Recepty

Recept na žahavé placky

Recept na žahavé placky

Recept na žahavé placky

 Taky jste slýchali, vždycky když jste se spálili o kopřivu, že je to dobré na klouby? Nejspíš to svým dětem teď říkáte taky, i když pan Google říká, že to na revma žádné prokazatelné účinky nemá… S kopřivou se ovšem dají dělat i jiné a mnohem užitečnější věci, než se nechat popálit. Vyzkoušejte třeba naše kopřivové placky!

 Máme pro vás tip od čtyřletého Matěje, který nám poradil, jak na trhání kopřiv, a ještě vyšvihl i jednoduchý recept s postupem. Větší dobrodrůžo to bude, když si placky zkusíte udělat venku, stačí na to jen mít to správné vybavení. A kdyby to náhodou nevyšlo, dobrůtky to jistí.

Tak tady je, jeho vlastními slovy. Prý mu ho poradila teta ze školky.

 Kopřivy se musí natrhat tak, že se sahá na tu čáru, na který rostou ty pálivý lístky. Nesahá se na ty lístky, ty pálej. Čára nepálí. Placky se dělají tak, že si uděláte horkou vodu, do ní dáte ty kopřivy (nejspíš tedy bez čáry), posypete to bílou moukou (nebo jakoukoli jinou), taky tam dáte koření, ale nepamatuju si jaký (takže takové, jaké máte rádi), osmahnete to a bude to. A pozor, budou pálivý od těch kopřiv! 

 Kopřivy se prý dají trhat až do září. Tak si naplánujte společné vaření a nasdílejte nám, jaké opičárny nebo dobrodružství jste u toho společně zažili. Určitě to bude stát za zmínku do Zápisníku malého dobrodruha od Clever Minds

 #opicarnysdobrodruhem  

 

Dřevěné sladkosti do obchůdku a recept na růžovou polevu navrch. Opravdová!

Dřevěné sladkosti do obchůdku a recept na růžovou polevu navrch. Opravdová!

Dnes tu pro vás máme skvělou nabídku dřevěných sladkostí, z nichž jsou (bohužel) všechny k nakousnutí. A aby ta touha si něčeho zakousnout byla umírněna, našli jsme pro vás jednu z nejlepších růžových polev na světě - malinovou? Tak co, jste připraveni na sladká pokušení?

p5c45862dc4f2f-sladkosti-clanek

Děti si tak rádi hrají se sladkostmi

Na kavárnu, cukrárnu nebo si snad založíte krámeček s těmi nejsladšími dobrůtkami? Dřevěné sladkosti od Vilacu jsou tak lákavé, že zalitujete toho, že jich je v balení jen dvanáct. Takové nádhery by se hodilo mnohem víc kusů!

Ale budeme si muset vystačit. Se sladkostmi to netřeba přehánět - a skoro podezíráme výrobce, že tak nějak to zamýšlel. Parádně nám poškádlí smysly a.... žádný nášup.

h57cea32318d9c

My si ale poradíme, cukroví nám nikdo nesní, takže ho můžeme točit stále dokola. Využití si jistě najdete a hlavně je tohle hračka, která v dětském pokoji, ať bude mít jakékoliv místo, tak ho sladce zdobí a až děti odrostou, dá se skvěle použít i jako dekorace.

A vzpomínka na sladké časy dětství. Velmi sladké časy.

TIP: Skvěle se hodí ke kávovému servisu nebo do dětské kuchyňky. Další kuchyňské dobroty a dětská nádobíčka najdete v barevné a pestré nabídce Chytré opičky, ze které oči přechází.

u5c08edb088640-nadobi-nordic-2

Pevně doufáme, že zrovna nedržíte dietu, protože i když to jsou jen hračky, tak budí neuvěřitelné chutě a sem tam někdo možná i pod vlivem sladkých cukrátek půjde a nějaké skutečné si na mlsání koupí. Kdo neodolá jako první, vsadíte se? Dětičky, nebo maminka?

A jestli to vážně nevydržíte, tak pro vás máme recept na vymazlenou růžovou polevu.

Protože právě na ni můžete dostat chuť!

 

RŮŽOVÁ POLEVA

Použít ji můžeme na donuty, cukroví, perníčky nebo upečené lité moučníky.

100 g moučkového cukru

3 lžíce malinové šťávy (buď kvalitního sirupu, nebo propasírované šťávy z čerstvých či mražených malin)

pár kapek citronové šťávy

Do malinové šťávy přisypeme postupně cukr, pečlivě mícháme do požadované konzistence na polevu. Ochutíme pár kapkami citronové šťávy. Řídkou polevu zahustíme cukrem, hustou pak zředíme citronovými kapkami.

Lahodný salát z čerstvé petrželky

Lahodný salát z čerstvé petrželky

Tak tento recept mám od mé kamarádky z Arábie. Je naprosto vynikající, jednoduchý a osvěžující. Udělala jsem si ho sama ale až teď v Athénám, když na mě na trhu vykouknul nádherný obří svazek čerstvé petržele.

Co potřebujeme: velký svazek petržele, dvě rajčata, okurka hadovka, olivový olej, sůl, citron a pokud chcete, můžete přidat i vařený kuskus

Postup: Veškerou zeleninu omyjeme a petržel zbavíme silných stonků. Nakrájíme vše opravdu na drobno, pokud chcete na petržel můžete použít pro usnadnějí mixér. Všechnu nakrájenou zeleninu smícháme, přidáme lžící a půl olivového oleje a vymačkáme podle chuti půlku až celý citrón.

Je to strašně jednoduché, zároveň osvěžující.

Tip pro děti.: Dřevěný salátový bar, můžou tak vařit hned vedle vás:-)

Dobrou chuť!!!

k5b3090ff2a3b5-recept-petrzelovy-salat2

i5b3090f3e2c2c-recept-petrzelovy-salat

c5b3092089546d-salat-z-cerstve-petrzele

Máme tady BISTRO: A pak trochu zdravého pití!

No, tipujeme, že nebudete stíhat doplňovat zboží a nápor zákazníků bude převeliký.

Právě otvírá Bistro U Rika a Daisy aneb dřevěná sada, která vydrží nekonečně mnoho strávníků, zaměstnanců i brigádníků a díky krásným barvám, na pohled vynikajícímu zboží se u ve vašem bistru dveře netrhnou. Stíháte nosit na stůl?

Ovšem vyřešit bude třeba majitele: Kdo bude Rik a kdo Daisy?

Nebojte, děti si to vyřeší samy! My ostatní se dáme do práce na jiné frontě...

ZDRAVÁ PRÁCE V ZÁKULISÍ

Po takové smršti ne úplně zdravého jídla to ale bude chtít v zákulisí nějaké fígle od maminky a něco dobrých vychlazených letních nápojů pro malé zpocené brigádníky ve fast foodu.

To pravé občerstvení zůstane na maminkách. Takže jsme si zkusili představit, co by vás asi tak nejvíce osvěžilo po dni plném smažení hamburgerů, rovnání salátů a plátků sýrů a ulevilo rukám od věčného zvedání naběraček s hranolky.

Svěží nápoje!

Které chutě děti milují? Máte-li po ruce domácí malinovou nebo bezovou šťávu, budou nadšené.

Ale skvěle si vystačíme s mraženým ovocem a vodou:

 

Mražené jahody v bezové šťávě

Budí to dojem slavnostních šampaňských vín a pomalu roztávající jahody dodávají perlivému nápoji jemnou chuť, která je s každou minutkou silnější a silnější.

Potřebujeme:

1 l perlivé vody

3 lžíce sirupu z bezových květů

2 hrsti mražených jahod

 

Borůvky s mátou

Děti milují mátu, ale nesmí být moc pálivá, proto se ještě vyhýbají pálivým žvýkačkách. Ale kombinaci s vodou (klidně i perlivou) a borůvkami je máta skvělá, protože jenom lehce voní. Překvapivá kombinace? Zkuste ji, je výborná!

1 l vody

2 lžíce medu (můžeme vynechat)

4 lžíce borůvek (mražených nebo čerstvých)

 

Meruňkové potěšení alá letní svařák

A do třetice oranžové potěšení, meruňky můžete použít syrové, nebo jich část rozmixovat na smoothie a nápoj zředit. Základem je voda, (část meruňkového pyré), nakrájené meruňky a skořice, případně i hřebíček. To trošku připomíná vánoční nápoje, ale v kombinaci s meruňkami budete příjemně překvapeni.

1 l vody

1 dcl rozmixovaných meruněk (můžete vynechat)

lžička skořice, 5 hřebíčků

nakrájené čtyři hrsti meruněk

Tak co, chutnalo? Horké léto je za dveřmi a takováto vitamínová průprava se jistě hodí.