ještě velmi podceňuje. Máte-li to štěstí, že si můžete základní školu vybrat, máte štěstí. A můžete si vybrat.
Stranou chvíli necháme maminky, které umisťují děti do Waldorské a Montessori školy a mají pro to ty správné důvody. Své místo mají i děti, které jsou vyučovány soukromou výukou nebo v domácím vzdělávání.

Co si budeme povídat, čas od času si možná každá maminka povzdechne, že něco takového by bylo pro její dítě vhodné… Ale, je tu „obyčejná základka“. Co s tím, jak si ji alespoň v duchu ohodnotit?
A pokud někde není dokonalá, na co se připravit, případně jak nedostatky kompenzovat? Co by ale v každém případě nemělo uniknout pozornosti a uvědomění i ve chvíli, kdy dítě jde do spádové školy nebo školy předem vybrané, protože jinou možnost nemá.

Tip: Podívejte se na náš článek, co má umět dítě k zápisu do školy

POVĚST ŠKOLY

Záměrně tímto začínáme, protože škola může mít překrásné internetové stránky a prezentaci, ale stačí jeden nebo několik zakomplexovaných pedagogů nebo nedobré vztahy zaměstnanců a ředitele a je na malér pro děti zaděláno. A to se nedozvíte nikde jinde, než od lidí, jejichž děti již tuto základní školu navštěvují. Můžeme se buď obrnit, být připraveni, nebo jít o dům dál, jsou-li problémy závažnější.

Důležité otázky?

  • Jak probíhá známkování a hodnocení, podpora dětí, kterým nevyhovuje klasický styl výuky, je tu možnost doučování?
  • Podporuje se výuka, snaha, nebo se trestá zapomínání?
  • Jak škola přistupuje k šikaně? Vyskytuje se tam, řeší ji, nebo ji zametá pod koberec?
  • Jak je na tom s inkluzí, asistenty?
  • Účastní se děti soutěží? Všechny děti, nebo jen vyvolené?

Tip: Super pexeso pro malé školáky

s602eafbd29d26-impossible-pexeso


SPOLUŽÁCI

Bude mít dítě čas rozvíjet se spolužáky vztahy i mimo školu? Je škola blízko, daleko, mají společné koníčky, kroužky?


JAK SE STAVÍ K DĚTEM SE SPECIÁLNÍMI POTŘEBAMI

To poznáte nejen osobním kontaktem, dotazem, ale i viz bod 1., a mluvíme tu jak o dětem mimořádně nadaných, tak těch, které potřebují individuální vedení. Bude-li toto zanedbáno, je pak na rodičích, aby vše vykompenzovaly zvláštními kroužky, doučováním a vlastní iniciativou.

KVALITA UČITELŮ

Rodiče se prvotně o toto příliš nezajímají, ale je dobré si zjistit, jak se pedagogové dále vzdělávají, jaké absolvují kurzy a jakým směrem vedou výuku, zda-li vůbec nově nabyté dovednosti mohou při klasické výuce uplatnit.


VYBAVENOST ŠKOLY

Technická a moderní vybavenost školy se může zdát důležitá. A také je, notně usnadňuje výuku. Jsou zde žákovské knížky, Bakaláři, nebo něco jiného? Technické vybavení ale nenahradí nepříjemné nebo nekvalitní učitele či jinak nevhodné prostředí.

Obecně se dá říci, že kvalitní škola do velké míry z vašeho dítěte vytáhne maximum. Méně kvalitní pak umí zadupat veškeré talenty a zadělat na mindráky. První a druhá třída ještě bývá celkem v pořádku, ale pokud se budete ptát na reference, vezměte v potaz ročníky vyšší, případně druhý stupeň, na kterém se kvalita školy již nekompromisně ukazuje.

Kam za zimním pokladem? Znáte Hravýlety?

Kam za zimním pokladem? Znáte Hravýlety?

Jak dobře víte, společné zážitky, hry a příběhy posilují vztahy mezi dětmi a jejich rodiči. Když ale dojdou nápady a ubývá motivace, potřebujete záložní plán. A my ho pro vás máme. Chytrá opička se stala partnerem originální aplikace Hravýlety, která souzní s konceptem společného hraní jako my. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, je nejvyšší čas se seznámit. Jejími autory jsou rodiče dvou malých dětí, které je přivedly na myšlenku propojení her a výletů.

 Vytvořili prostor pro sdílení nápadů a tipů na dobrodružství, ať už mezi rodiči, ve skupině, ve skautském oddílu, nebo ve školce. Hravýlety jsou zkrátka pulzující platformou, kterou společně tvoří všichni, kdo rádi tráví čas s dětmi v jejich světě plném fantazie. Můžete se inspirovat příběhy a hrami ostatních v různých koutech republiky, nebo nabídnout vlastní ověřenou zkušenost. Stačí jen začít.

 Jak inspirovat ostatní? Zdarma si stáhněte aplikaci, abyste věděli, jak taková hra s výletem vypadá. Napište něco o sobě v krátkém medailonku a vdechněte život hlavnímu hrdinovi vaší hry. Ilustrátorka vám navrhne postavičku šitou na míru ústřednímu příběhu. Ať už to bude lesní skřítek, víla, nebo čarodějnice, provede děti celým výletem a rozloučí se s nimi na diplomu, medaili a omalovánce. Není to složité, v aplikaci najdete užitečný manuál s dalšími informacemi a také vám rádi poradí, pošlou vzory, nabídnou tipy. Táhnete přece za jeden provaz.

 Aktuálně v rámci Hravýletů probíhá až do konce února akce Zimní poklad. Hledáním a luštěním se posouváte k cíli – k nalezení tajemného pokladu. Dopřejte dětem radost ze hry, zažijte společná dobrodružství a vnímejte sílící vzájemné pouto. Budeme rádi, když nás označíte v příspěvcích, kde si hrajete a jste spolu. 

 

Na návštěvu ke zvířátkům

Na návštěvu ke zvířátkům

Vedra už nás teď nejspíš trápit nebudou, tak co takhle udělat si příjemný výlet mezi zvířectvo?  Máme pro vás jeden super tip přímo kousek od Prahy. Navštivte vesničku Měšice nedaleko Prahy.

Dejte na nás a navštivte vesničku Měšice nedaleko Prahy. Tamní jezdecká škola se totiž kromě výuky jízdy na koních stará i o různorodou skupinku zvířat. Už z dálky vás budou hlasitě vítat hýkající oslíci Pepa, Mikuláš a Edward. Pohladíte si kozy, krávu Johanku, prasata, poňuchňáte králíčky a kočičky a uvidíte skákat klokany a běhat pštrosy. Předem si pro vaše děti můžete domluvit i procházku na poníkovi, areál je velký. Svačinové boxy vyprázdněte u povedeného hřiště, ale ještě Měšice neopouštějte.

Byla by škoda minout opečovávaný zámecký park, který se točí kolem budovy současné měšické nemocnice. Letité vzrostlé stromy pokryté břečťanem vám učarují. Projdete kolem houpací sítě, interaktivních naučných tabulí s kvízy o stopách zvířat, vylezete na stromovou prolézačku u jednoduchého labyrintu a jste u bosé stezky. Sundejte boty dětem i sobě a příroda vám poskytne důkladnou masáž. Stezka je vysypaná různými materiály, jako je kůra, kameny, klacíky, špalky nebo šišky. A na konci skočte do dálky do písku, abyste na namalované stupnici zjistili, které zvíře doskočí stejně daleko jako vy. Možná ještě využijete i repelenty, my jsme byli celkem poštípaní. :-)

Užívejte posledních pár prázdninových dní, ať ještě stihnete dokončit úkoly v Deníku! :-)

4ee87adb5e8ddd321e82a2a9fbe74f05-zviratka-mesice-2Tip na výlet s dětmi - Monínec

Máme pro vás jeden skvělý tip na výlet s dětmi. Monínec je ideálním místem pro všechny akční rodiče a jejich ratolesti. Monínec je oblíbeným místem lyžařů, my vám ale ukážeme, že užít si ho můžete všichni i v létě. Najdete ho asi 3 km od obce Sedlec - Prčice (ano, místo proslavené pochodem Praha-Prčice), 70 km od Prahy.

Aktivity park Monínec

Zábavný park pro malé i velké. Nejmenší děti ocení 100 metrů dlouhou kuličkovou dráhu (kulička je dřevěná, veliká), pro starší a dospělé je určená vodní maxiskluzavka, tubbing, lukostřelba, trampolíny, lanový park a spousta další zábavy.

V rámci našich opičáren s dobrodruhem pro vás máme 10% slevu na celodenní vstupné do aktivity parku Monínec. U pokladny stačí nahlásit heslo: opičárnysdobrodruhem

Pilský rybník

Místo na vodní radovánky. Udržovaný rybník s pláží a skvělým přístupem do vody pro malé děti. Můžete si tu zaplavat, skočit z mola do vody nebo využít blízkou půjčovnu paddleboardů.

Vnitřní dětská herna

V případě nepříznivého počasí můžete využít krytou hernu pro děti s velkým množstvím aktivit.

Bikepark

Pro milovníky kol je tu bikepark. Lanovka vás vyveze na vrchol a vy můžete jet dolu po vyznačených cestách. Různé trasy pro různou obtížnost. Nechybí ani Family trail, jednodušší trať, která je určena pro všechny nezávodní jezdce a především pro děti! 

Lanová dráha

Na lanové dráze se mohou svézt jak pěší, tak cyklisti, vyvezou i kočárek pro dítě. Monínec je také rájem pro cyklisty, těm určitě přijde lanovka vhod, pokud se nechtějí ztrhat výšlapem do kopce

Stará poštovna

Na Monínci najdete nejstarší českou poštovnu, která byla zachráněná před demolicí a přesunuta na Monínec ze Sněžky. Dnes ještě slouží na poskytování poštovních služeb a jako občerstvovací stanice.

Bizoni

Za návštěvu také stojí farma proslulá chovem plemenných býků a penzion se slavnou hospůdkou U bizona. Ano, právě bizony tam můžeme obdivovat, najdete jich tam opravdu velké množství.

Praktické informace

Parkovat můžete dole u lanové dráhy nebo u Hotelu Monínec. Restaurace najdete přímo u lanovky, dole i nahoře a hezkou restauraci také přímo v hotelu.l

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Za historií a rytíři aneb pár středověkých tipů na výlety

Některým to zůstane celý život – láska k historii, hradům, zámkům, rytířským soubojům a středověku. Ale téměř všechny děti si projdou obdobím, kdy je tyto napůl historické a napůl pohádkové téma fascinuje. Pojďme se vypravit na místa, kde můžete takovou atmosféru zažít na vlastní kůži, nebo na místa, kde můžete v takovém prostředí přespat a možná zažít nejedno noční dobrodružství. Občas totiž někde pořádají i půlnoční strašení!

Tip: Na zkoumání hradu nezapomeňte dětem vzít čelovku

Středověký hotel Dětenice

Ten patří asi mezi nejznámější tematická místa. Dokonale upravená místa, interiéry i exteriéry jsou fascinující zejména v noci. Pravidelně se tu konají vystoupení kejklířů, šermířů, historických skupin, břišních tanečnic. O půlnoci se tu straší, děti tu můžete zavést i do pekelné expozice. Uf! To je síla, což? Rodiče ocení romantiku i středověkou krčmu. Hotel navíc pořádá i různé tématické pobyty jak pro rodiny s dětmi, tak pro rodičovský oddech – kousek romantiky na dosah ruky!

TIP: A cestu můžete dětem ukrátit třeba super samolepkami s rytířkou bitvou

Hrad Bečov nad Teplou

Hrad z poloviny 14. století je asi nejzachovalejším středověkým hradem u nás. Důraz se při všech rekonstrukcích klade na zachování tehdejšího stavu a rázu, ačkoliv kdysi sloužil také jako obilná sýpka. Výlet tedy ocení především ti, kteří mají rádi nefalšovanou středověkou kulturu a cenné historické malby, portály, krovy a další autentické stavební prvky. Hrad je zrekonstruován opravdu s pečlivostí a láskou.

Penzion Hrad Frýdek Místek

Ve Frýdku-Místku najdete neobvyklý penzion přímo na hradě dona Quichota de la Mancha. Nevěříte? Ano ano, i tady totiž každý víkend zažijete nejrůznější vystoupení se středověkou tématikou, vyhlídkovou věž, restauraci a romantické ubytování. Pár dní tu rozhodně stojí za to strávit! Rytíři na koních děti uchvátí!

Hotel Kampa stará zbrojnice

V centru Prahy, konkrétně na Kampě, najdete hotel Stará Zbrojnice, kde najdete v interiéru repliky zbrojnošů, mušketýrů, rytířů a doslova na vás dýchne středověk. Velmi blízko je Karlův most a střed Prahy zaplněný turisty, ale pokud si budete chtít užívat jen středověkého ubytování, výtečného jídla a klidu pražské Kampy, jste vítáni.

Hrad Kost a středověká mučírna

Na hradě Kost můžete navštívit středověkou mučírnu. Silné kafe pro děti? Tak je nechte doma a vyražte jen ve dvou. Kdysi byl ve sklepě Vartenberského paláce vinný sklep, ale expozice středověkých mučících nástrojů a technik je mnohem více lákavá pro turisty. Je to poněkud pochmurné téma, ale o to realističtěji zpracované. Vezmeme-li v potaz i středověké prostředí hradu, je to dokonalou iluzi postaráno!

TIP: Zkuste si zahrát na rytíře, tento meč a štít ze dřeva je skvělou hračkou pro malé rytíře

 Muzeum středověku Praha

I pražské muzeu, konkrétně hlavní budova muzea v ulici Na Poříčí má svou středověkou expozici (a v centru Prahy naleznete také Muzeum mučení), která se zabývá spíše dokumenty, exponáty a historií vzniku Prahy a jejích malebných zákoutí. Projdete se tu celou historií Prahy a vzácností je i velké množství předmětů pocházejících z domácností tehdejších Pražanů.

Přejeme krásnou poslední třetinu prázdnin!

 

TIP na výlet: Mořské světy a tropické ryby

TIP na výlet: Mořské světy a tropické ryby

TIP na výlet: Mořské světy a tropické ryby

Téma moře a léto! Co může být lepšího! Pokud se nedostanete k moři, můžete se k němu vypravit alespoň s našimi tipy na návštěvu míst s mořskými akvárii a také s našimi hračkami. Zapotíte se pod tropickou mlhou i hrůzou ze žraloků plavajících přímo před vašima očima. Přinášíme vám pět míst, kde najdete velmi vydařené expozice mořských a tropických vodních živočichů. Někdy jsou součástí zoologických zahrad, jindy jsou samostatnou atrakcí. Kam se tedy vydat?

v5c3d2fb885b85-animal-aquarium-boy-792643

Praha (ZOO Mořský svět)

V pražských Holešovicích u výstaviště je stálá expozice mořských ryb a živočichů, největší v České republice. Máte se na co těšit, kromě různých přidružených atrakcí pro děti nebo podlahové projekce, tu samozřejmě největším lákadlem jsou žraloci. Mají tu tři druhy žraloků, které si budete moci prohlédnout pěkně zblízka. Dále rejnoky, murény, ale také speciální expozici s obávaným elektrickým úhořem. Jedno velké akvárium simuluje pod mořem potopenou loď, pirátský vrak a tam najdete žít přes dvě stě různých rybek a mořských živočichů. Tomu lze říci dokonalý pohled pod hladinu moře, dokonce i zpátky v čase!

Je tu také korálová jeskyně, akvárium s dravými piraňami a sladkovodní expozice, nebo nádrže, ve kterých rybky můžete krmit.

TIP od OPIČKY: Chrastící senzorické kostky s motivem moře

 

Hradec Králové (Obří akvárium Hradec Králové)

Tropické světy vám odhalí akvárium v Hradci Králové. Osvěží vás tu nejen občas i tropický déšť, mlha, ale i vysoká vzdušná vlhkost simulující tropické klima, samozřejmě tropické rostliny patřičných rozměrů – parádní botanická zahrada. Prohlédnout si můžete více než čtyřicet druhů ryb, které v jedné části expozice pravidelně krmí potápěči, což je asi největší atrakcí celého areálu.

TIP pro rodiče: večery si tu můžete rezervovat pro romantické večeře!

Děčín (ZOO Děčín, Rajské ostrovy)

Tato rybí expozice je součástí ZOO a nejvíce vás uchvátí korálové ostrovy a jejich obyvatelé, rozsáhlé mangrové ostrovy i s krabi, leguány a prostředím, které se vyskytuje u Tichého oceánu. Další část se tu věnuje asijskému vodnímu světu, i tomu, který je nad vodou. Najdete tu outloně, želvy a další obyvatele asijských přímořských oblastí. Expozice je součástí ZOO, takže v ceně vstupenky máte vstup i do Rajských ostrovů. A že to opravdu rajské ostrovy jsou! Příjemná cesta do míst, kam se obyčejně jen tak nedostaneme.

TIP od OPIČKY: Těšení si můžete zkrátit tímto naším  puzzle. 

Liberec (Botanická zahrada Liberec, expozice akvárií)

I tady je součástí ZOO parádní expozice akvarijních tvorů, která má dlouhou tradici. Liberec je jedinečný v tom, že právě tady je kolébka celé mořské akvaristiky v ČR. Kromě klasických ryb a mořských tvorů tu najdete třeba živé mořské řasy, jež tak často k vidění nejsou. Jinak také celou plejádu mořských živočichů.

TIP od OPIČKY: Dostanete-li chuť na pořádné rybaření, tady je jedno dřevěné… 

Olomouc (ZOO, Žraločí akvárium)

A je to tady! Specialita dne! Tady se specializují na žraloky a najdete jich tu v obřím akváriiu hned několik hned po boku různých tropických ryb, korálových a skalnatých útesů. Obří akvárium patří k největším u nás a ambice chovatelů je právě chov žraloků (útesových a bělocípých). Kéž se jim daří, co říkáte?

Tak kam se vydáte?

Pokud vás ale mořský svět neláká v živé formě, ale milujete ryby a modrou barvu, věřte, že protistresové omalovávání miluje moře. Mořské omalovánky, jedno z atraktivních témat, pořídíte i u nás. Třeba tady jednu přímo oceánskou.

Super tip: Až budete u moře, nezapomeňte tuto karetní hru, je totiž určená přímo do vody, využít ji můžete i ve vaně.

Tip na výlet s dětmi - ZOO Chleby

Tip na výlet s dětmi - ZOO Chleby

Útulnou a rodinnou zoologickou zahradu najdete v obci Chleby severovýchodně od Nymburka. Zaparkovat můžete přímo u zoologické zahrady za poplatek 40 korun.  Zoo Chleby patří sice k nejmenším zoologickým zahradám u nás, ale díky její rodinné atmosféře si užijete mnohem těsnější kontakt se zvířaty. Skládá se ze dvou částí - Nová zoo a Stará Zoo. 

V Nové Zoo najdete velké atraktivní obrovské hřiště pro děti, posezení, velký výběh pro medvědy, velbloudy a několik dalších zvířat. Tato část se každý rok neustále vyvíjí a rozrůstá.

Ve Staré ZOO je k vidění kolem 400 zvířat ve 120 druzích. Celá zoo je plná aktivit a zajímavých koutků pro děti. Na konci nechybí ani obří akvárium připomínající českou řeku. Uvidíte obří sumce, kapry a jiné ryby.

V obou částí zoo najdete stánek s občerstvením. Děti mohou přímo do výběhu k želvám, morčátkům či kozám. U vstupu můžete také zakoupit speciální granule právě na jejich krmení. 

Určitě dětem dejte na sebe sportovní kalhoty a boty, součástí je i velké venkovní hřiště. 

85ac8c8691f043-zoo-chleby-vylet-s-detmi

h5ac8c87528216-zoo-chleby-vylet-s-detmi-2

95ac8c88a446bb-zoo-chleby-vylet-s-detmi-4

15ac8c89f47c8b-zoo-chleby-vylet-s-detmi-6 (1)

c5ac8c8b6b7511-zoo-chleby-vylet-s-detmi-8

c5ac8c8c359a85-zoo-chleby-vylet-s-detmi-9

e5ac8c8d00c4ac-zoo-chleby-vylet-s-detmi-10

85ac8c8deb322e-zoo-chleby-vylet-s-detmi-12

u5ac8c8eb54ca3-zoo-chleby-vylet-s-detmi-13