Jak vybírat dětské hračky

4 tipy na nejlepší karetní hry pro děti od 3 do 5 let

4 tipy na nejlepší karetní hry pro děti od 3 do 5 let

Máte doma dítě ve věku 3 až 5 ti let a chcete si společně zahrát nějakou karetní hru? Máme pro vás 4 tipy na jednoduché karetní hry, které jsou zábavné, svižné a navíc dokonale zpracované. Všechny hra vyrábí francouzská firma Djeco a mají jedno společné. Jsou velice odolné, ideální pro malé začínající hráče. Někdy se může stát, že děti neunesou svou první prohru a tyto karty jsou k tomu přizpůsobené. Jsou z pevnějšího materiálu a speciálně upravené tak, že se nedají lehce roztrhnout jako klasické karty a zároveň mají i speciální voskový povrch, díky kterému je stačí setřít a třeba kapičky vody s nimi nic neudělají, Karty dokonale chrání pevná krabička, která zajistí, že se jim během cestování v batůžku nic nestane. 

TIP 1 - Prší pro nejmenší

Karetní hra, která se hraje podobně jako klasické Prší. Jen je o hodně jednodušší. Na kartách jsou obrázky zvířátek v různých barvách. Každému hráči se rozdají 4 karty a doprostřed se dá jedna karta lícem nahoru. Zbytek karet se dá do balíčku doprostřed lícem dolů. Hraje se stejně jako Prší, jen hráč se zbavuje karet tak, že dává zvířátko na stejné zvířátko ( motýl na motýla) nebo stejnou barvu na stejnou barvu (fialového motýla na fialovou kočičku). 

Ten hráč, který se zbaví karet jako první, vyhrává. 

Máma Lucka radí: U nás je tato hra velice oblíbená, je sice určena pro děti do 5 let, ale u nás starší Eliška i Péťa se do hry rádi přidají. Nebojte se ji tedy pořídit i pro sourozence s větším věkovým rozdílem.

TIP 2  - Zvířecí rodinky

Karetní hra pro malé děti na způsob kvarteta. Jen tady se hledají zvířátka do páru. Každému hráči se rozdají 4 karty a ty si dá před sebe tak, aby na ně ostatní viděli. Zbytek karet se dá do balíčku doprostřed lícem nahoru. Když je hráč na řadě, vezme si kartu z balíčku a položí si ji před sebe. Pak se podívá na karty na stole (prvně na svoje, pak na karty soupeřů) a snaží se najít kartu do páru: buď tu kartu najde u sebe, nebo u jiného hráče. Pokud kartu najde, pár si ponechá. Pokud ne, nechá kartu ležet na stole.

Hra končí, když se sesbírají všechny páry zvířátek a vyhrává ten hráč, který jich sebral nejvíce. 

761dee3332e189-img-1079-jpg_1

TIP 3 - Mláďátka

Karetní hra, kterou bez problémů zvládnou už děti od 2,5 let. V balíčku karet jsou totiž překrásné ilustrace mláďátek zvířátek. Všechny karty se rozdají na stůl obrázky nahoru. Dětem řekneme, že všechna tato mláďátka se ztratila a musí se rychle dostat domů, děti se tedy musí chovat jako jejich maminky.

Každý hráč si tajně vybere jedno ze zvířátek, aniž by to komukoli řekl, a začne napodobovat buď zvuky zvířátek (slepička dělá kokodák, pejsek hafhaf, ovečka béééé a žabka kvák nebo kuňk), jejich pohyby, nebo obojí. Zbylí hráči se snaží přijít na to, o jaké zvířátko se jedná. Pokud si myslí, že zvíře  poznali, řeknou jeho jméno, případně ukáží na obrázek (pro nejmenší děti). Pokud hráči zvířátko uhodli, může jít domů k mamince – karta se odstraní ze stolu, protože zvířátko „šlo domů“. Takhle hra pokračuje, dokud všechna zvířátka nenajdou své maminky. Když všechna zvířátka najdou své maminky, všichni vyhráli. Tato hra se bude líbit i dětem, které nerady prohrávají. 

j61dee3f248042-img-0955-jpg

961dee3ec64021-img-0963

TIP 4 - Malé rybky

U této zábavné hry jde o postřeh a rychlost. V balení je  karet, na každé kartě je půl rybičky. Rozložte všechny karty na stůl obrázky nahoru. Všichni hráči hrají najednou. Kdo sestaví jako první rybičky (jedna rybička ze stejných karet) vyhrává. Hra je opravdu zábavná a budete překvapeni, jak rychle to malé děti dovedou.

i61dee336a67d3-img-1078

j61dc6ef25ea9a-rybicky-djeco

Tip Mámy Lucky: Pro menší děti vyberte do začátku jen polovinu rybiček a postupně přidávejte.

Karetní hry jsou ideální na cesty, jsou rychlou záchranou, když jsou děti nemocné nebo musí trávit delší čas zavřené doma. Pokud zrovna takovou záchranu potřebujete, podívejte se na celou nabídku karetních her nebo na článek: 12 tipů, jak zabavit děti doma.

Proč jsou konstrukční stavebnice pro děti tak důležité?

Proč jsou konstrukční stavebnice pro děti tak důležité?

Máte-li doma malého čtyřletého kutila, pak je konstrukční stavebnice tím nejlepším dárkem pro něj. Vyhraje si nejen on, ale taky tatínek, dědeček a možná i sestřička. Proč jsou pro děti stavebnice, ze kterých lze stavět objekty, montovat různé útvary, tak důležité? 

c5c3d2ac4bcc75-adult-boy-building-1687401

Když se tím vším vlastně jen dítě pochlubí a zase to zničí? No, právě proto!

To všechno má totiž pro vývoj dětského mozku velký význam.

Od špalíčku po Lego

Už od pradávna měly děti sklony si nejvíce vyhrát s kamínky, klacíčky a špalíčky. Čím abstraktnější tvar, tím lépe, protože skvěle stimuloval fantazii. Mohl se stát čímkoliv! Takový proutek se mohl stát bičem na koně, kouzelnou hůlkou i zdí oddělující váš imaginární dům. Špalíček mohl být cihlou domu, stolem nebo představovat osobu, se kterou si hrajeme. Jistě máte sami spoustu vzpomínek na hraní si s úplně obyčejnými věcmi.

Je to dílem dáno také proto, že děti si osahávají ve své duši svět pomalu a podvědomě začínají od jednoduchých tvarů. I proto někdy realitu věrně napodobující hračky sice budí okamžité nadšení, ale posléze končí v koutě, protože děti tak nějak nevědí moc, co s nimi dělat. Nic. Protože na nich už je všechno hotové. Neposkytují dostatečný prostor pro fantazii.

A tak všechny tvary stavebnic kopírují jednoduchost. Od legendárních kostek po dřevěné stavebnice s tvary hranatými, kulatými, s otvory i špalíčky, jejichž spojováním tvoříme nové objekty. Šroubky a matice! To je ten nejlepší základ pro spoustu stavebnicí.

15c2f76138312a-super-batibloc2

BATIBLOC VILAC je skvělou první stavebnicí na tomto principu. Sada obsahuje 106 dílů a podle návodu si můžete postavit třeba jeřáb nebo letadlo. Nebo si můžete vymyslet něco svého! Navíc ji můžete kombinovat ještě s dalšími výrobky této značky, klučičím snem je pak PONK V2131. Vyzkoušete také variantu SUPER BATIBLOC.

Od manuální zručnosti po logiku

Řekněme to takhle – podobné stavebnice ocení budoucí řemeslník i IT technik. Rozvíjí totiž nejen šikovné prstíčky, ale i důležité logické myšlení, myšlení „o krok napřed“, které je pro děti doslova fascinujícím a návykovým, pokud ho jednou okusí. Jen si to představte – najednou si můžete vymyslet cokoliv, postavit to a ONO TO FUNGUJE!

A pokud by to malé sestřičce nebylo moc po chuti, můžete si vybrat z celé řady VILAC hraček na Chytré opičce. Holčičích věcí tam je, až oči přechází...