4 PŘÍČINY tříměsíční koliky u miminek

45b87c7b9336dd-baby-2387661-1280

Nikdo moc nepočítá, že se po porodu vyspí, ale peklo „tříměsíčních kolik“ dokáže ze života miminka i maminky peklo opravdu udělat. Podíváme se na nejčastější důvody jejich vzniku a jak si dát pozor a miminku v jeho období zrání trávicího ústrojí zbytečně nepřitěžovat.

Ale dobrá zpráva hned na začátek. Jak už jejich název napovídá, ve třech měsících věku většinou problémy mizí, protože děťátko už má silnější břišní svaly a odolnější trávení. Už si víc poradí samo. Do té doby se obrňme trpělivostí, citlivostí, důvtipem a energií.

Tyto koliky se vyznačují náhlým nástupem, křikem, svíjením miminka a náhlým koncem. Trvají v řádu desítek minut i hodin a nejčastěji přichází s večerní nebo noční dobou.

Spolykaný vzduch

Nevyhneme se tomu jak u kojení, tak i u lahvičkového krmení. Stane se, že dítě hltavě spolyká s mlékem i vzduch a co neodříhne, dělá neplechu v žaludku a ve střevech. Prevencí je důkladné odříhnutí, ale i to nemusí někdy stačit. Maminky pak sází na jemné kapičky proti nadýmání, případně hodně pomoci může u lahvičkového krmení přímo ANTIKOLIKOVÁ LAHEV. Bílá, krásná, něžná - ale vybírat si můžete i z jiných barviček.

Má nejen odvzdušňovací ventil, ale také spoustu dalších vychytávek pro snadnější přípravu mléka, třeba mixážní sítko, které přímo v lahvičce zajistí, že v mléku nezůstanou vůbec žádné hrudky.

Alergie na… (kravské mléko, lepek)

To jsou dva nejčastější alergeny, na které kojené děti reagují bolestmi bříška v prvních týdnech po narození. Jestliže nejde o spolykaný vzduch, nadýmavou potravinu, zvažte na nějakou dobu vyřadit zkusmo z jídelníčku kravské mléko nebo lepek. Někdy stačí i jen troška smetany v zahuštěném špenátu k večeři pro maminku a je problém na světě.

Reflux miminka

Někdy je příčinou reflux, nezralý trávicí systém, který ale postupně dozraje a stav se normalizuje. Pozornost tomuto problému můžete věnovat, pokud je dítě předčasně narozené, nebo příliš trpí na ublinkávání. Ale jak se bude zlepšovat reflux, zmírní se i tato kolika.

Neklid v rodině

Stres působí jako silný spouštěč, ačkoliv si to rodiče nemusí uvědomovat. Miminku tedy hodně pomůže klidná maminka, pravidelný řád a pocit bezpečí.

Vždyť už jen fakt, že mezi recepty na zvládnutí tohoto těžkého období je zavinutí, teplé obklady na bříško, přítomnost maminky a pohupování na  míči, je známkou, že děťátko tak moc chce být v těsném kontaktu s nejmilovanější osobou. Co pomáhá vašemu miminku nejvíce?