Rady a tipy #opicarnysdobrodruhem

Recept na žahavé placky

Recept na žahavé placky

Recept na žahavé placky

 Taky jste slýchali, vždycky když jste se spálili o kopřivu, že je to dobré na klouby? Nejspíš to svým dětem teď říkáte taky, i když pan Google říká, že to na revma žádné prokazatelné účinky nemá… S kopřivou se ovšem dají dělat i jiné a mnohem užitečnější věci, než se nechat popálit. Vyzkoušejte třeba naše kopřivové placky!

 Máme pro vás tip od čtyřletého Matěje, který nám poradil, jak na trhání kopřiv, a ještě vyšvihl i jednoduchý recept s postupem. Větší dobrodrůžo to bude, když si placky zkusíte udělat venku, stačí na to jen mít to správné vybavení. A kdyby to náhodou nevyšlo, dobrůtky to jistí.

Tak tady je, jeho vlastními slovy. Prý mu ho poradila teta ze školky.

 Kopřivy se musí natrhat tak, že se sahá na tu čáru, na který rostou ty pálivý lístky. Nesahá se na ty lístky, ty pálej. Čára nepálí. Placky se dělají tak, že si uděláte horkou vodu, do ní dáte ty kopřivy (nejspíš tedy bez čáry), posypete to bílou moukou (nebo jakoukoli jinou), taky tam dáte koření, ale nepamatuju si jaký (takže takové, jaké máte rádi), osmahnete to a bude to. A pozor, budou pálivý od těch kopřiv! 

 Kopřivy se prý dají trhat až do září. Tak si naplánujte společné vaření a nasdílejte nám, jaké opičárny nebo dobrodružství jste u toho společně zažili. Určitě to bude stát za zmínku do Zápisníku malého dobrodruha od Clever Minds

 #opicarnysdobrodruhem  

 

Jak si vyrobit domácí repelent na klíšťata?

Jak si vyrobit domácí repelent na klíšťata?

Letošní prázdniny budou tak trochu jiné. Poprvé letos nejedeme na delší rodinnou dovolenou, ale plánujeme celé léto tábořit a výletovat. Pořídili jsme dětem zápisník na výlety a už odpočítáváme poslední dny do konce školního roku. Chceme pro vás v rámci #opicarnysdobrodruhem otestovat několik míst v České republice, kam se vyplatí jet s dětmi. S pobytem v přírodě a lese se ale pojí i jedno nebezpečí. Klíšťata!!!

Máme pro vás praktický návod, jak si vyrobit jednoduše doma repelent na klíšťata. Letos se bude klíšťatům obzvláště dařit a to díky mírné zimě. Klíšťata jsou stále odolnější, náš Daník letos chytil už 4 klíšťata na zahradě, kde je nízká tráva. Protože mu jsou ale necelé 2 roky, hledala jsem přírodní repelent, který bych se nebála použít. Nakonec nám skvěle poradila Pavla Šatrová, která vyrábí dětskou bio kosmetiku pod značkou Toriie.

o5ef25e824b006-jak-vyrobit-sprej-na-klistata

Recept:

Všechny ingredience máte určitě doma, je to jednoduché.

Budeme potřebovat:

1 litr vody
Pytlík sušeného rozmarýnu
1 lžíce hřebíčku
1 lžíce bílého vinného octa

Do vody nasypeme rozmarýn a přivedeme k varu. Odstavíme a přidáme hřebíček. Necháme 12 hodin louhovat, pak scedíme a přidáme ocet. Repelent je hotový, přelijeme do lahvičky se sprejem a uchováváme v lednici.

Můžeme udělat menší množství nebo někoho obdarovat ��

Pro starší děti není doporučujeme tento sprej, je ideální na tábory nebo školy v přírodě. Působí až 8 hodin a jeho obsluhu zvládnou i děti samy.

P.S. Nezapomeňte si zaznamenat, kdy přesně vaše dítě mělo klíště, v případě nežádoucích reakcí se to bude hodit. 

Tak opičárnám a dobrodružstvím v lese zdar!!!