Jak pomoci dětem zvládat denní povinnosti?

Ach ty denní povinnosti! Motivační kartičky vám pomůžou!

Abychom zvládali denní povinnosti levou zadní, musíme mít řád? V klidu a pohodě jde všechno lépe a zanechává to za sebou příjemný pocit smysluplnosti. To je prý i důvod, proč si lidé píší deníky a vedou diáře. Jenže jak k takové zodpovědnosti za každodenní úkony vést děti? Většinou skončíme u neustálého opakování a následně rozčilování, ale oboje vyčerpává jak děti, tak rodiče.

s5c4e3617c684c-washing-dishes-1112077-1280

Už to zvládám!

Stačí pár dnů s touto motivační kartičkou a sadou samolepek a vaše dítě už může říct právě tuhle větu: „Už to zvládám, mami!“ Ach ta úleva. I pro rodiče. Je to opravdu kus dobré odvedené práce! Jednoduchý kreslený kalendářích pracuje na principu několika povinností, které je třeba ten který den splnit a když se tak stane, vylepíte si na ten den do patřičného okénka samolepku. Hotovo.

75b7dbd30af257-motivacni-karta-chytra-opicka2

Úklid, školní příprava.

Starost o zvířátko, pomoc mamince.

Cvičení, příprava do školy.

Kombinace mohou být různé, na kartičce si můžete najít i místo pro nepravidelné aktivity, za které si přilepíte další nálepky a celou kartičku si lze přizpůsobit svým potřebám. A výsledek je vskutku velkolepý – vy sami v roli rodičů budete vidět, jestli je ten den splněno, a dítě uvidí za sebou hmatatelný výsledek svého činění. Tím získá motivaci vytrvat a každý den usilovat o samolepky.

Je to mnohem účinnější než několikadenní připomínání, rozčilování a všechno to, o čem moc dobře sami víte už ve chvíli, kdy výčitku vyslovíte, že půjde jedním uchem tam a druhým ven.

JAK VÉST DÍTĚ K ZODPOVĚDNOSTI?

Já nevím jak, já nemám hranice!!!

Vztekem, vzpurností a většinou toho chování, které nám od dítěte přijde jako bojkotující, nervující, nepříjemné a máme chuť vyletět z kůže, pramení z jeho vnitřního volání o pomoc. Nevím, co mám dělat, nevím, jak na to! I když dítěti různě vysvětlujeme nebo přikazujeme, je z toho cítit snad arogance, snad příchuť povinnosti a kdo by něco takového dělal rád a dobrovolně. Nakonec se podvolíme, ale příliš štěstí si u toho neužijeme. Pokud máme dítě opravdu motivovat k zodpovědnosti, pak to musí být zodpovědnost, která jeho samé uspokojuje a naplňuje pocitem pýchy.

1.      Buďte vzorem

Často i rodiče plní své povinnosti s nechutí, i když jsou důvody zřejmé. Únava, přetížení. Zkuste na to myslet, alespoň v přítomnosti dítěte dávat najevo, že to, co děláte, vás uspokojuje. Ano, nechce se mi vysávat, ale udělám to, protože POTOM se odměním horkým čajem a seriálem u televize, třeba. A dítě půjde a udělá si nepříjemný úkol do školy, protože potom se… začte do oblíbené knížky nebo si dá seriál a čaj s vámi.

2.      Jsem tu pro tebe…

Dítě by také vždy mělo vědět, že tu jste pro něj, pokud by na svůj úkol nestačilo. Požádat o pomoc je zcela normální. A nezapomínejte chválit za to, když se něco podaří!

3.      Neberte to celé za něj!

Nejhorším případem je, když vidíte, že se dítě ve svých povinnostech topí, takže je se skřípějícími zuby převezmete za něj. Někdy je to je třeba, ve chvíli, kdy to opravdu přesahuje jeho síly, ale většinou to děláme proto, abychom to už měli z krku. Dobře rozmýšlejte v takovou chvíli a spíše se snažte přijít na to, jak třeba udělat za dítě jen část… nebo ho tou částí posunout o krok vpřed, aby zbytek dokončilo samo.

 A motivační kartičky jsou pak nejlepším způsobem, jak si zachovat přehled o splněném, jak najít smysl v tom, co děláme, jak se lépe zamyslet nad odměnami a jak vidět i nějaký vývoj!

g5b7dbd2ea5414-motivacni-karta-chytra-opicka