Zakrslý králíček jako domácí mazlíček pro děti? Podívejte se na naši zkušenost

Eliška už dlouho chtěla nějakého svého domácího mazlíčka, o kterého by se mohla starat. Tak nějak podvědomě jsem čekala, až půjde do školy a bude dostatečně zralá s péčí o něj pomáhat. Rozhodovala jsem se, jakého domácího mazlíčka pořídit. Nakonec zvítězil zakrslý králíček.

Kde jsme ho koupili a proč bych ho tam už nekoupila

S Eliškou jsem o králíčkovi nejprve dlouho mluvila, ale nakonec byla koupě docela spontánní. Cestou na nákup se děti chtěly podívat do Zverimexu na králíčky a už jsme si rovnou jednoho odvezli domu. Původně Elinka chtěla bílého, ale u skla výběhu na nás smutně koukala taková černá koule:-) Ani jeden králíček se nenechal pohladit, ale černá koulička se pomalu ani nehnula a držela. Začla pak i olizovat sklo, když děti na něj daly ručičku. Hned bylo jasné, že bez té černé koule domu už nepojedeme. Černá koule dostala jméno Joye.

Prvních pár dní bylo vše v pořádku, ale najednou začal králíček strašně soptit. Raději jsme se vydali na veterinu, kde nám bylo řečeno, že rýma je pro králíčka ze zverimexu bohužel typická a je docela těžké se jí zbavit. Králíček dostal antibiotika, každé tři dny jsme jezdili na přepych. Také jsme zjistili, že králíčkovi nejsou ani 4 měsíce, což nám bylo řečeno ve zverimexu a byl tedy předčasně odebraný od maminky. Proto tak slabá imunita.

Antibiotika nezabírala a tak jsme nechali udělat rozbory z nosu a zjistilo se, že má pasteurolózu. Projevy této čistě králičí nemoci se podobají rýmě, ale napadají i plíce. Prognózy nebývají moc dobré, zvláště u předčasně odstavených králíčků. Opět antibiotika, kapky do nosu a inhalace.

Ano čtete správně, musela jsem králíkovi dávat inhalace.

Tak to jsou asi důvody, proč nekupovat králíčka ve zverimexu, ale od chovatele, kterému nejde jen o zisk, ale také o celkový stav králíčka.Naštěstí vše dopadlo dobře, ale stálo to spoustu času, nervů a peněz.

Základní výbava pro zakrslého králíčka

Klec ideálně 120 cm, my koupili na radu ve zverimexu jen 100 cm a králíček nám povyrostl tak, že je na něj už docela malá. Do klece budete potřebovat záchůdek, seník na seno, pítko, misku a nějaký domeček na schovku.

Do klece jsem nejdříve dávala podestýlku, ale králíček ji každý den zaneřádil a čištění není zrovna jednoduché. Klec máme úplně bez podestýlky, dávám do ní kousek deky. Roztříhala jsem obyčejnou deku z Ikea na více dílků a pokaždé ji měním.

Do záchůdku dávám trochu té podestýlky Asan, během prvního měsíce se králík naučil sám chodit jen na záchod.

Čištění klece

Králíčka čistím opravdu každý den, vždy ráno. Vyměním deku, vysyspu záchod a zametu pod dekou. Králík tak vůbec necítím. Někdo čistí klec jen několikrát do týdne, ale já už druhý den cítím z klece zápach.

Co baští

90% stravy králíka tvoří kvalitní seno. Poplňuji o speciální granule pro králíky značky Brit a pár kousků zeleniny a ovoce - mrkev, salát, jahoda, nektarinky, jablko. Miluje rukolu, bazalku. čerstvě natrhané lupení. Důležité je kontrolovat, zda má stále k dispozici vodu.

Mazlíček

Z Joye se stal opravdu člen rodiny. Hopsá tedy už úplně všude,chodí se mazit a miluje drbání za uchem. Krásně už reaguje i na svoje jméno a přiběhne. Občas mám pocit, že máme doma místo králíka malého pejska.

No a pokud hledáte nějakou hračku s králíčkem nebo zajíčkem podívejte se sem. nebo na puzzle Králičí chaloupka.