Jak si hrát s dvouletým dítětem? Rozvíjejte smysly

Jak si hrát s dvouletým dítětem? Rozvíjejte smysly

Malý dvouleťák je tak trochu v nejhorším věku. Strašně moc by toho chtěl, ale ještě toho mnoho neumí. Z toho vznikají napjaté situace a ono pověstné období vzdoru. Maminky, nezoufejte. Zkusme to třeba tím, že u dítěte rozvineme a zabavíme ho tím, co má pro dítě prostě říz! Smysly. Smyslové hračky a aktivní spolupráce na běžném životě v tomto věku určitě zabodují. My Vám pár našich favoritů ukážeme, ale tady najdete celou nabídku hraček pro děti od 2 let.

Akční hračky, ve kterých se pořád něco děje!

Například tyto dřevěné chrastící duhové kostky v sobě kombinují jak úžasné věci na dívání, tak i možnost s nimi aktivně něco dělat. Skládat je, rovnat, a ano! I bořit! Tato činnost stále u dětí vede, takže se stavebnicemi se u vás může začít trhat pytel. Rozvíjí se prostorová představivost, ale stále zaujmou více kostky barevné a něčím výjimečné. Musí v tom být akce.

Skvělou zábavu přinesou i magnetické stavebnice Smartmax, jejich díly jsou dokonale variabilní, pěkně drží, U nás se nejvíc osvědčil tento vláček plný zvířátek.

První farmáři!

Je to ideální věk stát se poprvé v životě farmářem! . Dřevěný domeček, zvířátka, první chvíle, kdy si může dítě plně uvědomit to, že zvířátka jsou venku, a zvířátka jsou v domečku. A zase venku, a zase v domečku! Možná ho už napadne i to, že jim musí dát najíst. Rozhodně už o tom ale umí mluvit, takže v „samomluvě“ při hraní ho rozhodně podporujte. Anebo se ptejte, povídejte si o tom, jak se zvířátka mají a co asi chtějí dělat. Určitě mají hlad, nebo ne?  Pak je tu velká farmářka maminka, která se o příděly jídla nejen pro zvířátka, ale i pro malého pracovníka, jistě ráda postará. Taková farma je skvělá na nejrůznější hrací koberce s vyznačenými cestami a loukami, dítě se pak učí přesnosti a logičnosti svého činění.  Však už se skoro připravuje do školky!

Učte dítě svět kolem sebe! Takhle funguje televize!

Jsem si jistá, že to dítě už dávno ví, ale na tomto nejjednodušším příkladu si lze ukázat, že v tomto věku děti mimořádně zajímá, jak fungují ty záhadné věci kolem něj. Ba dokonce i jak funguje sporák nebo mixér. Nebo pračka, lednička, jak se dá otevřít lahev s vodou… Pozor na ty všetečky. Člověk se ani nenaděje a ten malý dareba může přijít na něco, co zrovna není bezpečné.

Už si pamatuje!

No schválně! Zkuste to. Dvouleté děti už mají dobře fungující paměť. Povídejte si a někdy jakoby zapomeňte, jak něco funguje, kde je knoflík, kterým se zapíná rádio nebo televize nebo pračka… zapomeňte, koho jste potkali na hřišti nebo co jste tam dělali nebo kde jsou kyblíčky na písek. Hledejte, vzpomínejte a ptejte se dítěte na jeho radu. Bude mít obrovskou radost, když vám bude moci pomoct a v jeho hlavičce se rozhostí spokojené: „ Jsem dobrý! Pamatuju si. Příště si budu pamatovat ještě víc, abych mamince pomohl!“

Zkuste si zahrát pexeso, tohle je pro malé děti přímo dokonalé, má totiž veliké kartičky a krásné ilustrace oblíbených zvířátek. 

Miluje básničky!

Děti v tomto věku stále nevycházejí z úžasu nad maminčiným hlasem. Čtěte mu pohádky a především básničky. Rytmika hlasu je na dlouhou dobu zaujme a v době, kdy se dítěti rozšiřuje slovní zásoba, je takové společné čtení a ukazování obrázků, velice cenným pomocníkem. Zpívejte, tancujte!

Další vhodné hračky: Vkládačky a puzzle

Co se týče hraček, v tuto dobu neuděláte chybu, když sáhnete po kvalitním dřevěném puzzle nebo vícevrstvém papírovém tvrdém puzzle, po různých tvarových vkládačkách, stále vedou i zvukové hračky, malé hudební nástroje, domečky, panáčci, malé nádobíčko a obrázkové pohádkové knížky a leporela.

Vodní radovánky

Máme pro vás skvělé hračky, které zabaví děti ve vodě. Nejoblíbenější je u nás tato kachní dráha.