Jak pomoci dětem zvládat změny?

Školní rok začal a pro mnohé děti začaly změny, které se jim už po prvotním nadšení začínají zajídat. I přes tradovaný názor, že děti jsou mnohem tvárnější než dospělí, děti nesou změny obecně špatně. 

Jen někdy dokáží dobře skrývat náznaky, nebo je nedokáží ani pojmenovat. A často se za zvýšenou nemocností, školkovými rýmami a školními bolestmi hlavy skrývají nevyplakané slzičky zklamání a těžké období zvykání si na nový režim a změny, které se přece jen stávají pro dětskou dušičku přetěžující.

To se týká nejen prvních školních dnů, ale i změn v domácnosti po rozvodu, stěhování, když přibude sourozenec… Každé zátěžové situace, ve které se dětem bortí zažitý systém.

Jak dětem tyto situace ulehčit?

Každá změna má nějaké dobré okamžiky

Cíleně na nové situaci najděte okamžiky, které se buď pravidelně opakují, nebo je můžete čas od času naplánovat a které souvisí s obrovskou výhodou, kterou tato změna nese. Školní rok má výhodu víkendu, stěhování má výhodu nového prostředí, ve kterém jistě najdete něco, co na starém místě nebylo, s miminkem zažijete to či ono a nová sestava po rozvodu udělá dobře, když si čas od času udělá procházku nebo výlet, kde si naplno užije svobody. Udělejte si s dětmi nové rituály radosti.

Každý má svůj názor: Co chceš, aby bylo lepší?

Děti někdy neumí slovy vyjádřit své emoce. Bojí se, případně se v nich ještě nevyznají. Své emoce umí děti pojmenovat až s nástupem puberty a to také jen tehdy, když jsou v tom rodiči podporováni. Často pak dochází k tomu, že se v sobě ani dospělí nevyznají. Takže si nad obtížné téma sedněte s otázkou – a co chceš ty, aby se v této situaci zlepšilo? Co přesně ti vadí a co můžeme udělat?

Chceš kus starého s sebou?

Ne vždy to jde, ale třeba při stěhování může dítěti velice pomoci, když si s sebou vezme něco, co mu symbolizuje minulost, plyšáčka, obraz ze zdi, plakát, oblíbený polštář. Vždyť něco takového děláme i my! Oblíbenou pokojovku, kaktus nebo hrneček, který na novém místě podezřele často a teskně vytahujeme na snídani.

TAJNÝ TIP: Milý deníčku,

… dnes Ti musím povědět, že jsem smutná, protože… Pomozte malým pisálkům s vyjadřováním emocí třeba do deníčku. A když ne ještě slovy, tak obrázky. A nad obrázky, pokud vás děti do svého světa pustí, si pak můžete povídat a objevovat místa, která bolí, a která volají po pohlazení a obejmutí. A jestli k tomu všemu chcete hezký deníček, Chytrá opička jich má pořádnou zásobu