Jak vybrat tu správnou chytrou hračku pro dítě?

Tzv. „chytré hračky“ jsou ty, které u dětí podporují jejich inteligenční a psychomotorický rozvoj. Zaujmou. A zabaví soustředěnou činností či rozvíjí radost. Můžou být barevné a krásné, ale nezaujmou pouze prvoplánově. Po první okoukání neskončí v rohu pokoje. Je v nich ona přidaná hodnota, která podpoří jejich všestranný vývoj a donutí dítě za touto hračkou opakovaně chodit, hrát si s ní a bavit se.
Chytrou hračkou můžete stimulovat zlepšení vývojových vad, zlepšit psychický stav nemocných dětí, ale také pomoci ve zdánlivě banálních problémech – třeba hračky z oblasti logopedie nebo hračky, jež dítě zároveň učí vědomosti o světě, v němž žije.Chytré hračky jsou pro vývoj a rozvoj dítěte opravdu velmi důležité, a to v každém jeho vývojovém stupni. Přesně takové hračky nabízí Chytrá opička.
Před koupí takové hračky si musíme ujasnit několik věcí:
Jak staré je dítě, pro které hračku kupuji?
Hračky jsou samozřejmě rozděleny dle věku, mění se úroveň obtížnosti, vypracování detailů a u stavebnic složitost i velikost dílků. Něco jiného padne do ručičky ročnímu batoleti a něco jinému pořádnému tříleťákovi.
Co chci rozvíjet?
Chytrá hračka vždycky něco stimuluje. Vlastně i obyčejný barevný lustr může v dětech vyvolat úžasné emoce a zabavit vás na mnoho večerů vyprávěním si o tom, co je na lustru za zvířátka. Hry, stavebnice, magnetické hry a prostorové skládání zase rozvíjí představivost. Kontinuitu, vědomí toho, že něco nějak začne, je třeba to činit a poté se celá věc dokončí. A vidíme výsledek. Tady musí pro dítě být zábavná každá fáze. Musí vnímat nadšení ze začátku činnosti, mít úměrně svému věku trpělivost pro dokončení činnosti a následně s ním jako rodiče samozřejmě oslavíme jeho úspěch.
Rozvíjet můžeme také prostou šikovnost prstíčků, psychomotoriku, pohyb, sluch, hmat, hračky se mohou zaměřit na jakoukoliv tuto základní lidskou oblast. Skvělé jsou tzv. „didaktické“ hračky, které často využívají i školky. Učí děti poznávat svět kolem sebe, chápat souvislosti, vnímat opaky, tvořit až myšlenkové mapy svého vlastního počínání a chápat fungování světa na příkladech. Tady můžeme sáhnout k těm nejjednodušším hračkám od puzzlíků a her typu „co k čemu patří“, nebo „najdi opak“ až po obrázkový slovník angličtiny.
Jaké má vaše dítě povahu?
V úvahu také berte zájmy svého dítěte, případně to, jak se mu formuje povaha. Má rádo zvířátka, auta, panenky? Tíhne spíše k muchlání hebkých plyšáků, nebo má rádo zvuky, hudbu a hluk? Umí si soustředěně samo od sebe kreslit? Pak mu půjdou dobře různé kreativní sady na kreslení nebo vyrábění. Třeba tyto protlačovací obrázky, zabaví prstíky, vykouzlí nadšení z tvoření vlastního světa a zaberou notný kus soutředění. Motorické labyrinty, skládanky nebo jednoduché hlavolamy. Spíše extrovertní děti potřebují neustálou změnu a tak uvítají různé elektrické hry, kdy se rozsvítí světýlko při správné odpovědi. Stavebnice, ze kterých lze vytvořit každou chvíli něco jiného.
Bude to bavit i mne?
Poslední kritérium je ryze praktické. Milí rodiče, bude tato hra bavit i vás? Protože čas od času si určitě sednete ke svému dítku a strávíte společně malé hravé chvilky. Líbí se vám to? Vidíte, že u něčeho takového zvládnete také relaxovat? Pak je taková hračka ta pravá!
Kvalitní a líbivá hračka vás i vaše děti určitě nadchne a stane se členem domácnosti a zdrojem zábavy na dlouhé týdny, měsíce, no a kdoví… možná i roky.