Zářijové téma: IMUNITA

c5b881aba723ba-child-1522870-1280

Je to věčné téma, ať už máte batole, školkové dítko nebo dítě školou povinné. V září, někdy už i s prvními srpnovými dny, dostává imunita zabrat. Maminky už od konce prázdnin přemýšlejí, jak se zrovna letos vyhnout usmrkanému a prokašlanému podzimu.

Nezaručujeme výsledek, protože nejmocnějším obranným prostředkem je přirozeně roky vznikající imunita, ale můžeme tomu výrazně pomoci.

Raný podzim je rizikový ze dvou důvodů. Jsme většinou ještě prohřátí z léta a chladnější roční období může být pro tělo šokem, zejména tehdy, když z tropických teplot skočíme rovnou do ryze podzimních, což není v posledních letech tak vzácné. Druhým je potom pobyt znovu v kolektivu dětí, na který jsme za dva měsíce odvykli, kde se to z těch důvodů už může začít viry a bacily hemžit.

Maminky jistě vědí, že nejhorší jsou situace první rok ve školce, první rok ve škole – případně jiný zcela nový kolektiv, kde si děti musí zvykat na úplně nové, cizí „bacily“ a to chvíli trvá. O poznání lepší to bývá ve starém kolektivu, na který je imunitní systém dítěte už z předchozích let zvyklý.

Ale pojďme se podívat, jakými prostředky můžete posílit imunitu už nyní:

JÍDLO: Kvalitní oleje

V otázce imunity jsou často podceňované kvalitní tuky. Posilují totiž organismus a podporují jeho správné fungování, což samo o sobě výrazně pomůže. Kvalitní rostlinné oleje, semínka, ořechy, ryby nebo doplňky s obsahem Omega 3,6 nebo 9 oleji jsou naprosto ideální. Přidejte dětem ke svačince vlašské ořechy, nechte je mlsat slunečnicová semínka a k večeři sem tam udělejte poctivou pomazánku z ryb.

HODNĚ POHODY: A chladna

Tak co vám říká otužování? Může být? Sem tam chladná voda, stačí pár vteřin je doslova lékem. Stejně tak i zbytečné nenavlékání do příliš teplého oblečení při pohybu (ale tady zvažte čas, který jste venku a kondici dítěte, aby neprochladlo). A hlavně pravidlo číslo jedna: Buďte v pohodě, snažte se dělat doma pohodu – stres je nejsilnějším podlamovačem imunity.

BYLINKY: Dobrá podpora

Imunitu dobře podpoří i bylinky: lichořeřišnice (je náhražkou antibiotik a hodí se u vleklých nachlazení nebo zánětů močových cest), rakytníkové sirupy jsou často obohaceny i o jiné vitamíny, hlíva ústřičná je skvělá na imunitu, její účinek je vidět už za 4 týdny. A pokud jsou bylinky slabé, je vhodné zvážit i enzymatickou terapii s lékařem, která má výborné výsledky zejména u dětí s chronicky podlomenou imunitou.

Přejeme vám co nejzdravější krok do nového školního roku, protože…. Nic víc si přát nelze!

A kdyby náhodou jste skončili v postýlkách, tak tady je něco tipů od Chytré opičky pro společenské hry pro nejmenší:

a tady pro větší.