Jak si hrát s miminkem?

95c124dd4b42f7-child-2916844-1280

Maminky se nás často ptají, jak zabavit malé miminko? Jde to! Líbí se mu barvičky, hudba a doteky. A hlavně pocit bezpečí. Větší děti už se postupně otevírají světu a tedy i hračkám. To jsou hlavní kritéria pro výběr aktivit pro ty úplně nejmenší. Mějte však s miminkem trpělivost v prvních šesti týdnech. V tu dobu jsou všechny hračky ještě pouhou dekorací, protože tu neúžasnější hračku má miminko na dosah pořád. Je to jeho maminka.

Věk 0-3 měsíce: Maminka, jenom maminka!

95c1251b999fe7-baby-743247-1280-1

Její vůně, její hlas, její teplo a její ňadra, jež mu dávají potravu. Pouhý oční kontakt, mluvení a mazlení se s ním, je pro dítě v tuto první dobu po narození tím nejpřirozenějším stimulem. S přibývajícími týdny, jak se mu zlepšuje zrak, ho zaujmou samozřejmě takové věci jako je hrazdička, hračky v jeho blízkosti, ale ještě je příliš neobratné, než aby si s nimi dokázalo samo hrát. Ale zato vaše ruka, prsty, vlasy, brýle, váš řetízek na krku: to jsou nejúžasnější věci, které může do svých ručiček vzít a fascinovaně si je prohlížet.

V tuto chvíli postačí, když bude mít bezpečné místo, odpočinek a spánek, bezpečnou maminčinu náruč a k dispozici její hlas a něžnou ruku.

Věk 3-6 měsíců: Už vidím a cílím

65c1250000b425-miminko

V tuto dobu je miminko již schopno cíleně zaměřit svou pozornost i oční kontakt na hračky ve svém okolí. Záhy pochopí, že když natáhne ruku, k něčemu se dostane a ono je to velice zajímavé! Hrazdičky a hrací deky jsou pro tuto dobu ideální. Ovšem sále platí, že dítě potřebuje plnou podporu svých rodičů, nevydrží v bdělé pozornosti moc dlouho a záhy se unaví, nebo se začne nudit. Už je to také doba, kdy si dítě zajíždí nějaký režim a je schopno alespoň v náznacích rozlišovat začátek dne, konec dne a čas na spaní.

Děti také milují nošení po bytě a ukazování věcí. Tu a tam si na něco sáhnou, pozor, už ale také strčí do pusinky...to by, kdyby záleželo na miminku, byla jeho nejoblíbenější náplň dne. S tím, jak se děti blíží prvnímu půlroku, začínají mít zájem o své okolí víc a víc. Milují zvuky, a tak dítěti uděláte radost měkkými zvukovými hračkami. Také chrastítkadřevěné elastické kroužky jsou v tomto věku tou nejlepší volbou. Ukazujte dětem, mluvte na ně. Vysvětlujte a ukazujte souvislosti.

Věk 6-12 měsíců: Ono to funguje!

Skvělé jsou hračky do vany! Lodičky, zvířátka nebo i obyčejné mističky, kterými si lze přelévat vodu sem a tam. No jen to zkuste miminku jednou ukázat. Rozhodně se v tuto dobu už bude snažit nejen vodu cíleně vylít, ale také soustředěně nabrat.

Jinak si už spolu můžete začít skládat první kostky, kostkovou věž z kostek z pevného kartonu a schovat dovnitř zvířátko, první maličké farmy složené z velkých kusů. A proč nakonec neudělat farmu i z plyšáků? Stačí k tomu papírová krabice a třeba několik zvířátek nebo chrastítek! Rázem dostanou nový glanc, protože se začnou schovávat do krabic, "chodit domů" a opět vybíhat ven? Mamko, jak ty to jenom děláš! Ve tvých rukou farma žije!

Jak se bude věk blížit jednomu roku, objeví dítě i radost z boření. To je schopnost, která způsobí hodně radosti a chuti ji opakovat ve chvíli, kdy ji v sobě dítě objeví. Dopřejte mu ji s různými skládačkami a kostkami a počítejte s tím, že u toho bude hodně rachotu a smíchu.

Velmi oblíbené jsou také zvukové dřevěné kostky, každá vydává jiný zvuk, dají se na sebe stavět a můžete je pořídit v motivu farmy, safari či mořského světa.

Malé děti také milují, když jim hrajete na hudební nástroje, takové rumba koule jsou úplně ideální.