Jak ulehčit dětem spaní ve vedrech?

Není to vůbec jednoduché. Malé děti obecně v horkých dnech hůře spí a není divu. Zkusíme jim spánek, ať už noční, nebo odpolední, co nejvíce ulehčit. Vycházejme z faktu, že potřebujeme snížit minimálně pocitovou teplotu a komfort těla, a ulehčit dýchání.

Zatáhněte žaluzie a závěsy

Horko se lépe snáší ve chvíli, kdy nevidíte vedro, příliš světla, prostě léto v celém rozpuku. Pokud to neděláte automaticky i normálně, alespoň nyní dětem na spaní opravdu maximálně zatemněte. Tělo a mysl se snáze uklidní a naladí na spánek.

Větrák nebo klimatizace jen na chvíli

Je to samozřejmě ideální řešení. Klimatizace a předem lehce ochlazená místnost. Kdo by si pak nedal říct pro malé prospání? Ale platí, že teplota by neměla být více než o 5 – 7 stupňů nižší než je v jiných místnostech, aby se předešlo teplotním skokům a zbytečnému nachlazení.  U větráku pomáhá pověšení mokrých plen, ručníků, prostěradla před větrák nebo – máte-li zbytečnou kapacitu v mrazáku, přidat před větrák zmrzlou plastovou lahev plnou vody.

TIP: Stejně tak vlhké textilie můžete přehodit přes otevřenou ventilačku v případě, že tvoříte v domě průvan.

Neopomíjejte pití, ale nepřehánějte to

Prevencí před únavou, bolestí hlavy a dehydratací je malé množství tekutin podávaných často.  Není nyní vhodné, aby dítě vypilo velké dávky najednou, ale nechte mu k dispozici a nabízejte malé množství vody nebo nápojů příjemné teploty.

Chladivá prostěradla

Froté nebo hřejivá prostěradla si nechte na jindy. Vyplatí se nyní podložit postel chladivými materiály, i kdyby to mělo být saténové povlečení, které dočasně použijete do postýlky jako prostěradlo. Výtečné jsou také bavlněná prostěradla, která jsou na dotek hladká, nikoliv „chlupatá“. Jsou prodyšná, chladivá a dobře sají pot.

Nevařit

Oblíbená rada, kterou hospodyňky často opomíjí. Ale i uvařený čaj v malém podkrovním bytě způsobí, že už ho toho dne nevychladíte. Vařte večer, brzy ráno, nebo dopředu – plánujte taková jídla, která v extrémním horku nemusíte vařit.

TIP: A k večeru si můžete zahrát i naši speciální uspávací hru.

Pomůže to, co myslíte?