Rady a návody, Strana 8

Ven na vzduch: S BUBLIFUKEM

Ale začneme malou vzpomínkou...

Na čem bublifuk VŽDYCKY zkrachoval a doma se příliš neohřál?

Tak my vám to povíme. Maminky možná zaloví v paměti. Když jsme byli malé děti, tak nám jakákoliv nádoba či lahvička s bublifukem připadala magická a skoro jsme kolem ní chodili jako okolo nějaké modly. Ale v roli maminky se už tohle stává v lepším případě ulepenou slizkou lahví, kterou je třeba mít neustále na dohled, aby se nestalo, že se vylije kam nemá nebo se slizké kroužky otisknou k dosavadnímu provoznímu nepořádku na stůl. No, přiznám se – často mi bylo potěšením se nenápadně té odporné lahvičky se infantilním potiskem jednoduše zbavit. Och, ta úleva.

A tak říkáme – že lákavý a zdobný  obal bublifuku je základ pro to, aby vám doma vydržel co nejdéle. A když je to navíc ještě trošku mohutnější do ruky a tudíž se minimalizuje riziko snadného převrhnutí, jsme si jisti, že tenhle medvídek, panda a zajíček vám doma vydrží opravdu dlouho.

 Tady jsou ti krasavci:

Medvěd

Zajíček

Panda

A když dojde náplň?

Můžete koupit novou. Nebo si zkusit domácí experiment. Máme pro vás několik tipů:

Klasika, která dělá pevné a velké bubliny

  1. Tip:

1 díl glycerinu (85% glycerol, dá se koupit v lékárně)

1 díl tekutého mýdla

1 a více dílů vody, ideálně destilované (dodávejte vodu podle potřeby)

  1. Tip

1 díl glycerinu

3 díly jaru na nádobí

10 dílů destilované vody

 

Barevné bubliny

náplň vyrobená dle klasického receptu

špetka potravinářského barviva

No a tady doporučujeme bublat spíše venku, protože málokdo stojí o barevné skvrny v domácnosti

Tak co, máte tip na jarní hraní?

Jarní dobrodružství: S lupou (nejen) na mravence

Jarní dobrodružství: S lupou (nejen) na mravence

To zůstává i dospělým, ale děti jsou fascinovány i světem pod tím vším. Světem hmyzu.

A my pro vás máme bezvadný tip, jak si jaro užít ve zcela jiném úhlu pohledu!

Co taková lupa na pozorování hmyzu?!

Je až k neuvěření, jak živý je ten maličký svět hmyzu kolem nás. Ale také rostlin, stromů, kamenů. Jak krásný je mech nebo lišejník, když ho vidíte víc zblízka. Když opticky zvětšíte ten maličký svět na zahrádce, zažijete fascinující dobrodružství.

Ta nejzbytečnější věc na světě….

Lupa je nejzbytečnější věc na světě, tvrdili mi celé dětství rodiče a tu dědovu, kterou měl schovanou v šupleti se zámečkem, jsem nikdy neměla v ruce, protože byla moc cenná. A tolik jsem po ní toužila! Protože jsem chtěla vidět víc zblízka svět v mechu a krásu lišejníků.

A vidíte! „Nezbytečnější věc na světě“ se může stát nejúžasnějším prostředkem pro dobrodružství ze světa hmyzu, ale také při pozorování růstu rostlin, jejich listů, květů a což teprve taková včelka při práci, když pilně opylovává jarní květy!

A jak jsem už řekla, tajným tipem pro takováto pozorování je ŽIVOT V MECHU. Asi tam tedy neobjevíte Křemílka a Vochomůrku, ale množství miniaturního hmyzu ano. Mravenci z nich budou ještě patřit k těm největším.

A na co se ještě při jarním bádání zaměřit?

Žížaly

Jak jsou v jarně prokypřené půdě křehoučké a novoučké! A vidět je, jak se bez problémů zavrtávají do hlíny je minimálně zajímavé, ovšem zcela fascinující je, když se vám podaří žížalu vyndat, dát na trávník a pozorovat ji, jak se s přesností a důsledností velmi rychle umí proplazit trávou a neomylně zamířit do půdy. Kde bere tu sílu se zavrtat i do neprokypřené půdy?

Drátovci, larvy kovaříků

Béžové nohaté larvičky si mnoho lidí plete se stonožkou. Podoba tu je. Drátovci na zahrádce ale nevidíme rádi, protože mohou poškozovat zeleninu, často je najdete zažrané v bramborách na podzim, a na jaře třeba právě v ředkvičkách. Doslova milují mrkev! A zblízka jsou jak aktéři sci-fi filmu!

Škvoři

Tak ten je děsivý už sám o sobě a když se na něj zaměříte s lupou, kdekdo pocítí touhu vzít nohy na ramena. „Stříhavka“ ale zadními kleštičkami neštípe, používá je k přidržování potravy a k rozevírání křídel. Je to málo známé, ale škvor umí létat, i když častěji a raději se pohybuj po nožičkách. V zahradě ho ale vidíme rádi, protože si rád pochutnává na mšicích.

Slunéčka sedmitečná

Další mšicožrouti, na kterých ale lidské oko spočine skutečně s radostí. Není divu. Slunéčka jsou jako vymalovaná a s jarem vylétají ze svých zimovišť. Určitě na některé narazíte, ponejvíce na spodních stranách listů, kde na jaře samičky kladou vajíčka. A krásně barevné larvičky s šedým podkladem se líhnou hned za týden.

Tak co, jste nalákáni? Tak už jen aby stále svítilo sluníčko!

Hledáte zaměstnání po rodičovské dovolené nebo chcete začít podnikat? Přijďte na Mamafest

Hledáte zaměstnání po rodičovské dovolené nebo chcete začít podnikat? Přijďte na Mamafest

Mamafest je jedidečná událost, kde se během jednoho dne nabitého přednáškami, radami a reálnými příběhy, můžete inspirovat k nalezení nové práce či získat mnoho užitečných informací ohledně podnikání.

Jednodenní festival zaměřený na ženy na rodičovské nebo ty, které nejsou v současném pracovním procesu spokojené.

Součástí mamafestu jsou 3 odborné přednášky z oblasti podnikání, zaměstnání a neziskovek. Součástí bude také 6 inspirativních příběhů maminek, kterým se během rodičovské povedlo rozjet svůj vlastní byznys nebo úspěšně skloubily kariéru s péčí o děti. 

Těšit se můžete třeba na Gábinu z Utukutu, úspěšnou blogerku a skvělou fotografku Terezu Veselou alias Madame Coquette a spoustu dalších. Součástí bude i můj inspirativní příběh o vzniku eshopu Chytrá opička a všem kolem něj.

Nezapomeňte, akce se koná 17.3.2018 od 10:00 - 17: 00 v Jack Daniels Musician Factory v Praze Holešovicích, hned vedle Vnitroblocku. Už je k prodeji pouze pár posledních vstupenek zde. Za cenu 250 korun získáte den nabitý přednáškami, malé občerstvení během dne a možnost vyhrát některou z cen v tombole.

Těšíme se na Vás!

Víte, že puzzle je staré už čtvrt tisíciletí?

Nápaditým učitelem to všechno začalo!

John Spilsbury před 250 lety jednoho dne nalepil svou mapu na velké dřevěné prkénko a poté celý obraz rozřezal na kusy. Skvělá pomůcka pro výuku zeměpisu, říkala si... Škoda, že už nevíme, jak moc to nadchlo žáky, předpokládáme, že to bylo pro zvídavé děti velmi zajímavé, jinak by se taková nápad neudržel v povědomí okolí. A o dlouhou řadu let později se ukázalo, že odtud vznikl celý nápad puzzle.

V polovině 19. století se puzzle začíná šířit masověji právě z anglických zemí a to díky vynálezu lupenkové pily, která umožnila přesné a jemné řezání dřeva. No a dál to znáte. Fenomén se vrhl po celém světě a dnes existují i závody ve skládání puzzle, nejrůznější spolky a mistrovství. A stalo se i pravidelnou výukovou součástí her malých i větších dětí. A i dospělých, co si budeme povídat.

 

Ach ta věčná rýma! Jak si pomoci a ještě se zabavit?

Ach ta věčná rýma! Jak si pomoci a ještě se zabavit?

Nebudeme to protahovat, tady je rovnou pár tipů z babiččina šuplíku na co nejrychlejší vyhřátí a vyléčení úporné rýmy:

-          Teplo na nohy. Zastydlou rýmu podporují prokřehlé nohy. Teplé ponožky často měňte, protože se snadno zpotí, bačkory, podkolenky, sem tam namočit nohy do horké vody – to je jedna z nejlepších cest, jak rýmu povolit.

-          Napařování předloktí. I to je osvědčený trik na uvolnění rýmy. Vložení předloktí do teplé vody a vdechování horké páry.

-          Čepice na hlavě. Ano, starý trik, ale nesmírně účinný. Noste i doma čepici. Nechte si ji i na spaní. Stačí často jedna noc s hlavou v teple a rýma se znatelně zlepší.

-          Tymián patří k nejlepším bylinkám na odhlenění a umí zatočit i s rýmou. Vdechujte jeho páru, olejíček, pijte jako čaj. Působí i jako přírodní antibiotikum a čistí dýchací cesty.

-          Podle čínské medicíny působí dobře i zahřívací jídla. Nejen nápoje, ale i určité potraviny. Mezi nimi jednoznačně vedou JÁHLY. Při rýmě a nachlazení si dejte jáhlovou kaši, jáhlové nákypy apod. Teplo, které pocítíte bude působit přímo na energetické zásobení organismu.

-          Vývary jsou nejlepší ze slepice nebo z hovězích kostí, kloubů a masa. Vyberte si. Když přidáte do vývaru ještě snítku rozmarýnu, máte zásobu horkého nápoje na dlouhou dobu. Vývary posilují organismus a výrazně přispívají k tomu, aby si tělo s rýmou poradilo samo.

Jsou hračky, které si můžete vzít do postele!

Udělat si v posteli pěkné hnízdečko a vzít si tam nějaké své oblíbené hraní, není nic lepšího? A tak jsme se také zamysleli nad tím, co by při takovémto léčení s vůní tymiánu, jáhlové kaše s máslem a pořádnou polévkou, ještě přišlo vhod.

Polární dobrodružství

Dřevěná arktická kra s figurkami se jen tak nepoztrácí a v posteli vás trošku ochladí, alespoň co se týče fantazie. S tučňáky, lachtany a eskymáky můžete zažít na ledové kře takové dobrodružství, které si sami vymyslíte.

Bubáčkové pexeso

Pexeso je klasikou. Tohle strašidýlkové je jednoduché, kvalitní a vydrží díky odolnému kartónu i dovádění v peřinách. Tak směle do toho, snad se nebudete bát!

A hlavně – má zakulacené hroty, takže vás nepopíchá jako obyčejné stříhané pexeso.

Magnetická tajemná hra

I s touhle hrou si lze zalézt do pelíšku. Magnetická skládačka s městem je rozpohybována pomocí optického klamu a my věříme, že vymyslíte nespočetné množství variant, jak hru složit.

I přesto, že čas strávený v peřinách bude zábavný, přejeme vám, ať je co nejkratší. S čepicí na hlavě a vývarem v ruce to půjde lépe!

5 důvodů proč batolata často fňukají a jak na ně

5 důvodů proč batolata často fňukají a jak na ně

I když se to někdy může zdát, fňukající dítě nám to opravdu nedělá schválně. Většinou má ke své nespokojenosti a otravnosti některý z těchto důvodů. Faktem ale je, že mnohé důvody jsou skryté anebo nás z našeho úhlu pohledu nenapadnou: pojďme se podívat, jaké příčiny mohou moci za nevrlou náladu batolat.

 Vztek a vzdor a „ono to nejde, jak by mělo“

Nejčastější důvod, který většinou hned pochopíme. Dítě má pocit, že mu je odepřeno to, nač si myslí, že má právo. Tahat kočku za ocas, sahat do zásuvky, snažit se vylít džbán s vodou, kousat ovladač na televizi. Nejhorší pro jeho mozeček je potom zabavení takové věci, kterou tak nutně potřebovalo. Ať už jde o ten ovladač, který jsme mu z rukou vzali, nebo třeba o dudlík. Záchvat vzteku je tady. Ostatně, vzpomeňte si na své vlastní emoce, kdyby vám někdo pod rukou vzal zrovna něco, na čem jste zaujatě „pracovali“. Tak nějak takhle mu je… 

JAK TO VYŘEŠIT: Náhradní řešení. Mějte po ruce vždy náhradní řešení. Hračku, chrastící dětské klíče nebo ještě lépe obyčejné klíče, protože děti jako když mají radar na to, co je a co není hračka. A často jdou právě po té nehračce. Mějte tedy po ruce stále něco, čím můžete dítě v takové chvíli bezpečně zaměstnat a co nejdříve odvést jeho pozornost.

Nudím se, to nevidíte?

Nuda a pocit, že na dítě nemáte tolik času, batole vnímá mnohem intenzivněji než vy sami. A to už díky jinému – v našich očích až nekonečnému – vnímání času. Dítě nemá ještě ve věku cca do 3 až 4 let pojetí o tom, co je to „za chvíli“. Co se děje nyní, je pro něj „napořád“. Nuda a nezájem rodičů je pro něj mučivé. Kňourání a vyvztekávání je potom nejrychlejší cestou, jak znovu upoutat pozornost vařící maminky nebo telefonujícího tatínka.

JAK TO VYŘEŠIT: Jsem tu pro tebe, ale počkej… V takové chvíli dítěti dejte najevo, že tu jste pro něj. Na moment přerušte svou činnost, věnujte mu pozornost a nabídněte dítěti, že se může nějakým způsobem podílet na vaší činnosti (hrnce na hraní při vaření), ale poté se okamžitě ke své činnosti vraťte. Nebo maminky tvrdí, že báječný způsob je třeba zpívání. U toho můžete vařit a přitom má dítě pocit, že jste s ním…

Přetíženost, to byl taaak dlouhý den!

Přetížené, přetažené děti jsou pověstné svou mrzutostí. Nejde jen o délku dnu nebo o fakt, že se dítě nevyspalo po obědě tak, jak je zvyklé, ale často je to i jen přemíra podnětů. Výlet, návštěva cizích lidí – a rázem je tu zlomový okamžik, kdy se z pohodového děťátka stává mrzout. Některé děti mrzutostí z únavy a přetížení reagují i na pobyt s chůvou nebo v jeslích.

JAK TO VYŘEŠIT: Zkuste se přizpůsobit potřebám dítěte. Udělat denní program kratší, postupně ho prodlužovat, aby si dítě zvykalo. Při styku s cizími lidmi postupujte obezřetně a nesnažte se zlomit jeho odpor k poznávání nových lidí. Nechte dítě, ať se přiblíží samo a nechte mu vždy možnost vrátit se do náruči maminky…

Něco mě bolí, a může to být i jen skrčená plenka

Tohle často maminky napadá a tak při nevysvětlitelné mrzutosti zkontrolujte oblečení dítěte. Ještě neumí samo určit, kde přesně cítí nepohodlí a už vůbec si není schopno spojit třeba pokrčenou plenku nebo tlačící botu právě s tou plenkou nebo botou. A tak křičí, protože mu je nepohodlno a je to pro něj stejné jako když bolí bříško. 

JAK TO VYŘEŠIT: Opravdu rychle zkontrolujte vše, co by mohlo působit problémy. Od pokrčené plenky, po gumu v kalhotách, kousavé tričko, svetr nebo kamínek v botě. 

Hlad! To to nevidíš, mami?

Nejjednodušší příčina nevrlosti, kterou často známe i my. A nejen hlad – může to být i žízeň. Dítě ještě není schopno říct, že má hlad a nepříjemný pocit v bříšku ještě neumí správně identifikovat. Možná je tolik zabrané do hry, že si neuvědomuje hlad, ale tělo už mu říká, že mu něco chybí - a mrzutost je na světě.

JAK TO VYŘEŠIT: Nechte na dostupném místě nějaké drobné občerstvení, misku kukuřičných křupek nebo malý hrneček s čajem. Dítě bude moci v případě hladu přemýšlet, jestli právě to není důvodem jeho mrzutosti. A vy jako maminka budete mít také jasno. Rozhodně dítěti neustále nenabízejte jídlo a nenabízejte ho jako uklidňovadlo. Tím se zadělává na zlozvyk vybíravosti a cesta ke zdravé výživě je tak notně ztížena.

Tak krásné prázdniny, milé maminky, a hlavně jen málo maličko fňukajících batolat 

Jak se zbavit dudlíku?

Jak se zbavit dudlíku?

Jednoho dne to prostě přijít musí. Dítě už je tak trochu nalomené, že je ochotné se s dudlíkem rozloučit. Je mu víc než jeden rok a už bez něj vydrží i delší dobu. Ideální doba pro odnaučování. Jakou sérii tipů a triků použít, aby to pro dítě nebylo trauma, ale naopak – krok do dospěláckého světa! Možná jeden z prvních!

 V každém případě si ale uvědomte, že sací reflex je jedním ze základních a že dítěti opravdu berete něco, co v našem pojetí světa může být třeba jako potřeba pít, potřeba se najít. Jedna ze základních potřeb, ovšem tento reflex časem slábne. Takže je vhodné vyčkat období, kdy začíná slábnout přirozeně.

Nechte dudlíky zmizet, zůstane jenom jeden…

Postupně nechte zmizet dudlíky, které jsou nadbytečné. Někdy mají maminky více dudlíků v domácnosti, to dítě svádí k tomu, aby ho používalo nadbytečně nebo ze zvyku. Postupně nechte tyto nadbytečné kusy „ztratit“ a nechte jen jeden, který si dítě bude muset v rámci svých možností „hlídat“. Lépe si pak samo uvědomí, kdy dudlík opravdu potřebuje a kdy je to jenom zvyk.

Ztracen? Nový nebude… a když, tak menší

Podobnou metodu používejte, když se dudlík ztratí. Prostě nový nebude. Pomalu si tak vaše ratolest uvědomí, že je čas dudlíkové období opustit. Dobrou metodou je také dokoupení menšího dudlíku. Pro odvyknutí jsou nejhorší větší velikosti dudlíků (velikost nad 18 měsíců), protože jsou prostě „na míru“. Zkuste tedy použít menší, dítěti nebude tolik pohodlný a brzy ho omrzí.

Rituální darování

Což třeba vyměnit dudlík za něco dobrého s čertem na Mikuláše? Nebo dudlík darovat stromečku, v lese zvířátkům nebo zoubkové víle? Ve fantazii si můžete vykonstruovat cokoliv, co bude odpovídat mentalitě vašeho dítěte. Rituální výměna dělá divy. Dítě se pro něco takového ale musí s vaší podporou rozhodnout samo. Potom na sebe bude náležitě pyšné, protože postoupilo o úroveň výš a je „větší“. Za darovaný dudlík nezapomeňte na nějakou odměnu – plyšáčka, hračku nebo splněné přání.

A hlavně nezapomeňte za každý úspěch, byť třeba jen dočasný, dítě pochválit. V době odnaučování dudlíku dítko více mazlete, více se mu věnujte, potřebuje útěchu, kterou mu poskytoval dudlík a kterou vlastně i dudlíkem hledalo ve vás. Teď má konečně to, co potřebuje. Žádné gumové a silikonové náhražky, ale vás!

Propíchnout dudlík

Maminky také používají trošku podlou metodu. Sací část propíchnou jehlou, takže zmizí vzduchový tlak a polštář, který je tak příjemný pro dudlání. Sání už není tak příjemné a dítě pak může samo od sebe dudlík zahodit. Protože už nefunguje!

Kdy ještě NE:

Kdy ještě ne: nevhodný čas je při následujících situacích. Tehdy může být odnaučování stresující a dítě si místo dudlíku začne cucat palec, což je ještě horší varianta, která se velmi těžko odnaučuje.

-          Dítě je ve stresové situaci (třeba narození sourozence, zátěžová situace v rodině)

-          Je těsně po nemoci a dudlík ještě používá jako uklidňující prostředek

-          Pokud stále chvíle, kdy mu ho vezmete, vyvolává hysterické záchvaty.

V těchto případech ještě se zbavováním se dudlíku chvíli počkejte… Vyzkoušet můžete třeba:

LOUČENÍ NA ETAPY

Je to podle maminek jednodušší. Nejprve se dohodneme, že dudlíček jenom v pokojíčku, jenom při spinkání, potom jenom na noc a potom… potom ho můžeme někomu darovat, protože už ho vlastně vůbec nepotřebujeme?

Takže, milé maminky, pevné nervy přejeme nejen vám, ale i vašim dětem.

TIP: A co za odměnu koupit dřevěné kostky? U nich nevadí, když je dítko ještě čas od času strčí do pusy, protože však víte, zvyk je zvyk. Ale brzy odvykne, protože hranatá kostka není tak příjemná jako dudlík.

Povedlo se Vám? Dejte nám vědět, jak loučení s dudlíkem probíhalo u Vás.

Jaké jsou výhody krabičkových věží z kartonu?

Jaké jsou výhody krabičkových věží z kartonu?

Krabičková věž patří mezi nejoblíbenější hračky dětí kolem jednoho roku. V naší nabídce najdete krabičkové věže pouze z tvrzeného kartonu. Jedná se o karton, který je zpevněný. Uchovává si svou lehkost, ale je mnohem pevnější než karton obyčejný.

Lehkost

Kartonové krabičkové věže jsou lehoučké. Děti milují bourání postavených krabičkových věží.  Představte si tu radost, když krabičková věž spadne. Díky lehkému kartonu nehrozí, že kostička bolestivě spadne dítěti třeba na nožičku jak tomu může být u krabičkových věží ze dřeva.

Na tuto výhodu se váže i lehké přenášení celé věže z místa na místo.

Ilustrace

Kartonové krabičkové věže jsou nádherně ilustrované. Na karton lze jednoduše tisknout a proto jsou kartonové krabičkově věže pro děti mnohem atraktivnější.

Pevnost

Kartonové krabičkové věže jsou dostatečně pevné. Při bourání, házení se jim nic nestane.

Hmatej a najdi - návod

Hmatej a najdi - návod

Příprava hry: Všechny dřevěné díly vložte do sáčku v kyblík, všechny karty dejte na sebe a umístěte lícem dolů doprostřed stolu nebo hrací plochy.

Průběh hry: První hráč sejme z vrchu kartu a podle hmatu hledá v kyblíku tvar, který je na obrázku. Pokud se mu to podaří, kartu si nechá. Další hráč pak bere novou kartu a pokračuje ve hře dál. Pokud nenajde správný tvar, předá kartu dalšímu hráči v pořadí, který se snaží správný tvar najít.

Hra končí po nalezení všech karet a tvarů.( nejmenším dětem můžete na začátek dát jen několik předmětů a karet). Vítězem je ten, který nasbírá nejvíce karet.

Hru ke koupi najdete zde: KLIK

Hra pro nejmenší (2 roky) - Loto

Vyndejte z kyblíku všechny dřevěné předměty tak, aby na ně dítě dobře vidělo.Vyberte několik karet ( množství podle věku, začínejte na 4). Úkolem dítěte je přiřadit na obrázek předmět, který zobrazuje.

Postupně můžete přejít na hmatové loto - dítě hmatá v kyblíku podle tvaru. Doporučujeme začít pomalu, začínejte s menším počtem dřevěných dílů, nechte děti občas do kyblíku nahlédnout. Později přidávejte více tvarů a zkuste to bez dívání se do kyblíků. Postupně tak přejdete ke klasické hře.

Bingo

Každý hráč si zvolí 4 karty, které srovná do kruhu. Jeden z hráčů najde v kyblíku tvar, který popíše (hráči se střídají). Pokud předmět odpovídá nějakému hráči na obrázku, vezme si ho a přiloží na kartu s obrázkem. Ten, který zaplní své karty jako první, vyhrává.

Pravidla můžete různě měnit a přizpůsobit věku dítěte.

Karetní hra - Mistigri - Černý Petr - návod

Karetní hra - Mistigri - Černý Petr - návod

Cílem hry je neukončit hru s kartou Mistigri v ruce ( kočička).

Všechny karty se rozdají mezi hráče. Hráči se pak podívají, zda mohou z karet, které jim byly rozdány vytvořit pár. Pokud tomu tak je, karty položí před sebe lícem nahoru. Hra pak může začít. První hráč (většinou začíná nejmladší) náhodně lízne kartu z karet svého souseda. Pokud s touto novou kartou může vytvořit pár, pak ho opět přidá k dvojicím před sebe, pokud tedy již nějaké vytvořil. Pokud se mu karta nehodí, neděje se nic, kartu si ponechá a hraje další hráč stejným způsobem. Hraje se dokud se všichni hráči nezbaví všech karet. Hra končí, když jsou všechny karty  v páru na stole a někomu z hráčů zůstane v ruce karta Mistigri - ten hráč pak prohrává.