Jak si hrát s miminkem

v5b880d978ca1b-petitcollage-miminko

Jak si hrát s miminkem?
Maminky se často ptají, jak zabavit malé miminko? Jde to! Líbí se mu barvičky, zvuky, hudba a doteky. A hlavně pocit bezpečí. Větší děti už se postupně otevírají světu a tedy i hračkám. To jsou hlavní kritéria pro výběr hracích aktivit pro ty úplně nejmenší. Mějte však s miminkem trpělivost v prvních šesti týdnech. V tu dobu jsou všechny hračky ještě pouhou dekorací, protože tu nejúžasnější hračku má miminko na dosah pořád. Je to jeho maminka.

0 – 3 měsíce: Maminka, jenom maminka!


Její vůně, její hlas, její teplo a její ňadra, jež mu dávají potravu. Pouhý oční kontakt, mluvení a mazlení se s ním, je pro dítě v tuto první dobu po narození tím nejpřirozenějším stimulem. S přibývajícími týdny, jak se mu zlepšuje zrak, ho zaujmou samozřejmě takové věci jako je hrazdička, hračky v jeho blízkosti, ale ještě je příliš neobratné, než aby si s nimi dokázalo aktivně hrát. Ale zato vaše ruka, prsty, vlasy, brýle, váš řetízek na krku: to jsou nejúžasnější věci, které může do svých ručiček vzít a fascinovaně si je prohlížet.

V tuto chvíli stačí, když bude mít bezpečné místo a odpočinek a spánek, bezpečnou maminčinu náruč a k dispozici její hlas i něžnou ruku.

Věk 3 – 6 měsíců: Už vidím a cílím!


V tuto dobu je miminko již schopno cíleně zaměřit svou pozornost i oční kontakt na hračky ve svém okolí. Záhy pochopí, že když natáhne ruku, k něčemu se dostane a ono to je velice zajímavé! Hrazdičky a hrací deky jsou pro tuto dobu ideální. Ovšem stále platí, že dítě potřebuje plnou podporu svých rodičů, nevydrží v bdělé pozornosti moc dlouho a záhy se unaví, nebo se začne nudit. Už je to také doba, kdy si dítě zajíždí nějaký režim a je schopno alespoň v náznacích rozlišovat začátek dne, konec dne a čas na spaní.

Děti také milují prosté nošení po bytě a ukazování věcí. Tu a tam si na něco sáhnout, pozor, už také strčit do pusinky… to by, kdyby záleželo na miminku, byla jeho nejoblíbenější náplň dne. S tím, jak se děti blíží prvnímu půlroku, začínají mít zájem o své okolí víc a víc. Milují zvuky, a tak dítěti uděláte radost měkkými  hračkami. Jednoznačně vám můžeme doporučit tohoho organického ZAJÍČKA, je nádherně jemňoučký, ukrývá v sobě dřevěné kousátko a miminka milují jeho šumící ouška.  Ukazujte dětem, mluvte na ně. Vysvětlujte a ukazujte souvislosti.

Věk 6 – 12 měsíců: Ono to funguje!


Skvělé jsou hračky do vany! Lodičky, zvířátka, kačenky, nebo i obyčejné mističky, kterými si lze přelévat vodu sem a tam. No jen to zkuste miminku jednou ukázat. Rozhodně se v tuto dobu už bude snažit nejen vodu cíleně vylít, ale také soustředěně nabrat.

Jinak si už spolu můžete začít skládat první kostky, první maličké farmy složené z velkých kusů. A proč nakonec neudělat farmu i z plyšáků? Stačí k tomu papírová krabice a třeba několik zvířátek nebo chrastítek! Rázem dostanou nový glanc, protože se začnou schovávat do krabic, „chodit domů“ a opět vybíhat ven? Mamko, jak ty to jenom děláš! Ve tvých rukou farma žije!

Jak se bude věk blížit jednomu roku, objeví dítě i radost z boření. To je schopnost, která způsobí hodně radosti a chuti ji opakovat ve chvíli, kdy ji v sobě dítě objeví. K tomu je ideální krabičková věž. Je vyrobená z lehkého kartonu, při pádu tedy dětičkám neublíží. Vezměte kostičku do ruky a ukazujte dětem zvířátka, tvary, barvy.