Kdy je vhodný odklad školní docházky?

V první řadě je třeba říci, že vám hodně pomohou učitelky ve školce. Už ony samy poznají, které děti ke školní docházce nedozrály a ještě by jim rok ve školce prospěl. Takže prvotní informaci a posouzení dostanete zcela určitě od nich. Potom vás bude čekat pedagogicko-psychologická poradna, kde se už jenom vše potvrdí a školní odklad je hotov.

Ale chcete-li vědět, podle čeho se školní odklad posuzuje, máme tu pro vás pár informací.

Hravé dítě!

Často to učitelky schovávají pod tento rozpustilý název. Jde o soubor několika drobností, které dávají tušit, že dítě by se ještě neumělo přizpůsobit dlouhému soustředění v první třídě. Malé poruchy pozornosti, nesoustředěnost, neschopnost se vyrovnat s neúspěchem, nebo i neprůbojnost, která se může s dalším rokem výrazně zlepšit, nebo neschopnost moc dobře zapadat do kolektiivu. Dítě, které jde do školy musí už být schopno se chvíli soustředit a umět se vyznat v kolektivu dětí. Pokud mu pozornost lítá sem a tam a ještě si víc chce hrát, nebo soustředěně tvořit, tak by pro něj první třída byla utrpením. A proto není důvod malému dítku neprodloužit dětství ještě o jeden rok.

Špatná výslovnost

Do školy by dítě mělo jít s celkem dobrou výslovností. Tolerují se hlásky „r“, „ř“, případně záleží na posouzení logopeda, nakolik je vada výrazná nebo vhodná k dlouhodobé terapii, (třeba koktavost), ale taková patlavost, nebo dětská mluva, je ještě daná nedokončeným vývojem, což vám jistě vysvětlí logoped ve školce. Takže tady není nutné dítě stresovat školní docházkou, ale hezky ho nechat ještě dozrát.

A ostatní role? I fyzická zdatnost je nutná

Někdy se stává, že odklad je doporučen i dítěti menšího vzrůstu, protože v konkurenci mnohem fyzicky větších spolužáků by se ještě necítilo dobře. Tady to je na zvážení pedagogických pracovníků a rodičů, protože dítě může být třeba velmi dobře vyzrálé mentálně a do školy se těší, a pak je zbytečné ho držet ve školce, kde by se poslední rok nudilo. Je to jeden z méně obvyklých argumentů, které ale vyžadují o to větší pečlivost při posuzování.

Roli hrají i zdravotní potíže, častá nemocnost nebo jiné individuální zdravotní důvody, které způsobí, že dítě by ještě první třídu po fyzické stránce neustálo. Je tu mnoho náročnějších činností, je to zápřah jak pro psychiku, tak i pro fyzickou stránku, takže tady potom může hrát roli i slovo pediatra nebo odborného lékaře, u kterého se dítě pro své zdravotní potíže léčí.

Jak vidíte, není to tak jednoduché a určitě v tomto rozhodování nezůstanete sami. A hlavně,ta nezavázaná tkanička nehraje roli...

Podívejte se velký výběr vzdělávacích hraček pro předškoláky.

Tak všem předškolákům přejeme šťastné první vstoupení na školní zápisovou půdu....