Jak probíhá zápis do prvních tříd?

Ale přesto se podíváme, co všechno se u zápisu děje, protože ruku na srdce, jaký byl ten váš zápis, to už si určitě nepamatujete.

Tak si možná připomeneme…

Otázky a povídání

S paní učitelkou je třeba si povídat. Bude se na pár věcí ptát, takže je dobré to mít trošku nacvičeno. Vybrali jsme pár otázek, které mohou u zápisu padnout:

Jak se jmenuješ? Kolik je ti let? Jak se jmenuje maminka a tatínek? Kde bydlíš? Znáš adresu? Máš sourozence? Jak se jmenuje a kolik mu je?

TIP: Někdy se stejným způsobem ptají učitelky také na domácí zvířátka a mazlíčky.

Jaké máme roční období? Jaká období ještě existují? Rozdíl mezi dnem a nocí? Vyjmenuj dny v týdnu a jaký den máme zrovna dnes? Jaká je tohle barva? Kde je pravá a kde levá ruka?

Všeobecné znalosti většinou končí opravdu u jmen, adresy a orientace v čase a prostoru.

Učitelky si všímají výslovnosti a hrají si se slovy a čísly

Učitelky si v každém případě všímají výslovnosti, případných logopedických vad, ale to už znáte ze školky. Může si s dítětem hrát se slovy, chtít rozdělit slovo na slabiky nebo určit, jakým písmenkem začíná některé slovo. Umí se dítě podepsat? Tak to zkusíme…

Dítě dostane také papír a úkol nakreslit obrázek, téma může být libovolné, stejně jako předem určené.

Druhou částí může být i hraní si s matematikou, s jednoduchými čísly a počty.

Každá škola to má jiné!

Jak probíhá zápis do školy vám nejlépe přesněji poví učitelky v mateřské škole, pokud školu, do které dítě půjde, dobře znají. Tam probíhá i určitá spolupráce mezi řediteli obou ústavů, aby zápis byl v souladu s tím, co se učí ve školce a naopak. Jinde musíte spoléhat na náhodu. Dokonce jsou i školy, kde se dítě v rámci zápisu prostě jen projde s paní učitelkou po škole a všechno nové si ukáží, zatímco druhá učitelka si popovídá s rodiči. I to je dobrý postup, dítě pak už přesně ví, co čeho v září jde a může se těšit.

Otázky mohou padat ale také docela nezávazné a zábavné na to, jestli má už dítě aktovku, jak se těší do školy, jaké pastelky má rádo a co rádo vyrábí, jaká zvířátka má rádo, a i třeba na to, jakým obědem by mu ve škole udělaly paní kuchařky radost.

Možná se u toho i parádně zasmějete! Tak se vůbec nebojte a těšte se společně s dětmi! 

Připravte děti na zápis pomocí kvalitních vzdělávacích her a hraček hraček pro předškoláky.