Neničte dětem jejich budoucnost: Jejich KREATIVITU

Víte, že existuje několik nenápadných, většinou naučených, hlášek a zvyků rodičů, které patří do rodičovského repertoáru, ale velmi nenápadně a účinně ničí dětskou kreativitu, chuť žít a dělat něco smysluplného?

A většinou si to opravdu neuvědomujeme, protože málokdo tohle chce svým dětem dělat vědomě, že?

Takže, jak nezabíjet tuhle báječnou dětskou vlastnost, se kterou i život v dospělosti bude o mnoho jednodušší?

Věčná NE!

Nedělej, nesahej, nechoď, nemluv… Kdo by to neznal. A už asi víme, že se zákazy s „ne“ se musí šetřit. Snažte se v takovou chvíli možná to NE vyslovit, ale zároveň najít jinou činnost, která je pro dítě minimálně podobně zajímavá. Přesměrujte své jednoznačné NE, na NE, protože tohle je lepší…

Neřiďte jejich tvorbu

Je sice hezké dítě krok za krokem naučit, jak se staví věž z kostek nebo maluje kůň, ale více se vyplatí ho nechat chvíli hledat svou vlastní cestu – ke křivým věžím i koním, co vypadají jako přišlápnutá kočka. Protože tady je nejdůležitější cesta, nikoliv výsledek!

Nechte je rozhodnout

O tom, co si vezmou na sebe, o tom, co chtějí dělat. Sem tam, kde to je možné, jim dejte na výběr. Pocit, že si dítě o něčem rozhodlo samo, mu otevírá zcela nové možnosti.

Poslouchejte, co říkají

Někdy dítě vyjádří svůj názor a v podstatě je zatlačeno do kouta, protože na malé názory nikdo nebere ohled, ale… někdy právě takový názor, ať na cokoliv, může být velmi dobrý a přivést rodiče na jiné myšlenky. Nechte dítě vyjádřit svůj názor – a někdy se podle něj i zachovejte.

Nepřetěžujte je!

To platí především pro starší děti zatížené školou a bezpočtem kroužků a zájmových činností. Je vůbec něco, co děti doopravdy chtějí dělat mimo školní povinnosti? Pak jim dejte právě to. Strhané, uhoněné dětství za něčím, co je ve skutečnosti nesplněným snem rodičů, to není nic, co jim chcete dát do vínku, ne?

A my pro vás máme pár tipů pro ty mladší, pár hraček, které rozvíjejí kreativitu dětí: TADY SI JICH MŮŽETE VYBRAT, co jen je libo. 

TIP: A jeden tajný tip: Tohle před dětmi schovejte, protože vyškrábací obrázky jsou relax pro duši i pro dospělé. To si nenechte ujít, v téhle kreativitě je úleva pro duši.